Aktívny: V kampani proti EEI sa spolu s ostatnými aktívne vyjadroval proti parkovacej firme a mizernej transparentnosti mesta.

Rašiho označil za schizofrenika, Košice za európske mesto kšeftov. Nový košický župan vystrkuje rožky

Víťazstvo smeráckeho kandidáta na Luníku IX nového košického župana pobavilo.

Pre väčšinu Slovenska bolo donedávna meno Rastislav Trnka neznáme. Poznali ho azda len Košičania a tí, ktorí ho stretli v predvolebnej kampani v rámci Košického kraja. Jeho kandidatúre na šéfa župy mnohí síce fandili, no pre jeho vek, takmer nulové politické skúsenosti a najmä proti silnému súperovi mu veľkú šancu nedávali.

Lenže stal sa v podstate malý zázrak a on v boji o post predsedu Košického samosprávneho kraja porazil ostrieľaného Richarda Rašiho s absolútnou podporou Smeru a Maďarov. Doslova o prsia - Rašiho totiž od výhry delilo len 875 hlasov. To zabolí.

Aktívny: V kampani proti EEI sa spolu s ostatnými aktívne vyjadroval proti parkovacej firme a mizernej transparentnosti mesta.
Aktívny: V kampani proti EEI sa spolu s ostatnými aktívne vyjadroval proti parkovacej firme a mizernej transparentnosti mesta.
Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Trnka stavil na kontaktnú kampaň a razenie „ideí“, ktoré sú absolútne odlišné od vládnucej strany Smer. Ako vraví, zastáva ich od začiatku svojho krátkeho politického pôsobenia. Vraj sa mu nepáči korupčné správanie v politike, preto sa rozhodol do tejto „džungle“ ísť. Na rozdiel od mnohých politikov si s tými vrcholovými netyká.

Na popularitu si ešte nezvykol

Najmladší župan v histórii novodobých slovenských VÚC sa narodil v Košiciach. Má 33 rokov a okrem víťazstva v župných voľbách má za sebou tento rok jednu dôležitú životnú zmenu - pred tromi mesiacmi sa oženil s Patríciou (30). Keďže Trnkovci svoj vzťah rozvíjali takpovediac klasicky, deti zatiaľ nemajú, no určite by radi.

Nového košického župana živila práca v súkromnom sektore, teraz o jeho plate rozhodnú župní poslanci. Trnka sedem rokov pôsobil ako poslanec v miestnom zastupiteľstve Starého Mesta v Košiciach a štyri roky ako poslanec v Košickom samosprávnom kraji, no je to politický nováčik.

Mladoženáč: S Patríciou sa Trnka oženil pred troma mesiacmi.
Mladoženáč: S Patríciou sa Trnka oženil pred troma mesiacmi.
Foto: Archív R.T

Na stretnutie prišiel s mobilom na uchu, cestou ešte vybavoval nevyhnuté veci. Nápadne šedivého mladíka náhodní okoloidúci registrujú, odvážnejší k nemu pristupujú a blahoželajú mu. „Toto mám stále,“ usmieva sa. Vraj si na popularitu ešte nestihol zvyknúť, no každú podanú ruku a blahoželanie prijme, pri tých, ktorí sa chcú porozprávať, sa ochotne pristaví.

Vypočuje si, čo ich trápi, občas poprosí o strpenie a požiada, aby svoj problém poslali do jeho kancelárie. Prisľúbi, že ľudia z jeho tímu sa ním určite budú zaoberať. „Týchto ľudí nechcem sklamať. Bez ich podpory by som nebol nikto a nevyhral by som. Im slúžim a tak to aj ostane,“tvrdí.

Posťažuje sa, že už pár mesiacov sa poriadne nevyspal. „Najprv príprava na voľby, potom voľby, teraz rokovania, rokovania, rokovania… Chcem totiž na svoju stranu získať čo najviac župných poslancov a vytvoriť čo najširšiu koalíciu,“vysvetľuje svoje najbližšie plány.

Kamaráti nebudú

Otvorene odpovedá na všetky otázky, aj na tie, ktoré sa týkajú jeho rivala. „Či ma víťazstvo prekvapilo? Jasné, že som chcel vyhrať - ako každý, kto by na mojom mieste do toho šiel. Uvedomujem si, že mi pomohla antismerácka nálada v regióne, ale tú vytvorili ľudia z vládnej garnitúry sami. Navyše, poctivo som chodil pol roka po regióne. Od dverí k dverám - a zhováral sa s ľuďmi,“ vraví Trnka a dodáva, že je rád, že ho podporili ľudia, ktorí o politike zmýšľajú podobne ako on.

Otvorene priznáva, že v regiónoch mimo Košíc bol poriadne silný smerácky fanklub i voličská základňa. „Mnohí starostovia sa so mnou odmietli stretnúť. A rokovať už vonkoncom nechceli. Boli si istí víťazstvom spriazneného kandidáta,“potmehúdsky mrkne. Paradoxne, podporu získal najmä v najväčšej bašte svojho najsilnejšieho protikandidáta Richarda Rašiho - v Košiciach. Okrem Luníka IX ho porazil v každej mestskej časti.

Na Luníku IX Richard Raši exceloval a získal 91 percent hlasov. Trnka iba percento. „Viete, ja som na Luníku IX agitovať nebol. Možno pán Raši išiel taktikou door to door (od dverí k dverám - pozn. red.) ako ja v regióne. A vyplatilo sa mu,“smeje sa mladý župan.

Rastislav Trnka (33)
Rastislav Trnka (33)
Foto: archív

Aj keď je v politike skutočne iba krátko, stihol Rašiho nielen poraziť, ale ho aj poriadne vytočiť. „Asi pred štyrmi rokmi som vyhlásil, že Košice sú EHMK - teda Európske hlavné mesto kšeftov. A primátor je asi schizofrenik - v Bratislave ako poslanec Národnej rady razí teóriu, že štátne vlastníctvo je najlepšie, a keď prejde 400 kilometrov na východ, robí opak. Samozrejme, podal na mňa žalobu na ochranu osobnosti,“ smeje sa Rastislav Trnka. Ako tvrdí, za svojím výrokom si stále stojí. „S pánom Rašim máme formálne vzťahy. Vykáme si. Predpokladám, že v rámci nejakých akcií na oficiálnej úrovni sa určite stretneme a sadneme aj za jeden stôl. No kamaráti rozhodne nebudeme. Každý máme iné zmýšľanie.“

Žiadne vzdušné zámky

„Mnohí poukazujú na moju mladosť ako na hendikep. Ja to beriem skôr ako svoju výhradnú devízu. Nie som zaťažený dlhoročnými politickými záväzkami. Budem si vyberať ľudí podľa odbornosti a nie podľa dlhoročných kamarátstiev. Preto ako prvé urobím v župe personálny audit,“ vysvetľuje Trnka.

Poukazuje najmä na fakt, že na mnohých inštitúciách pod vedením kraja sa skrýva nadmerné množstvo zamestnancov, ktorí sa tam dostali vyslovene po známosti. „To sa skončí. Nebude to ľahký boj, ale toto je spôsob, ktorý župnú kasu odľahčí,“vysvetľuje. Nechce však všetko robiť sám a jednu z prvých vecí, ktoré chce urobiť, je zriadiť radu starostov a primátorov. „Oni totiž najlepšie poznajú svoju dedinu a mesto a vedia najlepšie, čo sú pre nich prioritné problémy, ktoré treba riešiť. Bez týchto ľudí to nepôjde,“ tvrdí. Chce zriadiť aj dva posty splnomocnencov - jeden na riešenie problémov menšín a druhý na riešenie sociálne odkázaných občanov. Podľa Trnku sú to dve oblasti, kde treba okamžité riešenie. „No nechcem len plány vo forme stavania vzdušných zámkov. Chcem reálne programy, ktoré sa budú dať realizovať a budú účinné,“zastrája sa nový župan.

Trnka si plne uvedomuje, že bude musieť vychádzať aj so súčasnou vládou a pokračovať v začatých projektoch, ktoré naštartoval jeho predchodca. „Všetci dobre vieme, ako to v tejto sfére funguje v rámci celého Slovenska. Rozhodne chcem s vládou korektne spolupracovať. Aj s podnikateľmi, ktorí doteraz projekty realizovali. Ak bude spolupráca zlyhávať na kšeftoch z ich strany, neostane mi nič iné, iba použiť to, čoho sa najviac boja - medializáciu,“ sľubuje Rastislav Trnka.


VIDEO Plus 7 Dní