Skončia ilavskí bachari za mrežami? Za zbitie väzňa im hrozí desať rokov!

Už tri mesiace polícia tvrdošijne odmieta prezradiť akékoľvek informácie k prípadu 22-ročného väzňa Kamila Gorala, ktorého mali začiatkom októbra brutálne zbiť dozorcovia v ilavskej väznici.

Nám sa však podarilo zistiť, že vyšetrovateľ začal zatiaľ nemenovaných páchateľov trestne stíhať už tri dni po bitke, teda 6. októbra, a to za zločin ublíženia na zdraví.

Desať rokov

Vyplýva to z dokumentov, ktoré máme k dispozícii. Z ich obsahu je tiež zrejmé, že ak sa ilavským bacharom podarí vinu preukázať za mrežami si môžu posedieť až desať rokov.

Ilavská väznica: Zbiť väzňa do bezvedomia mali dozorcovia začiatkom októbra v tomto zariadení.
Ilavská väznica: Zbiť väzňa do bezvedomia mali dozorcovia začiatkom októbra v tomto zariadení.
Foto: Martin Kukučka

Ilavská väznica: Zbiť väzňa do bezvedomia mali dozorcovia začiatkom októbra v tomto zariadení. Foto: Martin Kukučka

Polícia začatie trestného stíhania dôvodí tým, že „dňa 3. októbra v čase približne o 9.41 hodine v ÚVTOS a ÚVV v Ilave boli páchateľom doposiaľ nezisteným spôsobom poškodenému spôsobené zranenia, v dôsledku ktorých upadol do bezvedomia a doposiaľ sa nachádza v komatóznom stave, v ktorom naznačené decebračné kŕče nasvedčujú poškodenie mozgu.“

Preberie sa?

Kamil Goral upadol do kómy po profesionálnom služobnom zákroku príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže. V Ilave si od roku 2012 odpykával štyriapolročný trest za lúpež.

V bdelej kóme: Takto Kamil Goral vyzeral dva týždne po udalosti v Ilave, keď ho z trenčianskej nemocnice previezli do žiarskej.
V bdelej kóme: Takto Kamil Goral vyzeral dva týždne po udalosti v Ilave, keď ho z trenčianskej nemocnice previezli do žiarskej.
Foto: TONY ŠTEFUNKO

Zbitý muž sa už z bdelej kómy sa už zrejme nepreberie. Priznávajú to orgány, ktoré sa zaoberajú vyšetrovní prípadu. Foto: Tony Štefunko

V inkriminovaný deň malo podľa doterajších informácií dôjsť ku konfliktu medzi ním a dozorcami, keď sa vracal do cely. Tí sa sa rozhodli ho spacifikovať a robili tak dovtedy, kým nezostal v bezvedomí ležať na zemi.

Následne ho previezli do nemocnice, kde bol v kóme niekoľko týždňov. Musel sa podrobiť aj operácii mozgu.

Dnes je už rodičov v Žiari nad Hronom. Stále je však v bdelej kóme a podľa všetkého sa z nej nepreberie. Aj to sa píše v spomínaných dokumentoch. Vážny zdravotný stav Kamila Gorala v nich priznávajú priamo kompetentné orgány, ktoré sa prípadom zaoberajú. ,,…. poškodený Kamil Goral je od 3. októbra v bdelej kóme a je veľmi malá pravdepodobnosť, že by sa z nej prebral…” uvádza sa v nich doslova. Jeho práva preto počas prebiehajúceho konania zastupuje matka Tatiana.

Zbitý muž sa už z bdelej kómy sa už zrejme nepreberie. Priznávajú to orgány, ktoré sa zaoberajú vyšetrovaním prípadu.
Zbitý muž sa už z bdelej kómy sa už zrejme nepreberie. Priznávajú to orgány, ktoré sa zaoberajú vyšetrovaním prípadu.
Foto: Tony Štefunko

Tvrdili, že spadol: Tak spočiatku zdôvodnili matke synove zranenia. Foto: Tony Štefunko

Mimo služby

Čo sa týka samotných dozorcov, pripomeňme, že riaditeľ ilavskej väznice Robert Mudronček im najprv len zmenil služby tak, aby neprišli do kontaktu s odsúdenými v oddieloch, ktorých sa prípad týka. Podľa prvotných informácií sa totiž tvrdili, že odsúdený iba nešťastne spadol. Až neskôr, po vyhodnotení použitia donucovacích prostriedkov, ich dočasne pozbavil výkonu štátnej služby.


  • Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].