Pôžitkár: Dušan Čaplovič nemá na platy učiteľom, ale sebe a niektorým zamestnancom dopraje.

Rozšafný Čaplovič: Na platy učiteľov nemá, sebe doprial brandy za dvetisíc eur

Minister školstva Dušan Čaplovič nemá na zvýšenie platov učiteľov, no na fajnové brandy či luxusné ubytovanie sa peniaze našli.

Ukazuje sa, že pán minister dopraje luxus sebe i niektorým svojim zamestnancom. Pozorný je aj pri odmeňovaní. Študent Matúš Ondáš, ktorý vyhral v rámci projektu Študentská podnikateľská cena 2012, dostal od Čaploviča ako cenu luxusné pero značky Mont Blanc Classigue za 320 eur. To je toľko, čo zarobí kuchárka v školskej jedálni alebo vychovávateľka za celý mesiac.

V čase, keď učitelia rozmýšľali, či pôjdu štrajkovať a koľko dní vydržia, kúpil rezort školstva pätnásť fliaš exkluzívneho Brandy KB v darčekovej drevenej škatuli takmer za dvetisíc eur. Jedna fľaša vychádza na 132 eur. Podľa hovorcu rezortu Michala Kaliňáka sú určené na reprezentatívne účely.

Otázne je i to, na čo potrebuje rezort špičkový profesionálny fotoaparát Nikon s príslušenstvom za 5 435 eur. Je v ňom aj teleobjektív za vyše dvetisíc eur, ktorý sa používa na fotenie z veľkých vzdialeností. Hovorca tvrdí, že ho potrebujú na vyhotovenie fotodokumentácie a videoprojekcie, ktorá má slúžiť aj na bezplatné sprístupňovanie externým partnerom a novinárom. „Požiadavky na kvalitné fotografi e s vysokým rozlíšením boli rezortu adresované práve z novinárskej obce,“ tvrdí Kaliňák.

To najlepšie

Ďalšie technické „vychytávky“ by potešili každého fajnšmekra elektrotechniky. V novembri pán minister vyhovel požiadavke riaditeľa jedného z odborov rezortu Róberta Szabóa a zadovážil mu výkonný ultratenký prenosný počítač za 1 158 eur. No a samotnému ministrovi sa daňoví poplatníci poskladali na jeden z najmodernejších a najkvalitnejších Apple iPadov. Stál až 766 eur. Podotýkame, že toľko za mesiac nezarobí väčšina učiteľov.

„Ipad 4G je v dnešnej dobe bežný komunikačný pro striedok, ktorý na prácu v teréne a najmä počas zahraničných služobných ciest využívajú vrcholoví predstavitelia rezortu,“ vysvetľuje jeho kúpu Kaliňák. Nikomu zrejme nevadí, že technológia 4G mu je na Slovensku úplne zbytočná...

Šesťdesiat kusov iPodov shuffl e za tritisíc eur bolo podľa hovorcu zase kúpených pre najlepších študentov, víťazov medzinárodných predmetových olympiád a športových podujatí. Podotýkame, že neslúžia na nič iné, iba na prehrávanie hudby. Keď premiér Fico hovoril odborárom, že sa pokúsi nájsť s Dušanom Čaplovičom ďalšie peniaze aj v rezorte školstva, po tomto zrejme niet pochýb, že rezervy sa tam určite nájdu. Najmä pri pohľade na faktúru, podľa ktorej za tri noci ubytovania v Londýne zaplatilo ministerstvo za svojho šéfa takmer dvetisíc eur.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].