Odsúdený Talian Andrea Manca: Po krátkom hľadaní ho Interpol našiel ukrývať sa pred spravodlivosťou v Banskej Bystrici. Obvodný úrad prišiel na to, že Manca ohľadne svojej bezúhonnosti klamal, a tak živnostenské oprávenenie jeho firme odobral.

Slovensko ukrylo hľadaného kriminálnika, teraz s ním má problémy

Talian hľadaný Interpolom našiel na Slovensku úkryt pred spravodlivosťou vďaka rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR. Páni sudcovia odmietli vykonať európsky zatýkací rozkaz z neuveriteľného dôvodu.

Po tom, čo týždenník PLUS 7 DNÍ zverejnil bizarný prípad Taliana hľadaného Interpolom, sa ukázalo, že Najvyšší súd nielenže aplikoval medzinárodný dohovor kurióznym spôsobom, ale ešte aj jeho zdôvodnenie stojí na pilieri, ktorý sa legálnym nazvať nedá.

Komplici a rodičia

Štátne zastupiteľstvo v Landshute vydalo európsky zatykač na Taliana Andreu Mancu a jeho družku Slovenku Veronicu Tomaščinovú. On mal podľa právoplatného rozhodnutia súdov v Nemecku sedieť v base za spáchanie viacerých trestných činov, z ďalších bol obvinený a ona čelila trestnému stíhaniu tiež. V júli 2012 Interpol našiel obidvoch v Banskej Bystrici. Slovenská polícia ich zadržala a o ich vydaní do Nemecka musel oficiálne rozhodnúť súd.

To, že nepôjde o obyčajnú formalitu, bolo v prípade Veronicy Tomaščinovej zjavné. V čase zatknutia bola vo vysokom štádiu tehotenstva, čoskoro porodila. Súd preto musel s plnou vážnosťou posúdiť, či je nevyhnutné ženu od jej dieťaťa násilím oddeliť a rozhodol, že ju do Nemecka nevydáme. Nečakaným prekvapením bol verdikt neposlať do nemeckého väzenia ani jej komplica Andreu Mancu. Dôvod bol takmer totožný - dieťa.

Sudcovia nemohli obísť skutočnosť, že ak by Mancu poslali do väzenia, kam nepochybne patrí, o dieťa by sa mal kto postarať. Veď jeho matke už uniknúť pred spravodlivosťou pomohli. Súdne ctihodnosti našli zádrh v medzinárodnom Dohovore OSN, podľa ktorého „štáty vynaložia všetko úsilie na to, aby sa uznala zásada, že obaja rodičia majú spoločnú zodpovednosť za výchovu a vývoj dieťaťa. A tiež to, že „štáty zabezpečia, aby dieťa nemohlo byť oddelené od svojich rodičov proti ich vôli“.

BMW, na ktorom jazdil Manca: Auto zaradené do medzinárodného hľadania už naša polícia poslala do Nemecka. Foto: MIROSLAV GÁBOR

Špeciálna humanita

V čom sa prípad Andreu Mancu odlišuje od stoviek iných otcov, ktorí si musia spravodlivý trest odsedieť vo väznici bez ohľadu na to, či majú doma malé dieťa, alebo nie, to sa v rozhodnutí súdu nepíše. A už vôbec sa Najvyšší súd nevyjadruje k tomu, či stovkám, možno až tisíckam detí slovenský štát hnusne ubližuje a šliape po ich právach len preto, lebo núti ich rodičov vymerané tresty vo väzení si aj odpykať. Čierne na bielom máme len jedno.

V jednom jedinom známom prípade, v prípade Interpolom hľadaného Taliana, je otcovstvo „vážnym humanitárnym dôvodom“, ktorý bráni vykonaniu zatýkacieho rozkazu. Lebo vraj keby Talian bol potrestaný za porušenie zákonov, mohlo by to „nenapraviteľne poznamenať vývoj jeho maloletej dcéry, a to predovšetkým s poukazom na jej nízky vek, ako i s ohľadom na stratu príjmu plynúceho z podnikateľskej činnosti zadržaného.“

Úrad zakročil

Odvolávanie sa na podnikanie Andreu Mancu na Slovensku priamo v rozhodnutí Najvyššieho súdu SR vyvoláva pochybnosti, či si sudcovia do dôsledkov uvedomili, o čom je reč. Povolenie na podnikanie môže získať iba bezúhonná osoba. A takou muž právoplatne odsúdený v Nemecku za trestné činy spojené s podnikaním určite nie je.

Z toho vyplýva, že Andrea Manca mohol dostať úradné povolenia na podnikanie jedine vďaka tomu, že obvodnému úradu zamlčal svoju kriminálnu minulosť. Že klamal. Na rozdiel od obvodného úradu, ktorý žiadosti na podnikanie posudzuje, Najvyšší súd mal dostatok informácií, aby mohol posúdiť, že Manca nespĺňa všetky predpoklady na podnikanie na Slovensku. Napriek tomu súd tento problém ignoroval.

Po zverejnení článku o medzinárodne hľadanom Talianovi sa na Andreu Mancu ešte raz a oveľa pozornejšie pozreli na odbore živnostenského podnikania na Obvodnom úrade v Banskej Bystrici. Šetrením zistili, že „jediný konateľ spoločnosti nespĺňa všeobecnú podmienku prevádzkovania živnosti - bezúhonnosť“, a vydali rozhodnutie o odobratí živnostenského oprávnenia jeho firme Piazza Fiume v celom rozsahu.

Ukradnutý kávovar a ukradnuté auto

Informácie o Mancovom odsúdení v Nemecku prinútili pátrať po detailoch aj Ivonu Šupinovú, majiteľku budovy, v ktorej si Talian otvoril reštauráciu. „V rozhodnutí súdu zverejnenom na internete som sa dozvedela, že Manca je okrem iného stíhaný aj za spreneveru kávovaru značky La Cimbeli. Keďže kávovar rovnakej značky mal vo svojom podniku, oznámila som to polícii,“ hovorí Šupinová.

Hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Banskej Bystrici Mária Faltániová potvrdila, že oznámenie preverujú ako podozrenie z trestného činu krádeže. Či sa však našim policajtom podarí aj čosi vyšetriť, Šupinová dosť pochybuje: „Do priestorov Mancovej reštaurácie síce policajti prišli a hľadali aj výrobné číslo kávovaru, ale viac sa nenamáhali. Keď žiadne číslo nenašli, odišli bez toho, aby kávovar zaistili. Krátko nato pán Manca v nočných hodinách odniesol z reštaurácie všetky veci vrátane drahého kávovaru.“

Ale nielen staré hriechy prenasledujú odsúdeného Mancu aj v jeho úkryte zvanom Slovensko. Nedávno polícia zaistila terénne BMW, na ktorom Manca jazdil a ako vzorný otecko aj vozil svoju dcéru. Spočiatku sa zdalo, že sa tak stalo iba pre chýbajúcu ceduľku s ečevéčkom, ale vec bola oveľa závažnejšia.

„Polícia vozidlo zaistila na základe medzinárodného pátrania po vozidle, ktoré vyhlásila nemecká polícia,“ uvádza policajná hovorkyňa Faltániová. „Po vykonaní procesných úkonov bolo vozidlo vrátené majiteľovi v Nemecku.“

Na otázku, akým spôsobom je riešený vodič tohto zrejme ukradnutého auta, sme dostali stručnú odpoveď: „Vo veci ďalej koná nemecká polícia.“

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].