Zábavná bankárka: Žena, ktorú majú všetci radi, lebo je ľudská a otvorená všetkému.

Slovenskí bankári: Behajú maratóny, lozia po skalách a manipulujú s miliónmi eur. Toto sú oni!

Éra, v ktorej bankári udržiavali s politikmi úzke vzťahy, je preč. Dnes sú konzervatívni.

Sériu najvplyvnejších ľudí v rôznych oblastiach odštartovali informačné technológie. Nasledovali tí, ktorí hýbu športom, a v tomto čísle vám predstavíme desať bankárov, ktorí majú v rukách naše úspory. Staré časy, keď boli šéfovia bánk na každej významnej spoločenskej udalosti, sú preč. Už ich tak ľahko nestretneme.

Slovenské bankovníctvo je v súčasnosti konzervatívne. „Dnes už nie je taká úzka komunikácia medzi bankármi a politikmi. Vyplýva to najmä z toho, že bankový trh je už štandardný a pravidlá na ňom sú stabilné. Banky fungujú dobre, vykazujú zisky. Je prirodzené, že politici už nemôžu mať s bankovým sektorom blízke vzťahy. Veď im pri každej príležitosti zvyšujú poplatky či odvody,“ vysvetľuje Helena Tomková, expertka na komunikáciu, ktorá viedla mediálne tréningy pre vedenie všetkých významných bánk na Slovensku.

Na začiatku milénia počúvali Slováci o známych bankároch pomerne často. Banky sa zbavovali ťaživých úverov a privatizovali sa. Mená ako Regina Ovesny-Straka, Vladimír Masár či Marián Jusko boli širokej verejnosti dobre známe. V tých časoch ich pozývali na spoločenské akcie a tešili sa veľkej úcte. Veď predsa pomáhali zachraňovať bankový sektor od rozhodnutí, ktoré vznikli počas éry Mečiarových divokých privatizácií! Pojem „čistenie bánk od zlých úverov“ sa často skloňoval.

Bankové úvery sa vtedy dávali hlavne na základe konexií. Takýmto spôsobom sa zo štátnych bánk vyviedli miliardy slovenských korún. Tohto obrazu sa dnešné moderné bankové inštitúcie pomerne rýchlo zbavili a dnes by ste po podobnom konaní v tomto sektore pátrali márne. „Musím potvrdiť, že v bankovom sektore sú profesionáli a ľudia na správnom mieste. Nebála by som sa im zveriť svoje peniaze,“ vyhlásila Tomková.

1. Štefan Máj

Foto: Archív

Najvplyvnejším bankárom je šéf Slovenskej sporiteľne. Ako generálny riaditeľ stojí na čele našej najväčšej banky. Pod jeho vedením získala sporiteľňa veľký rešpekt. Nenápadný pán je v banke až na krátku výnimku celú svoju kariéru. Sám seba vtipne označuje za inventár. V kresle viceprezidenta prežil dynamické roky privatizácie a šéfovania Reginy Ovesny-Straka, ktorá bola známa svojou temperamentnou povahou.

On je, naopak, veľmi distingvovaný, introvert, so spôsobmi džentlmena. Dokonca aj ekonomická elita ho považuje za vplyvnejšieho, ako je sám guvernér Národnej banky Slovenska. Víťazstvo v ankete si váži: „Som hrdý na to, že Slovenskej sporiteľni dôveruje viac ako 2,3 milióna klientov na celom Slovensku. Ocenenie, ktoré som získal, je pre mňa signálom, že spolu s mojím tímom prácu robíme dobre, čo ma, samozrejme, teší.“

2. Jozef Makúch

Foto: Tasr

Keby ste sa ľudí spýtali, ako sa volá guvernér Národnej banky Slovenska, určite by na túto otázku nevedeli odpovedať. Figuruje však na druhom mieste. Bdie nad „zdravím“ nášho bankového sektora a vidí do kuchyne všetkým bankám na Slovensku. Jozef Makúch je na rozdiel od predchádzajúcich guvernérov najmenej nápadný. Dokonca ani internetový vyhľadávač o šesťdesiatdvaročnom rodákovi z Podhájskej veľa nevie.

Samotní bankári ho považujú za nevýrazného. Minimálne sa zúčastňuje na spoločenských udalostiach a na verejnosti sa takmer vôbec neprezentuje. Možno práve takéto nekonfliktné pôsobenie mu zaručilo, že ho ako jediného do funkcie guvernéra zvolili dvakrát. Pred šiestimi rokmi a opätovne minulý rok.

3. Ivan Šramko

Foto: Tasr

Ivan Šramko je jedna z najvýraznejších postáv moderného slovenského bankovníctva. Svoje pôsobenie vo vrcholných pozíciách začal v Tatra banke. Aj vďaka nemu sa stala najmodernejšou bankou na Slovensku určujúcou trend. Odrazovým mostíkom k najvyšším métam v bankovníctve bolo aj to, ako bravúrne zvládol útok „run na banku“. Na začiatku milénia sa okolo banky začali šíriť fámy o problémoch, a tak sa ľudia rozhodli húfne vyberať svoje úspory. Šramko sa s touto hystériou popasoval ukážkovo. Vyhlásil odmenu na šíriteľa poplašnej správy.

V tom momente všetky problémy banky zažehnal. A tak sa ešte v roku 2003 stal viceguvernérom a o dva roky guvernérom Národnej banky Slovenska. Pred sebou mal tú najťažšiu výzvu v kariére - prechod na euro. Práve za jeho pôsobenia Slovensko úspešne zvládlo prechod medzi menami. Neskôr sa stal veľvyslancom Slovenskej republiky pri OECD a dnes je predsedom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. V zákulisí slovenského biznisu je označovaný za jednu z najvplyvnejších persón, ktorá má všade dvere otvorené. Rešpektujú ho naprieč celým politickým spektrom.

4. Elena Kohútiková

Zábavná bankárka: Žena, ktorú majú všetci radi, lebo je ľudská a otvorená všetkému.
Zábavná bankárka: Žena, ktorú majú všetci radi, lebo je ľudská a otvorená všetkému.
Branislav Šimončík

Foto: Branislav Šimončík

Štvrtou najvplyvnejšou osobou je Elena Kohútiková. Bývalá viceguvernérka Národnej banky Slovenska a aktuálna členka predstavenstva VÚB banky sa zo svojho umiestnenia radovala: „Potešilo ma, že mám miesto v takej prestížnej spoločnosti. Recept na presadenie žien v mužskom svete je jednoduchý a ťažký zároveň. Treba milovať svoju prácu, tvrdo pracovať a vždy sa dobre pripraviť na rokovania. Pri budovaní kariéry veľmi pomáha, ak žena využije to, čo je pre ňu typické - schopnosť stanoviť si jasné ciele, termíny a dodržať ich, vedieť sa rýchlo rozhodnúť, byť schopná za svoje rozhodnutia brať zodpovednosť, hľadať riešenia, nie prekážky, a plnohodnotne zužitkovať schopnosť stmeľovať kolektív. K žene patrí aj úsmev, humor, teplé slovo, trpezlivosť a porozumenie. I to sú stránky, ktoré nás môžu posunúť i na vysoké manažérske posty, ak ich správne využívame.“

Mnohí to o nej netušia, ale práve ona sa podieľala na založení našej Národnej banky. A neskôr z postu viceguvernérky mala veľký podiel na tom, že dnes platíme eurom. Po Národnej banke Slovenska prešla do druhej najväčšej slovenskej banky a stala sa zástupkyňou generálneho riaditeľa. Je temperamentná a oduševnená. Ako jediná žena sa už 20 rokov drží na vrcholových pozíciách a nestráca pritom krok s dobou.

Je obľúbená, pretože sa nebojí hovoriť ani o ľudských témach a človek má pri jej prejave pocit, že je jedna z nás. Nechýba jej ani zmysel pre recesiu a napríklad keď poskytla pred rokmi rozhovor pre módny časopis, priniesla na fotenie so sebou milión slovenských korún. „Dám sa nahovoriť na hocičo, nerobí mi to problém,“ povedala.

5. Daniel Kollár

Foto: Facebook

Sympatický riaditeľ ČSOB a viceprezident Slovenskej bankovej asociácie je typický konzervatívny bankár a na čele spoločnosti sa drží úctyhodných dvanásť rokov. „Celý môj štýl práce s ľuďmi je založený na diskusii. Len v krízových situáciách volím direktívne riadenie,“ povedal pred časom Daniel Kollár. Pýši sa minuloročným titulom Bankár roka a je známy tým, že si dobre rozumie so zamestnancami a dáva šancu mladým ľuďom.

Správa o tom, že sa dostal medzi päť najvplyvnejších slovenských bankárov, ho zastihla na dovolenke: „Umiestnenie v prvej päťke vnímam hlavne ako ocenenie práce všetkých kolegov v ČSOB, ktorí sa každý deň snažia urobiť ďalší krok v zlepšovaní kvality nášho poradenstva a v ponuke inovatívnych a pre klientov užitočných riešení.“ Kollár sa rád zapája do diskusií ohľadom tém v bankovníctve a sám aj úspešne bloguje.

6. Vladimír Dvořáček

Foto: Tasr

Je členom bankovej rady Národnej banky Slovenska, ktorá je najvyšším riadiacim orgánom NBS a dohliada na finančný trh. Široká verejnosť o ňom vie málo, ale pre bankárov je jeho meno známe. Práve on totiž dáva pozor na to, aby bolo v bankách všetko v poriadku a aby boli peniaze občanov v bezpečí.

Má na to nástroje ako napríklad stresové testovanie finančných inštitúcií, ktoré merajú riziká a kredibilitu bánk. Do jeho pôsobnosti spadá dohľad nad bankovníctvom, trhom cenných papierov, poisťovníctvom a dôchodkovým sporením vrátane regulácie týchto oblastí, politika obozretnosti na makroúrovni, finančná stabilita a ochrana finančného spotrebiteľa. Rešpekt, ktorý vďaka svojej pozícii v Národnej banke požíva medzi šéfmi najväčších slovenských bánk, mu priradil v našom rebríčku šiestu pozíciu.

7. Alexander Resch

foto: Profimedia.sk

Jeho snom bolo pracovať v rodinnej firme, dokonca rozbiehal vlastný biznis a predával kávovary. Nakoniec sa tento Talian dal na dráhu bankára, naučil sa po slovensky a ovláda aj nárečie východného Slovenska. Do svojej práce sa zamiloval.

Šéfuje známej VÚB banke, ktorá za minulý rok dosiahla zisk vyše stošesťdesiat miliónov eur, a stojí na čele Slovenskej bankovej asociácie: „Musím povedať, že je to pre mňa vášeň, svoju prácu milujem. Ráno nepotrebujem žiadnu extra motiváciu na to, aby som šiel do práce,“ uviedol pred časom, pričom k svojim vášňam radí aj lozenie po skalách či behanie maratónu.

8. Michal Liday

Foto: Facebook

Šéfuje jednej z troch najväčších bánk na našom území, Tatra banke. Liday vymenil na poste azda najkontroverznejšieho slovenského bankára posledných rokov Igora Vidu, ktorý dokonca dostal ocenenie najrešpektovanejší generálny riaditeľ. Nebál sa pustiť do kritiky systému či rozhodnutí politikov. Nový šéf banky je oveľa konzervatívnejší.

Jeho kariérny postup je skoro ukážkový. V banke začínal takmer pred dvadsiatimi rokmi ako riaditeľ pobočky. O tri roky sa stal riaditeľom divízie privátneho bankovníctva a neskôr riaditeľom divízie riadenia pobočiek. Dotiahol to až do najvyššej funkcie v spoločnosti.

9. Marcel Kaščák

Foto: Archív

Pod sebou v Tatra banke má obrovskú masu peňazí. Práve on má zásluhu na presadení množstva inovácií a nových technológií v bankovníctve. V inštitúcii rozhoduje a určuje pravidlá pre úverovanie klientov. A tak sú medzi jeho známymi a priateľmi najbohatší slovenskí podnikatelia a významní manažéri. Práve od neho veľakrát závisí úspech ich nových investorských projektov.

„Je pre mňa veľkou cťou umiestniť sa v tomto rebríčku. V jednom ikonickom americkom filme tvrdí známy investičný bankár, že najcennejšie aktívum je čas. S týmto výrokom plne súhlasím, lebo si uvedomujem, koľko tohto aktíva musím investovať ja,“ uvádza na margo otázky, čo stojí za jeho úspechom.

10. Peter Krutil

Foto: Archív

Top manažér zo Slovenskej sporiteľne pričuchol najprv k šoubiznisu. V klipe Petra Nagya k pesničke Profesor Indigo sa mihne hneď za známym spevákom. Svet pozlátky ho zrejme veľmi nelákal a dal sa na dráhu bankára. Svoj vplyv v bankovom sektore získal najmä vďaka svojej „normálnosti“.

Hoci v súkromnom živote rád lozí po skalách, v banke zrejme nikdy nikomu na nervy neliezol, pretože sa už desaťročia drží na špici a v biznise ho osobne pozná každý významný manažér. Napriek časovej vyťaženosti si pravidelne dvakrát do týždňa zabehne okolo jazera a je zástancom klasického diára: „V poslednom čase ho používam čoraz viac, lebo tá elektronika ma dostávala od ľudí. Netreba ho dobíjať. Aj na stretnutí pôsobí prirodzenejšie, keď pozriete do zápisníka namiesto do mobilu.“