Bývalý minister a poslanec za HZDS Ján Jasovský ešte nevie, čo bude robiť po odchode z NKÚ. Zabezpečený však je. Vpravo jeden z jeho domov, v ktorom býva jeho dcéra.

Šéf NKÚ Jasovský odchádza z funkcie s bytmi, domami i chatou

Dosluhujúci šéf NKÚ Ján Jasovský sa o budúcnosť po odchode z funkcie nemusí báť. Je slušne zabezpečený.

Sedemročné pôsobenie Jána Jasovského (63) na čele Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) sa pomaly končí. Hoci mal odísť z predsedníckej stoličky ešte vo februári tohto roka, funkčné obdobie sa mu predĺžilo takmer o rok.

Keďže o jeho práci bolo počuť skôr výnimočne, najviac sa v médiách zviditeľnil škandálom, keď sa tento najvyšší štátny kontrolór objavil na akcii finančnej skupiny J&T. Jasovský sa na predĺžený mandát zrejme nesťažuje. Zatiaľ totiž nevie, čomu sa bude venovať po odchode z funkcie, prípadne či odíde do politického dôchodku. Napokon, žiť má z čoho. Posledné roky sa mu totiž darilo rozširovať a zveľaďovať majetok.

Nové byty

Zoznam nehnuteľností šéfa NKÚ zaberá na katastrálnom portáli niekoľko strán. Jasovský spoluvlastní množstvo rôznych pozemkov v niekoľkých obciach vrátane Zvolenskej Slatiny, kde ešte donedávna býval. Odtiaľ sa minulý rok presťahoval do bytu v novostavbe s výhľadom na celú Banskú Bystricu. A spolu s manželkou kúpili aj susedný byt. V polyfunkčnom objekte, ktorý je situovaný v pamiatkovej zóne v srdci mesta, sa byty predávajú skutočne draho.

Záujemca by v súčasnosti za troj izbový byt zaplatil približne 170-tisíc eur. Pán Jasovský takto vysvetlil, prečo sa rozhodol kúpiť hneď dva. „Byty, ktoré som kúpil, boli päť rokov nepredané, vzhľadom na zlé dispozičné riešenie. Podmienkou investora bola kúpa obidvoch. Keďže zvažujem využitie druhého pre ďalších členov rodiny, kúpil som ich.“

Na otázku, za akú sumu nehnuteľnosti nadobudol, neodpovedal. Iba vysvetlil, ako ich financoval: „Predal som veľký rodinný dom vo Zvolenskej Slatine. V riadiacich funkciách že jeho rodina spláca tri úvery. Jasovského nehnuteľnosti však nie sú zaťažené, ťarchy majú na bytoch len jeho dcéry. O tom, že dom, v ktorom má šéf NKÚ dva byty, patrí medzi dobré adresy, svedčí i to, že tam býva aj slávny hokejista Michal Handzuš.

Na oddych

Spomenuté byty však nie sú jedinou nehnuteľnosťou mesta, v tesnej blízkosti parku, si zaobstaral rodinný dom s garážou a pomerne veľkou záhradou. Ceny starších domov v tejto lokalite sa pohybujú okolo 230-tisíc eur, pri Jasovského dome je však na prvý pohľad zrejmé, že nedávno prešiel rozsiahlou rekonštrukciou. Hoci je napísaný naňho, momentálne v ňom býva jeho dcéra s rodinou, preto nám Jasovský odkázal, že finančné záležitosti ohľadom domu nerieši on.

Na rekreáciu a oddych je určený rodinný dom v katastri obce Detvianska Huta, presnejšie na Látkach. Patria k nemu dve ďalšie chatky a rybník. Nachádzajú sa v prekrásnom a tichom prostredí hneď pod lesom. Vášnivý poľovník, akým je aj Jasovský, vie takéto prostredie oceniť. Keď sa v roku 2009 ukázalo, že viacerí vysokopostavení ľudia vrátane Jasovského dostali od ministerstva životného prostredia povolenie na bezplatný lov, hovorkyňa NKÚ sa pre médiá vyjadrila, že jej šéf má poľovanie v krvi.

Čo sa týka pozemkov, aj v minulom roku mu pribudlo niekoľko, najmä lesných parciel vo Zvolenskej Slatine. Jasovský vo svojom majetkovom priznaní uvádza, že má podiel v urbariáte. „Nekupoval som pozemky vo Zvolenskej Slatine, skúpil som od príbuzných podiely v urbariáte, ktoré pôvodne vlastnil môj starý otec,“ tvrdí. A ako sa dostal k zvyšným pozemkom, ktoré má na listoch vlastníctva už dlhšie? „Dedím,“ odpovedá stručne.

Nezabúda na dcéry

Jasovský sa postaral aj o dve dcéry. Na ne napísal chatu na Donovaloch, ktorú dal pred rokmi postaviť firme Františka Mojžiša, bývalého šéfa skrachovaného Drukosu. Okrem toho im spolu s manželkou kúpili mezonetové byty vo vychytenej lokalite Banskej Bystrice, nazývanej Belvedér. Podľa našich informácií byty v súčasnosti prenajímajú. Jedna z dcér bola v čase nadobudnutia ešte vysokoškoláčka a druhá začala svoju lekársku prax gynekologičky.

Jeden z bytov sa v minulosti dostal do pozornosti v súvislosti s mafiánskym bosom Mikulášom Černákom. Ten sa v ňom údajne často zdržiaval od začiatku roku 2003. Šokovaná manželka Jána Jasovského Anna pre náš týždenník v tom čase povedala, že o tom vôbec nič nevie. Byt totiž prenajímali inej osobe a v zmluve bolo stanovené, že nájomca ho nesmie prenajímať ďalej tretej osobe.

Už do dôchodku?

Ján Jasovský bol od roku 1995 generálnym riaditeľom Slovenskej pošty, o dva roky neskôr sa vyšvihol na ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií. V parlamentných voľbách 1998 sa prekrúžkoval na kandidátke HZDS do parlamentu a odtiaľ putoval na Najvyšší kontrolný úrad.

Aj keď jeho nástupca ani v čase našej uzávierky nebol jasný, Jasovský nepatrí medzi kandidátov a o jeho zotrvaní vo funkcii sa vôbec nehovorilo. Z toho dôvodu by už mal začať uvažovať, kam sa podeje po odchode z tohto postu. Politické časy sa zmenili, HZDS je už mimo hry, no Ján Jasovský má predsa len jednu poistku. V majetkovom priznaní uvádza, že je dlhodobo plne uvoľnený na výkon verejnej funkcie zo Slovenskej pošty. Znamenalo by to, že sa predsa len bude mať kam vrátiť. Mimochodom, vo vysokej riaditeľskej funkcii na pošte pracuje aj jeho zať Martin Šutek.

K funkcii predsedu NKÚ patrí aj slušný plat - podľa našich prepočtov je jeho aktuálny mesačný príjem okolo 5 400 eur. Plat sa totiž šéfovi kontrolórov vypočíta ako 1,5-násobok platu poslancov Národnej rady plus paušálne náhrady, ktoré predstavujú 64 percent jeho mzdy. Pred nástupom na čelo NKÚ mal Jasovský príjem poslanca - v prepočte 1 430 eur plus nezdaniteľné paušálne náhrady.

Dva roky predtým pôsobil ako minister, pričom v roku 1999 sa ich platy pohybovali okolo 48-tisíc slovenských korún, teda približne 1 600 eur, plus takzvané reprezentačné. „V čase, keď som bol generálnym riaditeľom Slovenskej pošty, som zastával funkcie aj v Poštovej banke a v BPT leasingu, takže som mal vysoké príjmy,“ povedal o sebe pred desiatimi rokmi. Koľko to bolo, nespresnil. Do roku 1995 pôsobil na stredoslovenskom riaditeľstve pôšt a podľa Obchodného registra a jeho životopisu nikdy nepodnikal.

Jeho manželka Anna Jasovská ešte donedávna riadila odbor právnych služieb na Daňovom riaditeľstve. Na začiatku tohto roka však o pozíciu prišla. „K zmene v pozícii riaditeľa odboru právnych služieb došlo v nadväznosti na zmenu právnej úpravy, ktorou nastalo zrušenie služobného úradu Daňové riaditeľstvo SR. Z uvedeného dôvodu sa skončilo Anne Jasovskej vykonávanie funkcie riaditeľky odboru právnych služieb na základe zákona. Aktuálne je menovaná zaradená v odbore právnych služieb na štátnozamestnaneckom mieste právnik,“ povedala hovorkyňa finančného riaditeľstva Gabriela Dianová. Výška príjmu Anny Jasovskej podlieha ochrane osobných údajov.

Sľuby sa sľubujú...

Toto miesto patrí opozícii, už dlhšie vyhlasuje premiér Robert Fico o funkcii predsedu Najvyššieho kontrolného úradu. Zatiaľ sú to však len ľúbivé rečičky. Po povolebných opozičných doťahovačkách o pár podhodených funkcií sa stal spoločným kandidátom na predsedu NKÚ bývalý poslanec za SaS Kamil Krnáč. V júlovom tajnom hlasovaní však neuspel - dostal len 53 hlasov, hoci opozícia disponuje 67 mandátmi. A nezvolili ho ani na druhý pokus v septembri, keď získal 63 hlasov. Lídri všetkých piatich opozičných strán pritom požiadali listom Fica o podporu pre Krnáča s tým, že naozaj je ich spoločným kandidátom. Bez podpory Smeru však nezvoliteľným.

Socialisti si medzitým obľúbili model, že ak opozícia niečo chce, musí za to aj do nohy hlasovať - vtedy Smer dodá chýbajúce „žetóny“. Opozíciu však na rozdiel od vládnej koalície nespája žiadna zmluva ani vedomý výber partnerov, teda požadovať stopercentnú zhodu jej poslancov je prinajmenšom neštandardné. No predovšetkým pri tajnom hlasovaní nie je možné určiť, kto ako hlasoval. Aj keby skutočne deväť „potrebných“ poslancov za Smer zázračne dospelo na základe svojho vedomia a svedomia k názoru, že opozičného kandidáta podporia, nikto v tajnej voľbe nezistí, kto v skutočnosti zlyhal. Fico teda môže ďalej deklarovať, že kontrolný úrad patrí opozícii - ak sa voľba neodtajní, hra na mačku a myš môže pokračovať donekonečna.

Nová voľba predsedu NKÚ, tentoraz s Vladimírom Klimešom ako nominantom SaS, sa mala uskutočniť 11. decembra, pred uzávierkou tohto čísla. Teraz už viete posúdiť, či náš tip, že ho parlament neschváli, bol správny... (mh)


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní