Pod ťarchou dlhov skočila Jana Lacková pod vlak. Rodinného psa nedávno ktosi otrávil.

Rodina bývalého viceprezidenta VSŽ čelí novej vlne teroru

Potomkovia bývalého viceprezidenta VSŽ Ivana Lacka vyhrali spory s otcom, teraz majú obavy o svoju bezpečnosť. Ktosi im otrávil psa. Čo bude nasledovať?

Deti bývalého viceprezidenta Východoslovenských železiarní Ivana Lacka vyhrali sériu súdnych sporov so svojím otcom. Ten svoje dcéry prinútil prevziať na seba vysoké hypotéky a dlhy v hodnote 900-tisíc eur a odkúpiť vilu v Limbachu.

Zažaloval aj svoju mladšiu dcéru Janu, od ktorej žiadal 1,26 milióna eur, a zároveň prostredníctvom súdu zablokoval deťom možnosť nakladať s vilou. Mesačné splátky detí dosahovali takmer štyritisíc eur.

Dlhy a patová situácia vlani na jar priviedli mladšiu z dcér až k pokusu o samovraždu. Bývalá modelka pri skoku pod vlak prišla o nohu. Teror sa však, zdá sa, nekončí. Pred niekoľkými dňami neznámy páchateľ otrávil ich slovenského čuvača Harryho.

Prudký jed

„Našli sme ho pri bráne. Vyzeral, akoby medzi prednými labami držal nejaké jedlo, hlavu mal sklonenú. Krvácal z úst aj z nosa. Bol už mŕtvy,“ opisuje hrozný nález najstaršia dcéra bývalého rezešovského manažéra Ivana Lacková.

„Harryho sme našli o pol desiatej večer. Predtým neštekal. Na plote bolo narušené pletivo. Fotopasca zachytila pri plote človeka s baterkou. Som presvedčená, že toho, kto mu podhodil otrávené mäso, musel Harry poznať. Rovnako tak, ako poznal človeka, ktorý ho presne pred rokom privolal k bráne a pichol ho dlhým ostrým nožom do krku. Vtedy sme Harryho ešte zachránili,“ tvrdí Ivana.

Aj tentoraz podľa nej veterinár skonštatoval, že psa im otrávil niekto, koho poznal. „Musel ho otráviť niekto z ľudí v našom okolí,“ dodáva Ivana.

Uhynutého Harryho dali podrobiť pitve. Podľa správy zo Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu mal v žalúdku jed na potkany. Harry musel dostať vysokú dávku, keďže došlo takmer k okamžitej smrti. Laicky sa pôsobenie tohto jedu dá opísať tak, že krv sa prestáva zrážať a zviera uhynie na vnútorné krvácanie.

Ivana Lacková okamžite podala na políciu trestné oznámenie. „Oznamovateľka má podozrenie na osobu Ing. Ivana Lacka v dôsledku dlhoročného súdneho sporu o nehnuteľnosť v Limbachu, v ktorom od nej požaduje 1 260 000 eur napriek tomu, že nehnuteľnosť kúpila s obrovským úverom.

Pretože uvedená osoba v dome bývala ešte v roku 2011, pes ju poznal a dôveroval jej. V roku 2014 sa tohto psa už pokúsil niekto zabiť hneď po uverejnení článku o Ivanovi Lackovi. Tento psychický teror trvá už niekoľko rokov, takisto aj súdny spor, v dôsledku čoho sa oznamovateľka bojí o vlastný život,“ píše sa v prijatom trestnom oznámení.

Čítajte viac:

Dcéra bývalého viceprezidenta VSŽ skočila pre dlhy pod vlak

Nenávistný list

Dva dni po otrávení psa prišla synovi niekdajšieho vysokopostaveného manažéra z e-mailovej adresy s menom manažéra pošta. Nenávistný list podpísal jeho autor stručným slovom otec. Podľa e-mailu autor nedokáže stráviť fakt, že prehral súdny spor, v ktorom ho súd zaviazal zaplatiť súdny poplatok vyše 16-tisíc eur.

Odosielateľ listu sa hneval aj pre príspevok, ktorý napísala do ženského týždenníka dcéra Ivana. „Ja som všetko zabezpečil a teraz som podľa Vás ten najhorší pod slnkom a Vy, čo ste neprispeli ani eurom, sa hráte na sudcov a chcete ma pripraviť o môj majetok.

Miroslav, si stále zaslepený tou jedovatou žiarou, čo vyžaruje Tvoja matka, ktorá je obyčajná vypočítavá zlatokopka. To časom pochopíš, lebo už sa zavesila na Teba.

Čo sa týka súdnych poplatkov, takto ovplyvniť okresný a krajský súd dokáže len mafia, ktorá je za Vami a Vaším právnikom. Keď príde čas, pripravia Vás o dom a dostanete možno nejaké drobné, takže nie ja som v závislosti, ale Vy, to je jasné. Potom sa poďakuj svojej matke a Ivane.

Tá šokujúca nenávisť Tvojej matky, Ivany a Teba je pre mňa nepochopiteľná, ale už som sa s tým vyrovnal. Nikdy sa už nebudete mať tak dobre, ako ste sa mali pri mne. Škoda, že si tak zadubený a zaslepený napriek vzdelaniu, ktoré som Ti poskytol,“ píše sa v liste.

Dcéra Ivana sa vyslovene bojí, čo bude nasledovať. „Chceme veriť, že sa to už skončí. Súdy sme vyhrali a ten prekliaty dom konečne predáme. My už nechceme nič iné, len normálne žiť. Vzhľadom na to, čo sa stalo psovi, však máme oprávnené obavy, čo bude ďalej,“ dodáva Ivana.

Čítajte viac:

Rodine bývalého viceprezidenta VSŽ Ivana Lacka podrezali psa

Kto je Ivan Lacko

Bývalý viceprezident Východoslovenských železiarní sa dostal do funkcie v čase, keď fabriku vlastnil klan Rezešovcov. Lacko bol jedným z najbližších spolupracovníkov hlavy klanu - nebohého Alexandra Rezeša.

Po roku 1996 Lacko vo funkcii skončil a začal podnikať. Jeho exmanželka až po rozvode zistila, že pôsobil v mnohých slovenských aj zahraničných firmách a spolu disponoval vyše tridsiatimi bankovými účtami.

Ivan Lacko vlastnil množstvo nehnuteľností, okrem iného jedna z jeho firiem kúpila vilu v Španielsku. Tú predal bez vedomia manželky za dva milióny mariek.

Na jeseň roku 2009 si exmanažér zobral americkú hypotéku vo výške 540-tisíc eur, za ktorú ručil vilou v Limbachu. Hypotéku však nesplácal a pred hrozbou exekúcie rodinu zachránila dcéra Jana, ktorá hypotéku prevzala na seba. Otec však žiadal od detí 1,26 milióna eur a poistiť si ich chcel tým, že súdne zablokoval predaj vily.

Dcéru Janu existenčné problémy dohnali k pokusu o samovraždu. Mladá žena skok pod rozbehnutý vlak prežila, dnes je z nej mrzák bez nohy.

Až v tom čase deti spolu s matkou zistili, že Ivan Lacko sa angažoval vo finančnej pyramídovej hre Sapcote Limited a s veľkou pravdepodobnosťou potreboval uhradiť dlhy svojim veriteľom. Napokon, pre dlhy sa stal svojho času obeťou údajného únosu, keď chceli od manželky výkupné vo výške päť miliónov korún.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].