Pavol Rusko tvrdí, že on nikoho nepoveril vyberaním peňazí pre stranu.

Rusko lieta v kauze mastenec: Ťažba suroviny mala strane ANO priliať 5 miliónov eur

Americká firma EuroGas zažalovala Slovensko o 2,3 miliardy eur, lebo vraj v roku 2004 prišla o investíciu. Po rokoch sa objavil svedok, ktorý hovorí o úplatkoch pre stranu Pavla Ruska.

Spoločnosť EuroGas sa arbitrážou vyhrážala Slovensku už od roku 2010. Pred desiatimi rokmi jej totiž banský úrad odobral práva na ťažbu mastenca v Gemerskej Polome a zdôvodnil to nečinnosťou firmy. Podľa jej predstaviteľov však úrad rozhodol protiprávne, a preto sa súdili. Práva však naspäť nezískali, a tak sa rozhodli štát žalovať v medzinárodnej arbitráži.

Zástupcovia EuroGasu tvrdia, že o licenciu prišli pre korupčný komplot a majú na to aj dôkazy. Objavil sa svedok, ktorý pred nemeckým notárom vypovedal, že dvaja ľudia v mene vtedajšieho ministra Pavla Ruska od neho žiadali päť miliónov eur ako „dar“ pre stranu ANO. Na revanš mu mali vybaviť ťažobné práva na mastenec, ktoré sa v tom čase štát chystal zobrať EuroGasu.

Pellegrini zlyhal

Suma, ktorú požadovali Američania ako zadosťučinenie, sa postupne zvyšovala z 500 miliónov eur na súčasných 2,3 miliardy eur, čo je takmer trojročný rozpočet ministerstva obrany. Podanie žaloby potvrdilo aj ministerstvo financií, ktoré má arbitráže na starosti.

Pred dvomi mesiacmi bol pritom štátny tajomník a najnovšie čerstvý podpredseda Smeru Peter Pellegrini na tajnej misii vo Viedni. Na stretnutí s EuroGasom rokoval o hroziacej arbitráži a bol vcelku optimistický.

„Môžem potvrdiť, že urobíme všetko pre to, aby sme hájili záujmy Slovenskej republiky,“ prezradil Pellegrini a dodal, že vidí šancu na úspech. Hovorilo sa aj o mimosúdnej dohode. No zjavne sa nedohodli.

Arbitráž pre korupciu

Podľa rakúskeho denníka Die Presse žiada americká firma 2,3 miliardy eur podľa prepočtov audítorskej firmy KPMG ako náhradu za zmarené tržby od roku 2004. Priame investície, o ktoré vraj prišli, sú na úrovni dvesto miliónov eur. Začiatkom júna sa Wolfgang Rauball z EuroGasu vyjadril, že pre kauzu Gemerská Poloma môžu USA vydať medzinárodné zatykače na slovenských občanov, keďže EuroGas je americká verejne obchodovateľná spoločnosť.

„Ak je takáto korporácia kdekoľvek na svete poškodená nelegálnym konaním, vyšetrovaním sa zaoberá aj americká jurisdikcia,“ vysvetľoval Rauball. Či sa tým americké orgány aj naozaj zaoberajú, nekonkretizoval. „Získali sme viaceré dôkazy, ktoré potvrdzujú, že odobratie ložiska bol cielený korupčný úmysel vrátane úplatkov zo strany činiteľov ministerstva hospodárstva aj vtedajšieho ministra Pavla Ruska,“ vyhlasoval Rauball, keď hovoril o zvýšení odškodnenia s tým, že všetky dôkazy predložia na arbitrážnom súde.

Čítajte viac:

Stratíme miliardy? Nenápadná dedina môže spôsobiť kolaps štátnych financií

Svedok po desiatich rokoch?

Jedným z možných kľúčových dôkazov môže byť výpoveď Nemca W. D. Kellera, ktorú sa týždenníku PLUS 7 DNÍ podarilo získať. Existenciu dokumentu, ktorý máme k dispozícii, potvrdil aj Rauball. Keller vo výpovedi overenej pred nemeckým notárom konštatuje, že v decembri 2004 sa v košickej reštaurácii stretol s ľuďmi, ktorí tvrdili, že zastupujú vtedajšieho ministra hospodárstva Pavla Ruska.

Keller v tom čase zastupoval ťažiarsku spoločnosť Mondo Minerals. Tvrdí, že dvaja muži mu ponúkli vybavenie ťažobnej licencie na mastenec v Gemerskej Polome, ale najprv by mal poslať „dar“ Ruskovej strane ANO.

„Začiatkom decembra 2004 dohodol pán Dušan Čellár stretnutie s bývalým ministrom Pavlom Ruskom. Účelom stretnutia bolo pohovoriť si o tendri na Gemerskú Polomu. Stretnutie s ministrom malo byť 12. 12. 2004 v Košiciach,“ tvrdí Keller v listine.

Priebeh prípravného stretnutia pred audienciou u Pavla Ruska opisuje Keller nasledovne: „Bolo dohodnuté stretnutie na večer 11. 12. 2004, deň pred zamýšľaným stretnutím s pánom Ruskom, v reštaurácii v Košiciach. Cieľom bolo dohodnúť priebeh rozhovoru s pánom Ruskom."

"V rámci rozhovoru nám vysvetlili, že Mondo Minerals by mohlo získať licenciu na baňu v Gemerskej Polome a podľa nich by zmluvy mohol rýchlo podpísať minister hospodárstva Rusko, ak Mondo Minerals daruje pre stranu pána Ruska - ANO - päť miliónov eur,“ konštatuje svedok v notárskej zápisnici.

Ako ďalej uvádza, podmienky odmietol a nahlásil prípad svojim nadriadeným. Následné naplánované stretnutie s Ruskom nasledujúci deň vraj trvalo krátko a ostalo bez výsledku.

Výpoveď pre arbitráž

Závažná Kellerova výpoveď je zapísaná u nemeckého notára Frederika Putza z mesta Hanau. Vypovedal vraj práve na účely arbitráže, čo potvrdil aj Rauball z EuroGasu.

„Osobne mi výpoveď odovzdal 16. apríla v súvislosti s pokusom o korupciu vo výške päť miliónov eur zo strany pána Petra Čoreja a Dušana Čellára, ktorí podľa vlastných slov konali v mene ministra hospodárstva a zakladateľa strany ANO Pavla Ruska,“ reagoval. Tieto dve mená sa spomínajú aj v listine, ktorú máme v redakcii.

Tvrdenie proti tvrdeniu?

Dušan Čellár, ktorý bol v tom čase vysokopostavený úradník banského úradu, nám povedal, že bude na obvinenie reagovať prostredníctvom právnika, čo však do našej uzávierky neurobil. „Váš zdroj musí byť vo veľkých problémoch, keď vám takéto nezmysly predkladá,“ tvrdil však do telefónu.

Aj Peter Čorej, ktorý bol kedysi spolupracovníkom EuroGasu, sa proti tvrdeniam ostro ohradil. „Niečo podobné som naposledy čítal v médiách a z toho mi vyplýva, že ten človek sa totálne pomiatol na rozume a potrebuje súrne psychiatrické liečenie,“ vyjadril sa. „Na vašu otázku ohľadom piatich miliónov eur pre stranu ANO - to hádam nemyslíte vážne, to je asi nejaký nemiestny vtip.

Pravda je, že pán Keller z Mondo Minerals ma v roku 2004 oslovil a požiadal o spoluprácu na projekte Gemerská Poloma,“ dodal Peter Čorej s tým, že Keller už vtedy vedel o budúcom odobratí licencie EuroGasu. „Sú to výmysly,“ povedal a dodal, že nikdy nebol členom žiadnej politickej strany, a teda ani ANO.

My sme však človeka s rovnakým menom aj titulmi našli na kandidátnej listine ANO do parlamentných volieb v roku 2006. Zároveň je zaujímavé, že po tom, ako banský úrad odobral licenciu EuroGasu, v nasledujúcom tendri na dobývací priestor zhodou okolností vyhrala spoločnosť, ktorú vlastnila manželka Petra Čoreja - toho, ktorý podľa Kellera žiadal sponzorský dar za vybavenie licencie.

Vyberanie vylučuje

Bývalý predseda ANO Pavol Rusko všetko odmieta. „Nič o tom neviem. Je to holý nezmysel a určite s tým nemám nič spoločné. To, čo niekto povedal alebo žiadal, treba dokázať. Vylučujem, že by mal niekto oficiálne mandát na to, aby rokoval pre ANO o nejakých prostriedkoch. Som jediný politik v republike, ktorý platil všetko z vlastného vrecka. ANO nikdy nemalo problém dokladovať zdroje, ktoré používalo na činnosť, a určite nebolo odkázané na takéto nezmysly,“ reaguje Rusko.

Na margo odobratia licencie, čo je teraz jadrom sporu o 2,3 miliardy eur, sa bráni tvrdením, že sa spoľahol na podriadených. „Ja som novinár a nie človek, ktorý by sa vyznal v ťažobných záležitostiach, tak som sa rozhodol plne rešpektovať názor banského úradu,“ dopĺňa Rusko.

Pingpong

Kauza, v ktorej už ide Slovensku o 2,3 miliardy eur, je plná vzájomného osočovania. Aktéri na seba už dlho podávajú trestné oznámenia aj žaloby.

Jedným z nich je aj spor o údajnú priemyselnú špionáž, ktorý podľa Rauballa vedie dcérska spoločnosť EuroGasu proti súčasnému ťažiarovi mastenca v Gemerskej Polome - firme Eurotalc, predtým VSK Mining. Tá po čase vstúpila do spoločnosti manželky Petra Čoreja. Podľa EuroGasu používajú ich tajné technické informácie. EuroGas tvrdí, že tajné informácie boli aj v takzvanom pláne otvárky.

V údajnom dokumente z roku 2006 je pritom niekoľko prvých strán takmer identických s dokumentmi EuroGasu. Podľa Petra Čoreja, ktorý sa na plánoch pre obe firmy podieľal, o tajné materiály nejde a úvodné strany sú iba o geologickej stavbe ložiska. Peter Čorej, ktorý svojho času pre túto firmu pracoval, obviňuje na druhej strane Rauballa, že mu poškodzuje meno.

Trestné oznámenia na seba navzájom podávajú rýchlosťou čínskych hráčov pingpongu. Zatiaľ bezvýsledne. V každom prípade sa však na ministerstve financií asi zapotia, aby zachránili Slovensko pred finančnými vykrvácaním, keďže prvý pokus o zmier im nevyšiel.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].