Slovenský dom: V tejto historickej budove na prestížnej adrese v centre Londýna sa počas letnej olympiády zabávali funkcionári a športovci.

Slovensku hrozí poolympijská blamáž: Dlhy za luxus v Slovenskom dome

Dlhy za luxus, znechutenie, protizákonné financovanie. Taký má byť účet Slovákov za olympiádu v Londýne.

Slovensku hrozí medzinárodná hanba za nevyplatenie dlhov z letnej olympiády. Luxusné priestory Slovenského domu, ktoré sme si prenajali v historickom centre Londýna v budove Institute of Directors, neboli totiž riadne zaplatené. Vyúčtovanie nášho pôsobenia vo Veľkej Británii prináša aj ďalšie prekvapenia. Slovenské štátne akciovky za tri sprievodné kultúrne podujatia vysolili vyše tristotisíc eur.

SACR mala za prenájom zaplatiť 600-tisíc libier. Zaplatila iba 480-tisíc. Čo je so zvyškom peňazí, o tom kompetentní mlčia. Foto: Black Tea

Prešľap

Malá krajina, v ktorej aj mnohí učitelia či zdravotné sestry žijú na pokraji chudoby, ale ktorá si dovolí prenajať drahé priestory vo vlastníctve britskej kráľovskej rodiny. Také je Slovensko. A tak to aj dopadlo. Kým pred olympijskými hrami sa kompetentní hrdili, ako dokázali prestížnu dvesto rokov starú budovu Institute of Directors v centre Londýna vyfúknuť iným záujemcom, teraz prichádza hanba.

Slovenský dom, do ktorého sa dostali len pozvaní hostia a papaláši a otváral ho prezident Ivan Gašparovič, si Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR) prenajala od britskej firmy JT Consultancy Ltd. Tej šéfuje podnikateľ Jan Telenský, ktorý bol zároveň atašé slovenskej olympijskej výpravy. Starobylé priestory sa nám ušli práve vďaka nemu. Sám je totiž členom prestížneho klubu Inštitút riaditeľov, jednej z najväčších európskych organizácií združujúcich šéfov obchodných spoločností. Telenský si však už zrejme prípadnú ďalšiu spoluprácu s milovaným Slovenskom rozmyslí.

Cena za prenájom luxusných priestorov bola podľa zmluvy 600-tisíc libier. SACR však zaplatila len prvú splátku 480-tisíc libier, čo je takmer 570-tisíc eur. Zvyšku sa britská firma nedočkala. Zmluva je totiž podľa ministerstva dopravy neplatná a už aj prvá splátka bola uhradená nezákonne. Prečo? SACR ju nestihla včas zverejniť na internete. „Zmluva podpísaná 28. júna 2011 totiž nebola podľa platnej slovenskej legislatívy v termíne do troch mesiacov od podpísania zverejnená v Centrálnom registri zmlúv, a teda je neplatná,“ píše v stanovisku hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

Lajdák

Slovenskej agentúre pre cestovný ruch v čase podpísania zmluvy šéfoval Peter Belinský. Nominant KDH si pochybenie uvedomuje. Podľa dokumentu, ktorý nám KDH poskytlo, problém vznikol pre nedostatok hotovosti na zaplatenie nájmu a chybu interné-ho právnika. SACR tlačil čas. Zmluvu potrebovala uzavrieť čo najskôr, aby nám priestory niekto nevyfúkol. Keďže nemala hotovosť, dohodli sa, že ponuku slovenská strana akceptuje podpisom na zmluve, a keď budú k dispozícii peniaze od zriaďovateľa, teda rezortu dopravy, zmluvu upravia dodatkom. To však trvalo štyri mesiace a právnik zo SACR zmluvu zverejnil až po podpísaní dodatku. Tým o mesiac prešvihol zákonnú lehotu. „To, že si zamestnanec neuvedomil skutočnosti, vyhodnotilo vedenie SACR ako odborné zlyhanie a závažné porušenie pracovných povinností,“ píše sa v dokumente.

Problém vyriešil Belinský podpísaním novej zmluvy v marci 2012. Súčasnému vedeniu ministerstva dopravy sa však tento postup nepozdáva. „O existencii tejto dodatočnej zmluvy vieme. Podľa nášho názoru sa ňou bývalé vedenie SACR len snažilo napraviť nezákonný stav, ktorý vznikol počas prvej zmluvy. Navyše, aj táto zmluva o prenájme bola so sprostredkovateľom uzatvorená priamo, teda bez výberového konania,“ tvrdí Kóňa z rezortu dopravy. Peter Belinský však odkazuje: „Podsúvanie informácie o porušení zákona o verejnom obstarávaní je zavádzajúce, pretože SACR má posudky osoby spôsobilej na verejné obstarávanie, ktorú malo v tom čase riadne zazmluvnenú, ktorá realizovaný postup obstarávania odsúhlasila ako v súlade so zákonom. Spôsob medializácie problému účelovo navodzuje dojem, že takýmto konaním SACR vznikla štátu nejaká škoda. Skutočnosťou je, že nebola preukázaná nehospodárnosť ani neúčelnosť vynaloženia verejných prostriedkov.“

Nechápe

Ľudia, ktorí sa motali okolo Slovenského domu, nad touto kauzou poväčšine nechápavo krútia hlavou. Vidia za tým vyrovnávanie politických účtov medzi Smerom a KDH, ktoré môžu Slovensku len uškodiť. Naznačil to aj atašé slovenskej výpravy Ján Telenský, ktorý doteraz nemá zaplatených zvyšných 120-tisíc libier, v prepočte vyše 150-tisíc eur. Telenský však prekvapivo tieto peniaze ani nechce. „Ja sa, samozrejme, nebudem súdiť ani hádať s vládou Roberta Fica. Keby sa dostalo do Británie, že ste dali falošné zmluvy, tak s vami už nikto nebude robiť biznis. To je vážna vec, znemožňujete svoj národ. Ja stále neviem, o čom to je. Takže stanovisko je nasledovné - mne vláda nič nedlhuje, po druhé, tá posledná zmluva, ktorá napravila tú prvú, je platná. A ja sa budem snažiť, aby som s ministrom dopravy čo najskôr vydal komuniké, ktoré to uvedie na správnu cestu,“ povedal nám Telenský, ktorý opakovane tvrdí, že Slovensko mu už nič nedlhuje. „Nie, 600-tisíc to nebolo. Keby to bolo 600-tisíc, tak by som poslal faktúru. A tá je iba na 480-tisíc. Faktúra nie je na 120-tisíc. Ja by som dnes štát naháňal, aby mi tie peniaze vyplatil.“

Zmluva, ktorú máme k dispozícii, napriek tomu hovorí jasne. Celkový prenájom stál 600-tisíc libier, väčšia časť sa zaplatila vlani a zvyšných 120-tisíc libier sa malo zaplatiť do 26. augusta. Čo s nimi? Kde sú? Bobríka mlčanlivosti drží aj SACR, aj rezort dopravy a z nás si urobili pinpongový stôl. „Prenájom priestorov v Institute of Directors je otázka pre rezort dopravy,“ napísala nám hovorkyňa SACR Nora Gubková. „S otázkou vás pre zmenu ja odkážem na SACR, keďže ide o ich záväzky,“ odpísal následne Kóňa z ministerstva. Niekde medzi Londýnom a Bratislavou tak visia tisíce eur a kompetentní sú ticho.

Priestory pre Slovenský dom vybavil atašé slovenskej olympijskej výpravy Jan Telenský, vpravo. Otváral ho prezident Ivan Gašparovič. Foto: TASR

Štátni sponzori

V súvislosti s propagáciou Slovenska počas letnej olympiády v Londýne a zabezpečením prevádzky Slovenského domu sú zaujímavé aj iné čísla. SACR zabezpečovala okrem prenájmu konferenčných miestností v Institute of Directors aj prenájom priestorov pre turistov a bežných Slovákov v neďalekom Sports café za 54-tisíc eur. Slušné peniaze, až 404-tisíc eur išlo len na reklamnú kampaň v Británii - plagáty Slovenska viseli napríklad na autobusoch či v metre. No a 380-tisíc eur nás stáli rôzne prezentačné akcie.

SACR tak na prezentáciu Slovenska v Londýne minula vyše 1,5 milióna eur bez DPH. Pritom pri zabezpečovaní prevádzky Slovenského domu sa delila so súkromnou agentúrou Black Tea, ktorá licenciu získala od Slovenského olympijského výboru. Jej rozpočet bol podobný SACR, s tým rozdielom, že bol vyskladaný peniazmi od partnerov a sponzorov. Jedným z tých hlavných bol aj štátny Tipos, ktorý poskytol 99-tisíc eur na koncert Lúčnice v Londýne. „Financoval to Tipos aj so všetkým, s prenájmom divadla, prevozom techniky, boli tam nejaké honoráre. My sme po olympiáde celkovo ostali bez odmeny, v strate okolo 170-tisíc eur. Dávame to teraz dokopy a snažíme sa znížiť stratu,“ tvrdí konateľ Black Tea Ľuboš Kazimír.

V Londýne sa počas olympiády predstavil aj Miro Žbirka so symfonickým orchestrom a spevákom Jonom Anderssonom zo skupiny Yes. Odohrali jeden koncert v Londýne a jeden na Slovensku v Slovenskom rozhlase. Sponzorovala ho opäť štátna firma - Slovenská elektrizačná a prenosová sústava, ktorá dala súkromnej agentúre Abby Art na tento účel finančný dar vo výške až 210-tisíc eur. Ako boli dva koncerty vyúčtované a koľko z toho išlo agentúre, sme sa nedozvedeli. „V zmysle zmluvy o poskytnutí finančného daru agentúra Abby Art, preukázala účelové použitie finančného daru, a to internými účtovnými dokladmi, ktoré spoločnosť SEPS nie je oprávnená sprístupniť tretím osobám. Spomínaný dar bol schválený v orgánoch spoločnosti SEPS. Zdrojom týchto finančných prostriedkov nie je štátny rozpočet, ale podnikateľská činnosť SEPS. Výhradným organizátorom koncertu bola agentúra Abby Art,“ píše v stanovisku výkonný riaditeľ sekcie podpory riadenia SEPS Igor Gallo.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].