Výstavba kanalizácie: Satkostav Slovakia pracoval na megaprojekte, ktorý stojí vyše 80 miliónov eur.

Robili zadarmo? Veľká firma sa na megaprojekte za milióny nabalila, malé nedostali ani to, čo mali

Megaprojekt výstavby kanalizácie sprevádza kauza, ktorá pripomína problémy Váhostavu.

Stavali sme kanalizačné stoky a nedostali sme zaplatené. Toto tvrdí firma Satkostav Slovakia, ktorá bola subdodávateľom subdodávateľa v megaprojekte s názvom Čistiareň odpadových vôd Sever. Vďaka nemu je pritom vybudovaná kanalizácia v desiatkach obcí za vyše 80 miliónov eur aj z európskych fondov. Spor medzi dvoma firmami rieši aj investor.

Na mizine

Zdá sa, že byť poddodávateľom v stavebných projektoch na Slovensku nie je med lízať. Spoločnosťou naposledy poriadne zamávala kauza reštrukturalizácie Váhostavu. Neplnenie jeho záväzkov položilo mnohých malých stavebníkov, ktorí nedostali peniaze za svoju prácu. Do podobného problému sa dostala firma Branislava Balášku. „Robili sme kanalizačné stoky v obciach Bošany a Horné Naštice,“ hovorí Baláška.

Jeho firma Satkostav Slovakia pracovala pre Trenčiansku vodárenskú spoločnosť (TVS), ktorá je poddodávateľom pre Doprastav. Ten je zas členom združenia niekoľkých firiem, ktoré vyhrali verejnú súťaž na výstavbu projektu.

V týchto firmách sa „maká“ najlepšie: Slováci si zvolili naj zamestnávateľov

Evitine nezaplatené faktúry: Má v tom prsty Fedor Flašík?

Zápočty a hádky o materiál

V prípade Satkostavu Slovakia však údajne nejde len o jednoduché nezaplatenie za prácu. „Do júna 2016 nám tvrdili, že im financie nevyplatil Doprastav a že ten ich nedostal od Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti. Doprastav sa však ohradil, že im poslal peniaze ešte v decembri. Medzitým nám TVS naposielala zápočty na práce, rôzne opravy a zvýšené faktúry, ktoré boli fiktívne,“ tvrdí konateľ Baláška. A dodáva, že jeho firma takto prišla o 980-tisíc eur. To predstavitelia TVS popierajú.

Branislav Baláška: Nedostali sme za našu prácu zaplatené. Započítavali nám protifaktúry.
Branislav Baláška: Nedostali sme za našu prácu zaplatené. Započítavali nám protifaktúry.
Foto: Martin Domok

Nespravodlivé! Matka s chorým dieťaťom na urgente zaplatí, ale opilec nie. Čo na to minister?

Milionár Bugár? Politik sa poistil, na zveľadenie svojich majetkov dostal peniaze od štátu

„Naša spoločnosť k dnešnému dňu neeviduje záväzky po splatnosti voči spoločnosti Satkostav,“ reaguje predsedníčka predstavenstva Trenčianskej vodárenskej Denisa Beníčková. „Celé dielo bolo odovzdané bez nedostatkov a nedorobkov a Západoslovenská vodárenská ho prebrala. Ak boli drobné chyby, napríklad nutnosť vytesniť šachty, netýkali sa našej práce. Išlo o chyby materiálu. Museli sme znášať, že šachty sa vyrábali narýchlo a neboli v požadovanej kvalite,“ pokračuje Baláška. Podľa Beníčkovej však stavbu doposiaľ neodovzdali.

Reklamácie

Podľa Balášku im od TVS prichádzali oznámenia o chybách. „Pri ich odstraňovaní nám však nevychádzali v ústrety. Napríklad na stavbu nedošli ich technici a my sme nevedeli, čo je vlastne chybné. Vyriešiť sme to mohli až o týždeň. Následne nám začali posielať faktúry na rôzne opravy a vykonané služby. Išlo napríklad o údajné práce, ktoré mala vykonať firma ich stavbyvedúceho,“ hovorí Baláška.

Obrovský šok pre dôchodcov na Slovensku: Kruto zaplatili za to, že im štát zvýšil penziu!

Bez práce sú tisíce ľudí, ale SEM nechce ísť robiť nikto! Firma nevie zohnať 150 zamestnancov

Podľa neho im TVS reklamovala služby napríklad tak, že ich vyzvala odstrániť chybu do dvoch dní a na tretí deň poslala ďalšiu reklamáciu. „My sme medzitým chceli, aby chybu špecifikovali. Nato nám poslali ďalšiu výzvu, a tak si pripravovali papierové alibi,“ krúti Baláška hlavou. On vníma postup TVS ako podvodné konanie.

„Reklamácia je jedna vec, tu sme postupovali v zmysle platnej zmluvy o diele. A úhrada je druhá vec. Aj tu sme postupovali v zmysle zmluvy a vzájomné záväzky a pohľadávky sme započítali. Poslali sme firme Satkostav niekoľko výziev na dokončenie časti diela a odstránenie chýb, aby sme mohli tieto práce čiastočne fakturovať. Keďže firma Satkostav na naše výzvy nereagovala, boli sme nútení, v zmysle zmluvy, zadať práce inému zhotoviteľovi,“ vysvetľuje postup TVS Beníčková.

Národná banka varuje Slovákov: Pozor na túto poisťovňu, peniaze od nej neuvidíte!

Aj polícia

Prípad na oboch stranách riešila aj polícia, keďže navzájom na seba podali trestné oznámenia. „Snažili sa rozbiť našu poddodávateľskú štruktúru. Našim poddodávateľom deklarovali, že sú s nami vyrovnaní. Ale nepovedali, že nám poslali 183 faktúr protizápočtov na fikcie. Nastalo doslova peklo. Trestné oznámenie, ktoré sme podali, bolo zastavené, lebo potom zaplatili časť peňazí, nejakých 183-tisíc eur, a tak nebola naplnená skutková podstata, a máme sa vraj obrátiť na obchodný súd,“ krúti hlavou Baláška a dodáva, že na ten jednoducho nemali financie, lebo súdny poplatok bol približne 33-tisíc eur.

Výstavba kanalizácie: Satkostav Slovakia pracoval na megaprojekte, ktorý stojí vyše 80 miliónov eur.
Výstavba kanalizácie: Satkostav Slovakia pracoval na megaprojekte, ktorý stojí vyše 80 miliónov eur.
Foto: Archív

„Stále sa to rieši zmierlivo. TVS nám avizovala, nech to dáme na súd, že sa odvolá. To by znamenalo pre mňa niekoľkoročnú záťaž,“ dodáva Baláška. Šéfka predstavenstva TVS Denisa Beníčková vidí problém inak. „Naša spoločnosť niekoľkokrát vyzvala Satkostav, aby preukázal svoje tvrdenia. Do dnešného dňa sme nedostali žiadny relevantný dôkaz, ktorým by sme sa mali zaoberať,“ hovorí.

„My sme žiadali zdokladovať, že peniaze, ktoré od nás spoločnosť Satkostav zinkasovala, boli použité na úhradu poddodávateľovi, pretože sme mali informácie, že Satkostav mu neplatí, hoci od nás dostal zálohové platby. Naša podmienka nebola preukázať a uhradiť všetkých dodávateľov, ale len do výšky platieb od našej spoločnosti,“ pokračuje Beníčková.

„Do dnešného dňa nám nezdokladovali, na čo použili prostriedky, ktoré od nás zinkasovali. Táto podmienka a právo sú dohodnuté v zmluve. Naša spoločnosť je v kontakte s poddodávateľmi firmy Satkostav, ktorým nezaplatili za ich práce, hoci od nás peniaze dostali. Túto situáciu riešime nad rámec našich povinností vyplývajúcich zo zmluvy a dokonca sme uhradili niektoré záväzky aj za spoločnosť Satkostav,“ dopĺňa šéfka predstavenstva TVS.

„Základný moment je v tom, že oni peniaze dostali, ale nám ich neuhradili. Potom oznámili, že nám zastavujú platby, lebo sme nevyplatili svojich poddodávateľov. Tým sme však platili aj takým spôsobom, že sme predávali svoj majetok. Peniaze, ktoré si nechali, medzičasom očistili protifaktúrami, aby nám ich ani nikdy nemuseli vyplatiť. A za ne nás ešte bijú cez políciu daňové úrady. A my nemáme prostriedky, ako sa efektívne brániť. Keď niekomu niečo fakturujú, mali by dokázať, že to tak bolo, a nie naopak,“ dodáva Baláška.

Snažia sa o dohodu

Na spor a obvinenia medzi oboma spoločnosťami sme sa pýtali aj investora megaprojektu Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti. „Teoreticky by nás nemuselo zaujímať, kto všetko na tej stavbe ako poddodávateľ robí. Napriek tomu sme urobili príslušné stretnutia a snažili sme sa vyjasniť podiel Satkostavu na celej poddodávke, ktorá je v TVS,“ hovorí šéf predstavenstva Západoslovenských vodární a primátor Nitry Jozef Dvonč a dodáva, že Satkostav z ľudského hľadiska chápe.

„Od začiatku hovoríme, že ak je tam nejaká nespravodlivosť a niekto má dôkazy, že je to takto a takto, nech sa obráti na súd,“ pridáva sa aj generálny riaditeľ vodární Ján Podmanický a dopĺňa, že zorganizovali ďalšie stretnutie medzi Satkostavom a TVS.

Snažia sa ich zmieriť: Generálny riaditeľ vodární Ján Podmanický, vľavo, a predseda predstavenstva Jozef Dvonč sa podľa vlastných slov snažia obe strany posadiť za jeden stôl.
Snažia sa ich zmieriť: Generálny riaditeľ vodární Ján Podmanický, vľavo, a predseda predstavenstva Jozef Dvonč sa podľa vlastných slov snažia obe strany posadiť za jeden stôl.
Foto: Dávid Duducz

„Z praktického hľadiska by mal možno zákon pamätať na to, že keď si subdodávateľ priberá dodávateľa, mal by o tom byť informovaný investor. To by som videl ako reálne riešenie. Želám spoločnosti Satkostav, aby sa to ukončilo a aby bola spokojná s riešením, a verím tomu, že TVS prispeje k tomu pri záverečnom rokovaní, že sa dohodnú a oni dostanú zaplatené,“ dodáva Dvonč.