Škandál kontroverzného kňaza Muchu: Stovky veriacich žiadajú jeho odvolanie!

Evanjelickí veriaci žiadajú cirkevnú vrchnosť, aby málinského farára a novohradského seniora Ivana Muchu zbavila úradu. Petíciu podpísalo vyše 500 ľudí.

Nelenia ani priaznivci Ivana Muchu. Aj tí začali spisovať petíciu, ktorú podpísali stovky ľudí. “Až na to, že Muchove ovečky zbierali podpisy aj medzi rómskymi osadníkmi a katolíkmi,” uťahujú si z petície, ktorou argumentuje aj úrad generálneho biskupa Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku, aktivisti z Málinca.

Vojna cirkevníkov

Oslavy okrúhleho päťstého výročie reformácie na Slovensku poznačil škandál jedného z pomerne vplyvných činovníkov evanjelickej cirkvi- novohradského seniora, málinského farára a donedávna aj predsedu synody ECAV Ivana Muchu. Ten svojich farníkov najprv pobúril svojimi indiskrétnymi erotickými avantúrami a následne aj ďalším sobášom po rozvode s jednou zo svojich internetových známostí. Vrcholným číslom celého cirkusu je kniha o svojich vzťahových eskapádach, ktorú duchovný Mucha napísal a predával počas osláv reformácie. Dourážal v nej nielen príbuzenstvo svojej exmanželky, ale aj biskupa Východného dištriktu Slavomíra Sabola, ktorého pomenoval biblickým menom Herodes.

„Táto kauza už prekročila všetky hranice slušnosti a morálky, o kresťanských hodnotách ani nehovoriac. Mnohí členovia našej cirkvi sú zneistení a znechutení. Nechceme sa nečinne prizerať tomuto vážnemu poškodzovaniu dobrého mena Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku, jej členov a pracovníkov z radov duchovných i neordinovaných. Preto Vás dôrazne žiadame, aby ste v rámci Vašich kompetencií podnikli všetky potrebné kroky k tomu, aby bol senior Ivan Mucha, ktorý už dávno nespĺňa základné kritériá morálneho profilu kňaza, bezodkladne odvolaný z funkcie zborového farára,” píše sa v petícii, ktorú podpísali viacerí vysokopostavení činovníci cirkvi.