Protón pre americké deti: Prístroj vo Filadelfii stál 140 miliónov dolárov. Náš nemá byť drahší ako dvadsať miliónov.

Slováci cestujú na ožarovanie za hranice, náš protón strážia colníci

Na Slovensku podstúpi klasické ožarovanie fotónmi asi dvanásťtisíc pacientov ročne. Radiačný onkológ pomocou diagnostických metód zameria nádor a spolu s fyzikom pripravia najlepší a najbezpečnejší variant jeho ožiarenia.

Predstavte si, že existuje najmodernejší liek na rakovinu, ktorý má k dispozícii len päťdesiat nemocníc sveta a jedna z nich je na Slovensku. Žiaľ, je zatvorený v sklade a môžu sa ho dotknúť iba colníci. Protónovú terapiu, ktorá ničí najmä detské nádory, tumory mozgu alebo oka, nezačali lekári u nás nikdy používať.

Jedna časť prístroja je zavretá v Ružomberku, druhá v Rusku. A poisťovne zatiaľ platia desaťtisíce za liečbu našich pacientov v zahraničí. Pritom existuje riešenie, ako protónové centrum v Ružomberku dokončiť. Najmodernejšie ožarovanie rakoviny by financovali fondy Európskej únie a chorí by ho konečne mohli využívať na liečbu.

Minister školstva Peter Pellegrini však zatiaľ rozmýšľa, či sa mu do toho chce. „Pôjdem do toho, len ak si budem istý, že ten prístroj bude slúžiť na liečbu ľudí. Peniaze do projektu s neistým koncom nevložím,“ hovorí.

Lieči sa v Berlíne

Margita na jedno oko začala vidieť, akoby sa pozerala cez záclonu. Zakrátko jej v oku našli melanóm. Najčastejšie sa objavuje na koži, ale jednému zo stotisíc ľudí aj v očiach. Je to jeden z najzhubnejších nádorov vôbec, rád tvorí metastázy v pľúcach a v pečeni. Ešte pred pár rokmi by lekári nevedeli takejto pacientke pomôcť lepšie, ako odstrániť celé oko alebo jeho časť. Aj klasické ožarovanie by mohlo narobiť viac škody ako osohu.

„Navrhli sme jej, že ju môžeme ožiariť na Slovensku, ale nevieme zaručiť, že nepoškodíme zrakový nerv, ktorý by o rok-dva mohol spôsobiť slepotu,“ hovorí docentka Alena Furdová z Kliniky oftalmológie Univerzitnej nemocnice v Bratislave, odborníčka na očné melanómy. Lekári sa preto rozhodli pre šetrnejšiu liečbu.

Už onedlho vypália Margite nádor, ktorý leží v zadnej časti oka pri zrakovom nerve, protónovými lúčmi. Majú zničiť rakovinu a všetko ostatné nechať žiť. Terapia je bezbolestná, bude trvať len štyridsať sekúnd a absolvuje ju štyrikrát.

Celkom bez problémov to však nebude. Napríklad - Margita si kvôli terapii musela nájsť tlmočníka. Pýtate sa prečo? Nuž preto, lebo Margita musí liečbu absolvovať v Nemecku.

Poisťovňu to bude stáť sedemnásťtisíc eur a vlastné náklady Margita už ani nepočíta. Cestovanie, parkovanie, hotel pre syna, ktorý jej tlmočí, stoja stovky eur.

Iba motor

Doktorka Furdová hovorí, že na podobnú liečbu sú vhodní traja až štyria jej pacienti ročne. Neurológovia by zas chceli liečiť protónom nádory mozgu a pediatri deti. Pravdaže, omnoho jednoduchšie by bolo poslať chorých do Ružomberka. Lenže, nie je kam.

Na mieste, kde sa teraz mohla Margita zbaviť nádoru, síce stojí multifunkčná budova za tri a pol milióna eur a v nej časť ruského zariadenia, ktoré dokáže vyrobiť protónové lúče, ale na liečenie pacientov to nestačí. Chýba mu totiž medicínska časť. Robotické rameno, miesto na uloženie pacienta, cétečko, ktoré oskenuje pacienta aj v sede. Je to, akoby ste mali k dispozícii motor auta bez kolies, sedadiel a volantu. Naštartujete, ale z miesta sa nepohnete.

Protón z Ruska

Ružomberok, protónové centrum Ústrednej vojenskej nemocnice. Na recepcii by už mala sedieť sympatická blondínka, ale je tam prázdno. Laboratóriá na prízemí vybavené modernými technológiami navštevuje len upratovačka. Ostatné dvere sú zatvorené, visí na nich nápis Colný sklad. Za nimi je jeden z najmodernejších prístrojov na protónovú liečbu.

Ruský fyzik Vladimír Balakin z Ruskej akadémie vied zostrojil protónový terapeutický komplex, ktorý je oveľa menší a lacnejší ako iné zariadenia na svete. Kým tie stoja aj dvesto miliónov dolárov, náš protónový komplex mal stáť desaťnásobne menej. Je to vďaka tomu, že Balakin vynašiel spôsob, ako netočiť protónový lúč za pacientom, ale pacienta za lúčom.

Slovensko chcelo liečiť chorých protónom, ale nemalo na to peniaze. Dohodli sme sa s Balakinom, že on nám zadarmo dodá zariadenie, my preň postavíme budovu a certifikujeme terapiu v Európskej únii. Balakin mal mať polovičný podiel v slovensko-ruskom podniku, ktorý by liečbu prevádzkoval.

Rýchly koniec

Spočiatku to išlo ako po masle. Postavili sme budovu za tri a pol milióna eur, vedec dodal zadarmo urýchľovač. Z obyčajnej destilovanej vody dokáže vyrobiť protónový lúč na liečbu rakoviny. Potom prišla veľká sláva. Ministri prestrihli pásku a naši vedci rozbehli na zariadení projekty.

„Bolo pre mňa zaujímavé sledovať na zvieratách, ako im dávka protónu spôsobuje zmeny v kardiovaskulárnom systéme,“ hovorí profesor Ján Slezák z Ústavu pre výskum srdca Slovenskej akadémie vied. Jeho zistenia mohli byť dôležité pre protónovú liečbu chorôb ako rakovina pažeráka, metastázy v pľúcach či nádory prsníkov. Pri ich ožarovaní môžu totiž rádioterapeuti poškodiť práve srdce.

„Žiaľ, krátko po stanovení vhodnej dávky protónu sme museli prestať zariadenie používať,“ hovorí vedec. Oficiálne sa dostalo pod colnú správu.

Územie nikoho

„Ja som fyzik, chcem robiť. Dva roky chcem ísť k zariadeniu, ktoré nemá nikto. Mrzí ma, že sa k nemu neviem dostať,“ hovorí jadrový fyzik profesor Ján Ružička, ktorý na projekte pracuje od začiatku. A prečo vlastne stroj skončil v sklade? Lebo slovensko-ruský podnik nikdy nevznikol.

V dôsledku finančnej krízy vláda Ivety Radičovej projekt stopla. A Rusi nám už nikdy nedodali medicínsku časť. Keď Balakin videl, že nedodržiavame dohodu, rozhodol sa, že nezaplatí ani daň za prvú časť zariadenia, ktoré sme už mali v Ružomberku. A tak jediným riešením bolo vytvorenie režimu colného skladu.

Protón tam čaká na rozhodnutie, čo s ním bude ďalej. Minister školstva Peter Pellegrini sľubuje, že to už nepotrvá dlho. O ďalšom osude terapie chce rozhodnuť do konca augusta.

Riešenie existuje

Vrátiť protón Balakinovi, vyhlásiť medzinárodnú súťaž a kúpiť od víťaza tendra nové zariadenie z Európskych štrukturálnych fondov. To je plán, s ktorým prišiel riaditeľ Centra vedecko- -technických informácií Ján Turňa. „Som presvedčený, že by sme mali protónové centrum dokončiť,“ hovorí.

„Nie je to len o liečení pacientov, na zariadení nám môžu vyrásť odborníci, čo posunie úroveň medicíny ďalej,“ vysvetľuje. Lekári, ktorí ožarujú slovenských pacientov, niekedy pracujú na lineárnych urýchľovačoch, ktoré sú staré osemnásť rokov. Môžu byť akíkoľvek šikovní a múdri, keď liečia na starých strojoch.

Navyše, prichádzajú im ponuky zo zahraničia. „Balakin ma oslovil, aby som chodil liečiť protónom ruských pacientov s nádorom mozgu,“ hovorí odborník na chirurgiu mozgových nádorov prostredníctvom ožarovania profesor Miron Šramka z Kliniky stereotaktickej rádiochirurgie Onkologického ústavu svätej Alžbety v Bratislave. S tým, že ponuku pravdepodobne príjme.

Za i proti

„Určite je to absolútne vhodná liečba pre tých, ktorí majú nádory v hĺbke, v blízkosti štruktúr, ktoré nevieme pri súčasnej liečbe dostatočne chrániť,“ vysvetľuje primárka oddelenia radiačnej onkológie Národného onkologického ústavu Margita Pobijáková. Aj ona ponúka niektorým pacientom liečbu protónom v zahraničí.

Myslí si však, že mať vlastný protón je trochu luxus. „Pacienti v niektorých mestách čakajú šesť až osem týždňov na klasické ožarovanie, pracujeme na starých zariadeniach… To sú podľa mňa problémy, ktoré treba prioritne riešiť. Protón je len nadstavba.“

„Je pre mňa ťažké urobiť rozhodnutie. Mám v rukách rozporuplné analýzy, niektoré sú jednoznačne za dokončenie protónového centra, iné veľmi neutrálne,“ sťažuje sa minister Pellegrini.

Rozhodujúce bude, čo na projekt povie ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. „Má to slúžiť ľuďom, pacientom, nepotrebujeme kopu železa, ktorú nikto nevyužije,“ vraví minister školstva.

Ak sa rozhodne projekt dokončiť, pre štátny rozpočet to už nebudú veľké náklady. Na protón by sme mali použiť štrukturálne fondy únie z programu Veda, výskum a inovácie, ktorý sa spustí o rok. Bude to približne dvadsaťmiliónový grant.

U nás by bola lacnejšia

MUDr. Igor Čombor, PhD., generálmajor v. v., ktorý bol dvadsaťjeden rokov riaditeľom Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku, za dokončenie projektu bojuje ako drak.

„Protónovú liečbu už absolvovalo na svete vyše stotisíc pacientov. Nie je to žiadna slepá ulička, do ktorej vložíte peniaze a potom z toho nič nie je. Táto terapia sa bude vyvíjať, či niekto chce, alebo nie, už len preto, že prináša väčší komfort pre pacienta. Nemusí absolvovať toľko ožiarení ako pri klasickej rádioterapii,“ hovorí.

„Potrebu protónovej liečby vidí celý svet. Ešte nedávno bolo na svete dvadsaťpäť protónových urýchľovačov, teraz je ich päťdesiat, o desať rokov pribudne ďalších dvesto,“ vysvetľuje primár radiačnej onkológie v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku Peter Vaněk. Zakladal protónové centrum v Prahe, kde sa liečia aj slovenskí pacienti.

Ak chorý potrebuje liečbu, ktorá nie je dostupná na Slovensku, poisťovňa mu ju musí zaplatiť v zahraničí. Proces schvaľovania je veľmi komplikovaný a náklady na liečbu jedného pacienta protónom sa šplhajú do desiatok tisíc eur.

Zástancovia ružomberského centra tvrdia, že liečba u nás by bola omnoho lacnejšia. „Naši poistenci by určite ocenili, keby mali všetku potrebnú starostlivosť dostupnú na Slovensku,“ vyjadril sa Branislav Cehlárik z poisťovne Dôvera, ktorá uzavrela s Pražským protónovým centrom zmluvu na liečbu slovenských pacientov.

Top nemocnice sveta

Pred časom zverejnil jeden zdravotnícky server zoznam tridsiatich najpokrokovejších nemocníc sveta. Nemecká nemocnica sa medzi ne dostala preto, lebo jej chirurgovia vedia vyoperovať nádor pečene pomocou iPadu. India sa blysla špeciálnou magnetickou rezonanciou, ktorá je o štyridsať percent presnejšia, Američania protónovými terapiami.

Tri z top nemocníc sveta majú protónové centrá. Rakoviny je medzi nami toľko, že neexistuje rodina, ktorá by nemala aspoň jedného pacienta s touto chorobou. „Človek sa cíti beznádejne, keď má v tele zhubný nádor a nemôže dostať to, čo je preňho najlepšie,“ hovorí Margita, ktorá bojuje s melanómom oka. V konečnom dôsledku ide o ľudí, ako je ona.

Ako funguje protónová terapia

Na Slovensku podstúpi klasické ožarovanie fotónmi asi dvanásťtisíc pacientov ročne. Radiačný onkológ pomocou diagnostických metód zameria nádor a spolu s fyzikom pripravia najlepší a najbezpečnejší variant jeho ožiarenia. Fotóny pri prelete telom pomaly uvoľňujú svoju energiu. Ničia aj zdravé tkanivá, tie však majú, našťastie, schopnosť regenerácie.

Pri protóne môže lekár umiestniť maximum dávky do ľubovoľnej hĺbky tela. Keď si doktori povedia, že potrebujú, aby sa lúč dostal len do nádoru a nie zaň, protón to urobí. Najviac svojej energie vypustí až v tumore, oveľa menej na ceste k nemu. Dokáže tak rozdrviť DNA nádorovej bunky, že ju už nedokáže nikdy opraviť.

Keďže protónová liečba má menšie vedľajšie účinky, lekári môžu napáliť do nádoru omnoho väčšiu dávku žiarenia ako pri klasickom ožarovaní. Keby sme mali na Slovensku protón, podľa odhadov by ho využil každý desiaty pacient, ktorý potrebuje ožarovanie.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].