Privilégium už vlastné sídlo nemá. V budove, kde malo kancelárie, je dnes bytový podnik.

Slávne postele skrachovaného Privilégia chátrajú nevyužité

Neziskovka Privilégium sa topí v exekúciách a obrovských dlžobách. Postele nakúpené zo slávnej dotácie už roky nik nevyužíva.

Mal to byť záslužný čin. Nezisková organizácia Privilégium dostala v roku 2006 dotáciu na štyridsaťštyri polohovateľných postelí do domovov pre seniorov. Kauza prerástla najprv do politickej, potom do trestnoprávnej roviny. Výsledok je však tristný - väčšina postelí chátra v jednom zo zatvorených penziónov. Presne tak totiž skončili takmer všetky domovy Privilégia. Jediné, čo po sebe zanechali, je spúšť v podobe miliónových dlhov na všetkých možných frontoch.

Hlásim sa k zločinu

Kauza Privilégium bola jednou z prvých po nástupe Roberta Fica k moci. Nezisková organizácia, v ktorej pred nástupom do funkcie ministerky práce pôsobila ako manažérka Viera Tomanová, získala protiprávne od jej rezortu dotáciu vyše 66-tisíc eur. Zástupcovia Privilégia totiž akosi pozabudli uviesť fakt, že dlhovali na daniach v prepočte okolo 30-tisíc eur.

Navyše, v roku 2007 mali sekeru vyše pol milióna eur voči Sociálnej poisťovni. Podmienkou na získanie príspevku však boli vyrovnané záväzky voči štátnemu rozpočtu, čo neziskovka potvrdila čestným vyhlásením, hoci slovo čestné v tomto prípade patrí do úvodzoviek.

Tomanová čelila kritike, Fico ju však bránil ako lev. „Boli dané peniaze na štyridsaťštyri postelí pre absolútnych chudákov. Ak toto je ten zločin, ktorý spáchala pani Tomanová, ja sa sám k tomu zločinu hlásim,“ vyhlásil. Mohlo by ho teda zaujímať, že tí chudáci využívali postele zo štedrej dotácie veľmi krátko a dnes nepoužívané chátrajú.

Polohovateľné postele: Kedy si ich Štěpánka Mádlová z Krajného odvezie, nevedno. Foto: Juraj Roščák

Megasekera

Podľa registra neziskových organizácií je Privilégium v likvidácii a oficiálne už činnosť nevykonáva. Z internetového zoznamu dlžníkov a tiež zo stránky Sociálnej poisťovne však vyplýva, že Privilégium má na krku dlžoby v nehoráznej, až nezaplatiteľnej výške. Sociálnej poisťovni dlhuje vyše 810-tisíc eur a Všeobecnej zdravotnej poisťovni viac ako 288-tisíc eur. Pokiaľ ide o dane, na webe Finančnej správy je zverejnená dlžná čiastka 247-tisíc eur. Ak zrátame tieto položky dokopy, zistíme, že len samotné Privilégium má sekeru vo výške minimálne 1,3 milióna eur!

Privilégium však v roku 2008 nahradila nová neziskovka, Clementia. Tú nemá pod palcom bývalá šéfka Privilégia Štěpánka Mádlová ani spoluzakladateľ a jej brat Miroslav Mečíř, ale Mádlovej dcéry Zuzana Halanová a Oľga Fürstová. Ibaže tak, ako s obrovskými dlhmi skončilo svoje pôsobenie Privilégium, rovnako nešťastne pokračuje jeho nástupkyňa Clementia. Za štvorročné obdobie činnosti sa jej dlh voči Sociálnej poisťovni vyšplhal takmer na 400-tisíc eur. Všeobecnej zdravotnej poisťovni neodviedla 145-tisíc eur a dlh vo výške 15-tisíc eur od nich vymáha aj jedna zo súk romných poisťovní. Clementia celkovo dlhuje necelých 560-tisíc eur.

A čerešničkou na šľahačke je zo, že medzi dlžníkmi sa nachádza aj samotná Mádlová ako fyzická osoba. Sociálnej a Všeobecnej zdravotnej poisťovni by mala zaplatiť okolo 900 eur.

Štěpánka Mádlová: Veľmi sa netrápi, ako vráti ministerstvu dotáciu 66-tisíc eur a zaplatí penále z omeškania 114-tisíc. Foto: Juraj Roščák

Šesťdesiatsedem exekúcií

Dotknuté spoločnosti sa už obrátili na exekútorov. Hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder potvrdil, že v prípade spomínaných neziskoviek konali v súlade so zákonom o sociálnom poistení a pohľadávky vymáhali.

Exekútor sa činí aj vo veci vrátenia spomínanej dotácie ministerstvu práce. Po prevalení kauzy si totiž dal rezort neziskovku poriadne preveriť a dospel k záveru, že peniaze musí vrátiť, hoci už boli použité na nákup postelí. „Ministerstvo odstúpilo výsledky kontroly, ktoré preukázali porušenie finančnej disciplíny v prípade Centra privátnych sociálnych služieb Privilégium, na ďalšie konanie Správe finančnej kontroly v Bratislave. Podľa našich informácií je daná vec stále v exekučnom konaní,“ povedala nám Barbora Petrová z tlačového odboru rezortu práce. Neziskovka má vrátiť dotáciu v plnej výške, a to 66 387 eur. Šokujúce sú však penále, ktoré sa za roky neplatenia záväzku vyšplhali až na 114-tisíc eur.

Zaujímavé sú aj informácie z justície. Ako nám tlmočil hovorca krajského súdu Pavol Adamčiak, pri zadaní mena Privilégium v registri konaní ako odporcu bolo spolu vylustrovaných až 43 konaní, z toho tri občianskoprávne a neskutočných štyridsať exekúcií! Pri zadaní Clementie sa nájde 27 exekučných konaní. Z registra nemožno zistiť, čo je obsahom konaní. Treba však dodať, že exekútori nemajú Privilégiu ani Clementii čo zobrať, podľa katastra totiž nič nevlastnia.

Domovy skončili

Fakt, že tak ako Privilégiu ani Clementii sa nedarí práve najlepšie, potvrdzujú naše zistenia o fungovaní jednotlivých penziónov pre seniorov, ktoré v čase, keď neziskovka dotáciu získala, pôsobili v niekoľkých okresoch a na rôznych lukratívnych miestach. V priestoroch, kde predtým pôsobilo Privilégium a po ňom Clementia, dnes poskytujú služby pre seniorov iné organizácie. Penzión Emerencia v centre Bratislavy na Jakubovom námestí, kde kedysi stál mesačný pobyt dôchodcu až do 850 eur, už neexistuje vôbec a penzión Leonóra v Dúbravke skončil takisto. V hlavnom meste poskytovali služby aj v Seniorcentre vo Vajnoroch. Aj tu však nedávno skončili a, ako inak, s dlhmi - podľa starostu Vajnor Jána Mrvu ide takmer o 1 700 eur.

Penzión v Krajnom: V útrobách tejto zanedbanej a prázdnej budovy sa nachádza väčšina postelí nakúpených z tučnej dotácie. Foto: Juraj Roščák

Problémy po neziskovke ostali aj v seneckom penzióne, ktorý má už dva roky nového poskytovateľa sociálnych služieb pre dlhodobé neplatenie zo strany Privilégia. Dnešný riaditeľ domova Viliam Figúr tvrdí, že o skrachovanú neziskovku sa potkýnajú na každom kroku, preto je radšej, keď o nej nepočuje. Aj v tomto penzióne vraj ostalo viacero zamestnancov bez výplat za posledné tri-štyri mesiace.

Podľa našich zistení funguje stále iba domov dôchodcov v bratislavskom Ružinove na Prúdovej ulici s názvom Steffi, zrejme pomenovanom po Štěpánke Mádlovej. Na dverách penziónu už dávno nevisí ceduľa s nápisom Privilégium, domov obhospodaruje Clementia. Okrem toho Privilégium už vlastné sídlo nemá. To, ktoré využívalo, dnes slúži ako bytový podnik. Sídlo má len Clementia, v kancelárskych priestoroch v staršej budove v Ružinove.

Opustené postele

Navštívili sme aj bývalý penzión Diana v obci Krajné, kam putovali slávne postele zo štedrej dotácie. Niekoľkopodlažný objekt je opustený a zdevastovaný. Otrhané drevené obloženie na fasáde, zničená brána a ani zmienka o tom, že tu pred pár rokmi stál škandálom známy domov pre seniorov. Privilégium malo objekt v prenájme a po jeho odchode sa ho majiteľ snažil márne rozpredať na byty. Neuspel ani s predajom nehnuteľnosti, rozhodol sa teda poskytnúť priestory inej organizácii na prevádzku sociálnych služieb.

Zástupkyňa majiteľa objektu nám povedala, že drahé postele sa skutočne stále nachádzajú v útrobách penziónu, ktorý je už roky prázdny, nik sa oň nestará a ani sa tu nekúri. Postele strácajú hodnotu, no Mádlová ani nikto iný o ne doteraz nemal záujem. Zástupcovia majiteľa vraj už niekoľkokrát Mádlovú vyzývali, aby si ich prišla odviezť, no odbíjala ich s tým, že na to potrebuje čas. Prešli tri roky a dodnes si ho nenašla. Samotný majiteľ nevie, čo nimi - vyhodiť ich nechce už len preto, že sa platili z peňazí nás všetkých.

Vinná

Na potápajúcej sa lodi sa vezie aj samotná Mádlová. Súd ju uznal za vinnú zo spáchania zločinu subvenčného podvodu a odsúdil na dva roky podmienečne. Mádlová sa bránila dokonca mimoriadnym opravným prostriedkom, pretože sa vraj cítila nevinná a dopustila sa len nedbanlivosti vyplývajúcej z nedostatočnej znalosti problematiky. Zaujímavé pritom je, že táto žena pred pár rokmi nášmu týždenníku sebavedomo povedala, že v „matematike je doma“ a mieni sa baviť len s novinármi, ktorí majú ukončené vysokoškolské vzdelanie. Dovolanie Najvyšší súd zamietol.

Tomanovej hnev

Zaujímalo nás, čo si o celom prípade myslí s odstupom času exministerka, dnes poslankyňa Viera Tomanová. Tú však otázky o neziskovke poriadne rozčertili. Hoci tvrdí, že s Mádlovou nie je ani nebola v žiadnom kontakte a kamarátky z nich robia len médiá, o osude Privilégia bola pomerne dobre informovaná. „Treba sa pozrieť, do koľkých zariadení som tie polohovateľné postele dala. Všade fungujú a pokiaľ mám informáciu, tak dokonca aj v Privilégiu nejakí ľudia sú a postele sa využívajú. Nemôžem sa k tomu vyjadrovať, lebo neviem, ako to je, ale ak minister práce nemôže dať dotáciu na dobrý projekt, kto iný má pomôcť neziskovým organizáciám?“ spýtala sa Tomanová.

Keď sme jej oznámili, že väčšina postelí z dotácie ostala v Krajnom a nikto ich nevyužíva, reagovala, že by bolo dobré ísť sa tam pozrieť, či sú to skutočne polohovateľné postele a či práve tie neodniesli do iných zariadení.

„Nemám dôvod obhajovať Privilégium, ale na druhej strane vždy budem obhajovať právo ministra dať dotáciu na dobrý projekt. Všetko, čo bolo treba, sme urobili, kontrolu som poslala. Tá okamžite vykonala všetky opatrenia, vyžiadala si finančnú správu a všetko ostatné, aby peniaze boli vrátené. Bodaj by všetci poskytovali dotácie tak ako ja, pomohli obciam a neziskovým organizáciám,“ končí Tomanová rozhovor a dodáva, aby sme jej už s Privilégiom dali pokoj.

Zbohom, Mercedes!

Dohodnúť si stretnutie s bývalou šéfkou Privilégia Štěpánkou Mádlovou je beh na dlhé trate. Najskôr sme ju hľadali v dvoch bytoch, kde si uvádzala podľa dostupných informácií trvalý pobyt. V jednom už nebýva niekoľko rokov a v druhom býva jej syn. Potom sme po nej pátrali v sídle Clementie, prítomná však bola len jedna zo zamestnankýň.

„Ju ťažko nájdete, lebo stále niečo vybavuje,“ povedala s dodatkom, že Mádlová robí často neskoro do noci a potom doobedie prespí. Poskytla nám však aspoň aktuálny telefonický kontakt, cez ktorý sme Mádlovú požiadali o osobné stretnutie. „Stačí, keď mi poviete termín stretnutia, ja nemám čo skrývať,“ dodala. V deň, keď sa malo stretnutie uskutočniť, však nedvíhala telefón a napísala nám len správu, aby sme ju prestali obťažovať. Stretnúť sa nám podarilo až na tretí pokus. „Bola som vtedy veľmi chorá, mala som čierny kašeľ,“ vysvetlila Mádlová.

Napokon nás však pustila do penziónu Steffi a konečne odpovedala, prečo domovy zatvorili. „Neplatil VÚC, tak sme to zrušili.“ Popiera však, že by po sebe zanechali dlhy voči Krajnému a Vajnorom, hoci informácie o tom máme z verejných zdrojov. „V Krajnom bol problém v tom, že sme nedostávali peniaze z kraja, a tak nebolo na mzdy. Už sme to pomaly rozpúšťali, vtedy sme mali len pätnásť klientov, a tí vám nezabezpečia čisté mzdy pre zamestnancov.“ Dodnes si však z Krajného nevyzdvihla postele, ktoré nakúpili z dotácie. „Desať postelí sme odtiaľ previezli sem, do penziónu Steffi,“ hovorí, no priznáva, že drahšie, elektricky polohovateľné, ostali v opustenej budove. Na odvoz ich vraj nikto nevyzýval. „Keď si predstavím, že tie postele budeme demontovať... Veď keď ich doviezli, prišli na dvoch liazkach a päť dní ich len montovali. Budeme si musieť prenajať nejaký kamión.“

Má však plán, kam by mohli postele putovať. „Máme objekt, ale to je prekvapenie. Nič neotváram ja, ani Clementia, ale bude nová organizácia v Trnavskom kraji,“ prekvapuje Mádlová. Otázne však je, či môže postele využívať iná neziskovka ako tá, ktorá na ne dostala dotáciu.

Mádlová sa najnovšie ujala aj riadenia Clementie, keďže jej dcéra je na materskej dovolenke. Má popri toľkých povinnostiach čas sledovať a riešiť exekúcie, ktoré majú neziskovky na krku? „Mám v tom prehľad, veď to dostávame,“ odbíja nás stručne. Dlhy chce vraj vyplatiť z toho, čo vymôže od krajov: „Súčasný zákon hovorí, že príspevok ide na klienta, nie na zariadenie. Tam, kde je klient umiestnený, tam ide príspevok. Čiže pripravuje sa spoločná žaloba našich klientov.“

Hoci rieši všetky možné spory, vrátenie dotácie ju veľmi nezaujíma. „Tým sa nezaoberám. Keď nie je z čoho platiť, tak je to ťažko.“ A dodáva, že celá kauza je postavená na vode. Mádlová nevlastní žiadnu nehnuteľnosť, presťahovala sa k mame, aby sa o ňu mohla starať. A nevyváža sa už ani na drahých autách. V roku 2007 jazdila na Mercedese Vito aj na Mercedse triedy E. „Keď sa lízing neplatil, tak autá pobrali,“ vzdychne si Mádlová.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].