S premiérom: Štadión futbalového klubu ViOn otváral premiér Fico. Zľava Viliam Ondrejka, Robert Fico, Ján Kováčik a Dušan Galis.

Slovenský absurdistan: Štát dáva lukratívne zákazky firme odsúdeného podvodníka

Miliónové zákazky od štátu dostáva firma spojená s ľuďmi, ktorí štát okradli.

Bývalá primátorka Zlatých Moraviec Serafína Ostrihoňová a podnikateľ Viliam Ondrejka prostredníctvom svojej firmy ZM Invest, dnes premenovanej na ViOn Baumarket, spôsobili Slovenskej republike škodu za vyše 300-tisíc eur a súdy ich za to právoplatne odsúdili.

A zatiaľ čo štát na súde v procese trvajúcom niekoľko rokov chránil svoj neoprávnene odcudzený majetok, ten istý štát uzatváral s firmou Viliama Ondrejku ViOn, a. s., lukratívne miliónové zmluvy.

Tú najčerstvejšiu takmer za 2,7 milióna eur s firmou ViOn, a. s., nedávno v tichosti uzavrela štátna firma MH Invest. Súhrnne tak Ondrejkova spoločnosť získala počas trvania súdneho procesu kontrakty od štátu v sume prevyšujúcej desať miliónov eur.

Absurdistan

Závod automobilky Jaguar Land Rover vyrastá pri Nitre raketovou rýchlosťou. Automobilka podmienila výber lokality aj tým, že do konkrétneho termínu musia byť pripravené pozemky na výstavbu. A vzhľadom na to, že termíny tlačia, aj zmluvy na výstavbu inžinierskych sietí sa uzatvárajú na základe priamych zadaní.

Štátna eseročka MH Invest vyberala priamym zadaním zo štyroch ponúk. Stavebná firma Strabag ponúkla štátu, že projektovú dokumentáciu a prípravu pozemkov pre priemyselný park urobí za 148 miliónov eur vrátane DPH. O výstavbu sa uchádzala aj spoločosť ViOn, jej cena bola 158 miliónov eur.

Oficiálne sa teda v súvislosti s prípravou parku pre Jaguar hovorilo o firme Strabag. Avšak v zmysle porekadla Keď netečie, aspoň kvapká si z lukratívneho koláča odhryzne aj firma, v ktorej všetky akcie ovláda prostredníctvom ďalšej firmy odsúdený Viliam Ondrejka.

„Toto už je úplný absurdistan. Štát dáva lukratívne zákazky firme patriacej človeku, ktorý ho pripravil o pozemky a odsúdili ho za to. Kde to žijeme?“ rozčuľujú sa nespokojní zamestnanci ministerstva hospodárstva, ktoré je spoločníkom MH Investu.

Ten miliónovú zmluvu s ViOn, a. s., podpísal. Za 2,7 milióna má ViOn dodať parkovisko a štrkovú plochu, prípojky vodovodu, splaškovej a dažďovej kanalizácie, trafostanicu a nízkonapäťovú prípojku.

Podvod s pozemkami

Viliam Ondrejka bol majiteľ firmy ZM Invest, neskôr premenovanej na ViOn Baumarket, ktorá sa podieľala na neoprávnenom vydržaní pozemkov v priemyselnom parku Zlaté Moravce.

Kauza sa začala v roku 2007. Vtedajšia primátorka Zlatých Moraviec Serafína Ostrihoňová splnomocnila konateľa ZM Invest Viliama Ondrejku na vydržanie pozemkov v priemyselnom parku v Zlatých Moravciach. Ondrejka u notárky vyhlásil, že mesto spravuje predmetné pozemky ako vlastné už viac ako desať rokov a z toho titulu možno požiadať o ich vydržanie.

Skutočnosť však bola taká, že 7,7 hektára pozemkov, o ktoré išlo, vlastnil štátny Slovenský pozemkový fond a využívalo ich Poľnohospodárske družstvo Topoľčianky a spoločnosť Agro Stará Turá. Poľnohospodári mali s pozemkovým fondom riadne uzavreté zmluvy o užívaní pozemkov.

Odsúdená: Primátorka Zlatých Moraviec Serafína Ostrihoňová spôsobila škodu 300-tisíc eur.
Odsúdená: Primátorka Zlatých Moraviec Serafína Ostrihoňová spôsobila škodu 300-tisíc eur.
Foto: Juraj Roščák

Odsúdená: Primátorka Zlatých Moraviec Serafína Ostrihoňová spôsobila škodu 300-tisíc eur. Foto: Juraj Roščák

Po tom, ako Ondrejka vyhlásil, že pozemky spravuje mesto, to ich predalo za symbolickú jednu korunu firme ViOn. Jej konateľom bol Viliam Ondrejka. Podľa obžaloby tak primátorka Ostrihoňová a podnikateľ Ondrejka spôsobili štátu škodu za vyše 304-tisíc eur. Poškodení boli aj neznámi vlastníci pôdy, ktorých majetok spravuje štátny Slovenský pozemkový fond.

V roku 2012 Okresný súd v Nitre primátorku aj podnikateľa odsúdil na sedem a pol roka väzenia. Obaja sa odvolali, krajský súd prípad vrátil okresnému súdu na nové konanie. Ten vo februári 2015 potvrdil svoj pôvodný rozsudok, prokurátor za zločin obzvlášť závažného zločinu podvodu v spolupáchateľstve žiadal pre oboch obžalovaných až desaťročný trest s maximálnym stupňom stráženia.

Ostrihoňová s Ondrejkom sa odvolali zas, na novom pojednávaní v októbri minulého roku ich Krajský súd v Nitre odsúdil na dvojročný podmienečný trest s odkladom na dva roky.

Biznis ide ďalej

Napriek patáliám s trestným konaním týkajúcim sa podvodu so štátnymi pozemkami sa firmám Viliama Ondrejku darilo. Pri zbežnom pohľade vidieť, že najväčšie peniaze dostávala firma zo zmlúv so štátom. V roku 2011 s nimi uzavrela zmluvu takmer za pol druha milióna eur Slovenská správa ciest. Išlo o výstavbu rýchlostnej cesty pri Zlatých Moravciach.

ViOn dodával stavebné a rekonštrukčné práce aj v Redute pre Slovenskú filharmóniu, hodnota kontraktov predstavuje spolu viac ako 27 miliónov eur, z toho zhruba 24 miliónov za rekonštrukciu budovy sa hradilo z nórskych fondov. Posledná zmluva za vyše troch miliónov je z marca roku 2015, to už bol na svete druhý rozsudok okresného súdu potvrdzujúci trest sedem a pol roka natvrdo.

Mimochodom, koncertom v Redute oslavovala v januári 2012 spoločnosť ViOn dvadsiate výročie svojho úspešného pôsobenia v stavebnom priemysle a pri tejto príležitosti sa konala aj oslava päťdesiatky jej zakladateľa Viliama Ondrejku.

Na slávnostnom večere sa zúčastnilo 700 hostí a na klavíri im zahral riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Lapšanský. ViOn v marci 2015 uzavrel zmluvu aj s Národnou diaľničnou spoločnosťou, za revitalizáciu diaľničného odpočívadla pri Sekuliach dostal 779-tisíc eur.

Ďalšie 3,4 milióna dostal z kontraktu podpísaného v auguste 2015 s Vodohospodárskou výstavbou za rekonštrukčné práce na Vodnom diele Gabčíkovo. No a tohto roku v marci, už po právoplatnom odsúdení, dostal ViOn spomínanú zmluvu za 2,7 milióna na výstavbu sietí v priemyselnom parku pre automobilku Jaguar.

Aby to nebolo nápadné, z predstavenstva akciovky ViOn zmizlo meno Viliama Ondrejku v novembri 2015, časovo to nadväzovalo na odsudzujúci rozsudok. Formálne sa predsedom predstavenstva stal syn zakladateľa Martin Ondrejka.

Jediným akcionárom je však aj naďalej eseročka Ovin. A tam je jediným spoločníkom, a teda vlastníkom, odsúdený Viliam Ondrejka.