SERIÁL MAFIÁNI Zavraždili bratislavského bosa Svobodu kumpáni z drogového biznisu vo Švédsku, ktorých zradil?

Divoké deväťdesiate roky plodili zločincov ako na bežiacom páse. Jedným z nich bol aj bratislavský bos Jozef Svoboda. Z drogového dílera vo švédskej emigrácii sa „vypracoval“ na jedného z popredných slovenských hráčov v podsvetí. Aj jeho život - tak ako mnohých ďalších mafiánov - ukončila poprava.

Emigrant

Aj Jozef Svoboda bol zápasník.

Od detstva zápasil za bratislavský oddiel Dunajplavba, až kým neemigroval do Švédska. Tam sa stal reštauratérom a zároveň drogovým dílerom. Keď ho zatkli, zhodil dodávateľov, za čo dostal, na rozdiel od kumpánov, len štvorročný trest.

Hotel Crown Plaza: V časoch, keď sa volal Forum, patril Svobodovi.
Hotel Crown Plaza: V časoch, keď sa volal Forum, patril Svobodovi.
Foto: Plus 7 dní

Hotel Crown Plaza: V časoch, keď sa volal Forum, patril Svobodovi. Foto: Plus 7 dní

Po zmene režimu sa vrátil na Slovensko, ešte za federácie získal na Ministerstve financií SR oprávnenie na prevádzkovanie kasína vo vtedy vládnom hoteli Forum v Bratislave. Časom získal aj kus pozemku pod hotelom, čím neskôr značne skomplikoval vláde premiéra Mikuláša Dzurindu predaj hotela.

Hracie automaty a konexie

Svoboda nepatril k typickým typom slovenského organizovaného zločinu. Dal sa na výnosné podnikanie s hracími automatmi, kvôli bezpečnosti sa obklopil mužmi z prostredia bojových športov. Zároveň sa venoval zápaseniu ako funkcionár zväzu.

Vladimír Poór: Patril medzi Svobodových priateľov.
Vladimír Poór: Patril medzi Svobodových priateľov.
Foto: Michal Smrčok

Vladimír Poór: Patril medzi Svobodových priateľov. Foto: Michal Smrčok

Už po návrate z emigrácie sa pohyboval vo vysokých kruhoch slovenskej politiky a podnikania, mal dobré kontakty aj v prostredí policajného vedenia. Známe sú fotografie zo športových podujatí, kde ho bolo vídať v spoločnosti mnohých známych ľudí, napríklad Ivana Kmotríka, Vladimíra Poóra či Ivana Gašparoviča.

Zabili ho Švédi?

Svoboda sa popri všetkých výhodách, ktoré mu z významných konexií plynuli, zároveň pohyboval v prostredí bratislavského organizovaného zločinu ako doma. Tam niekde, v obchodoch s podsvetím, vznikli dôvody na jeho likvidáciu, keď ho v júni 2004 rozstrieľali pred stávkovou kanceláriou.

Zavraždený: V júni 2004 rozstrieľali Svobodu pred stávkovou kanceláriou v Bratislave.
Zavraždený: V júni 2004 rozstrieľali Svobodu pred stávkovou kanceláriou v Bratislave.
Foto: Plus 7 dní

Zavraždený: V júni 2004 rozstrieľali Svobodu pred stávkovou kanceláriou v Bratislave. Foto: Plus 7 dní

Medzi verziami motívu jeho vraždy sa spomína najčastejšie nedodržanie dohôd a nesplácanie podielov z výnosov podnikania, v kombinácii s jeho sklonmi ku gamblerstvu a s chybami pri investovaní do rizikových a nevýnosných oblastí. Inou verziou, zrejme menej pravdepodobnou, bola pomsta zo Švédska za zradu kumpánov, ktorí sa krátko pred jeho smrťou dostali na slobodu.

DVD Mafiáni s príbehmi bosov nájdete v PLUS 7 DNÍ č. 48 v týchto dňoch.


  • Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].