ŠKANDÁL V BREZNE: Obvinený neonacista chcel rečniť v mestskom kulturáku o rase a rasizme!

Obdivovateľa Hitlera, Mariána Magáta, pozval na besedu mestský poslanec.

Tak to už je čo? Nacistickí pohrobkovia chcú silou mocou manipulovať verejnou mienkou a šíriť svoje nenávistné myšlienky aj prostredníctvom štátnych inštitúcií. Dva dni pred Vianocami sa rozhodol neonacista a notorický antisemita Marián Magát, že v Mestskom dome kultúry v Brezne porozpráva pospolitému ľudu o rasách a rasizme.

Či sa za odborníka vyprofiloval v Hitlerovej knihe Mein Kampf, alebo na nespočetných protiutečeneckých a protirómskych pochodoch, nevedno. Každopádne na internete už koluje jeho propagačný leták, ktorý pozýva na jeho “prednášku“.

Krytie - Beseda so spisovateľom

Je zaujímavé, že zamestnanci Odboru kultúry a športu na mestskom úrade o Magátovi nevedia. „Netuším, či tam niečo také bude,“ hovorí vedúci odboru Miroslav Baran a na otázku, či do Mestského domu kultúry takýto človek patrí, povie jednoznačne: „Myslím, že nie.“ Janke Tajbošovej, ktorá má objednávku priestoru na starosti, meno Marián Magát v pláne kultúrneho strediska tiež nevyskakuje. A je jasné prečo. Oficiálne si totiž priestor prenajal niekto úplne iný.

A to dokonca poslanec! „Má tam byť beseda so spisovateľom. Prenajal si to poslanec Milan Macuľa, jeho sa opýtajte, koho si tam pozval,“ tvrdí Tajbošová. Sama vraj o zrušení prenájmu rozhodnúť nemôže. „To my nemôžeme robiť. Musí mi dať niekto príkaz, aby som to zrušila,“ dodáva.

Hitlera má za mierotvorcu

Marián Magát mal opletačky s políciou už niekoľkokrát na Slovensku aj v zahraničí. Pred súdom však aktuálne stojí pre nedovolené ozbrojovanie, za čo mu hrozí osem rokov za mrežami. V tohtoročných parlamentných voľbách kandidoval za Kotlebovu stranu z 88. miesta. Číslo 88 má pre neonacistov magickú príchuť, ako ôsme písmeno v abecede je H a HH znamená Heil Hitler. Magát svoj obdiv k “führerovi“ a Tretej ríši nikdy neskrýval.

Raz na sociálnej sieti doslova napísal: „Dnes pred 124 rokmi sa narodil Adolf Hitler. Okrem toho ze zastaval funkciu Risskeho kancelara to bol aj mierotvorca, skveli ekonom, recnik a clovek so srdcom na spravnom mieste. Kto niekedy cital jeho prejavy, chape ze to bol uzasny clovek. Cest jeho pamiatke.“

Poslanec chce strieľať

Skutočne brilantným vkusom a slovníkom disponuje aj spomínaný Magátov “protežér“, brezniansky mestský poslanec Milan Macuľa. Na svojom facebookovom profile na margo premiéra Roberta Fica a jeho brata zavesil status: „V Číne by ich asi zastrelili a spravili by dobre.“

Stopka od samosprávy

Ako uviedol primátor Brezna Tomáš Abel na Facebooku, o tom, kto a s akým zámerom má prísť 22. decembra do Brezna sa dozvedeli až včera po propagácii udalosti na sociálnych sieťach a následnej medializácii.

„Priestor mestskej kinosály bol objednaný inou osobou a na iný účel,“ vysvetlil Abel. „Hoci samospráva nemá s danou akciou nič spoločné, uvedomujeme si, že len jej samotné konanie vytvára o Brezne určitý obraz a vplýva na našu povesť i dobré meno.“

„Keďže v žiadnom prípade nechceme byť ani tichým podporovateľom prednášok s rasovou či rasistickou tematikou, s konaním akcie v Mestskom dome kultúry a ani v iných mestských priestoroch nesúhlasíme,“ doplnil Abel s tým, že avizovaná prednáška Mariána Magáta sa v mestských priestoroch neuskutoční a stanovisko mesta primátor už stihol osobne tlmočiť aj objednávateľovi kinosály.