Zmarený biznis: Salmanovova firma chcela s alkoholom obchodovať, aj keď mal falošné kolky.

Sergej Salmanov je vo väzbe, jeho firma môže vysúdiť od štátu 30 miliónov eur

Spor Salmanovovej firmy NASK o 30 miliónov eur od štátu za čierny alkohol sa vracia na začiatok.

Miliónový spor o odškodné za čierny alkohol sa bude opäť riešiť na okresnom súde. Znovu tak rozhodol Najvyšší súd 23. apríla, keď sa prípadom zaoberal po tom, ako jeho skoršie rozhodnutie zrušil ešte vo februári minulého roka Ústavný súd.

V spore vystupuje firma NASK, ktorú založili Salmanovovci. Tá žaluje štát pre zmarený zisk z prekazeného predaja alkoholu, ktorý mal falošné kontrolné pásky. V roku 2007 s touto žalobou už raz na okresnom súde uspela a vyplatenie 30-miliónového odškodného zastavil až Najvyšší súd v roku 2012.

Teraz sa celý spor začína odznova na rovnakom okresnom súde, ale Sergej a jeho syn Alexander Salmanovovci sa medzičasom dostali do väzby pre iné kauzy. Sú obvinení z podplácania daňovej úradníčky, ktorej ponúkali 290-tisíc eur, a Sergej čelí aj obvineniu z podvodu vo výške 75-tisíc eur.

Absurdný rozsudok

Vysúdiť odškodné od štátu za to, že podnikateľ nemohol predávať alkohol s falošnými kolkami, znie absurdne - a presne tak ho označil aj Najvyšší súd vo svojom verdikte z roku 2012, ktorým zrušil predchádzajúce rozhodnutia okresného a krajského súdu v Bratislave. Celá kauza sa začala v máji 2004, keď colníci urobili v skladoch firmy NASK raziu a objavili fľaše alkoholu s falošnými kolkami.

Zavolali policajtov, ktorí sklady zapečatili, aby sa s podozrivým tovarom nemohlo nakladať. Lenže colníci postupovali zmätočne, nedodržali presne úradné postupy ani zákonné lehoty a prípad išiel do stratena. Toho sa firma chytila a zažalovala štát, že pre nesprávne úradné postupy nemohla so svojím alkoholom ďalej obchodovať a ušiel jej miliónový zisk.

Okresný súd jej dal za pravdu. Odmietol argumenty štátu, že bez ohľadu na úradnícke chyby s alkoholom nemohol nikto nakladať, pretože sklady zapečatila polícia a predovšetkým na fľašiach boli falošné kolky. Okresný súd to odmietol s tým, že policajti nepostupovali podľa správneho paragrafu, pričom falošné kontrolné pásky označil za nepodstatné (!).

NASK je vraj právnická osoba, a tak ich nemohla na fľaše nalepiť ona. Firma Salmanovovcov vysúdila od štátu odškodné 30 miliónov eur, čo následne potvrdil aj krajský súd.

Čítajte viac:

VIDEO z pracovne liehovarníkov Salmanovovcov: Výroba vodky načierno

Falošné dokumenty

Špeciálna prokuratúra neskôr prišla s tvrdením, že firma NASK v spore argumentovala falošnými dokumentmi. V roku 2006 mala podľa polície predložiť znalecký posudok vypracovaný na základe antedatovaných dokumentov. Sergeja Salmanova už obvinili z falšovania aj pri vlastníckych prevodoch kozmetickej firmy AB.

Bývalý Salmanovov spoločník Somorovský ešte vlani v lete na polícii vypovedal, že Salmanov údajne korumpoval sudcov okresného i krajského súdu, aby jeho firme v spore o odškodnenie za čierny alkohol dali za pravdu.

Hoci Somorovský označil konkrétnych sudcov, podľa našich informácií doposiaľ vypočutí neboli. Hovorkyňa Ústavného súdu Anna Pančurová nám potvrdila, že žiadnu takú žiadosť nedostali, a tak zatiaľ žiadneho sudcu vypočuť nemožno.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní