Smer je medzi Rómami populárny. Fico aj tak vytiahol v boji o voliča protirómsku kartu

Na Slovensku je 33 rómskych starostov, mnohí sú členmi Smeru alebo aspoň jeho sympatizanti. Vládna strana aj tak vytiahla do boja o voliča práve protirómsku kartu

Smer sa pustil do boja s „neprispôsobivými“. Premiér Fico na sneme v Prešove hovoril o zneužívaní sociálneho systému Rómami. Jeho pravá ruka minister vnútra Kaliňák zas verejne potvrdil, že policajné zásahy v osadách budú a budú tvrdé. Vraj v záujme ochrany ostatných statočných obyvateľov Slovenska. Mnohí predstavitelia tejto etnickej menšiny však zmenou rétoriky vládnuceho Smeru ostali zaskočení. Podľa odborníka na rómsku problematiku Ivana Hriczka, ktorý je sám Róm a nehanbí sa za to, táto zmena politiky Smeru väčšie preferencie nezaistí.

Veď práve v osadách Smer vyhrával všetky voľby. A rómsky volič bol preň istotou aj vďaka štátnym stimulom, ktoré štedro smerovali do osád. S IVANOM HRICZKOM (36), ktorý roky pôsobil v tíme odborníkov na riešenie rómskej problematiky doma a v zahraničí, sa rozprávala VANDA FELŠӦCI RUSNÁKOVÁ.

Premiér Fico na straníckom sneme v Prešove zdesene tvrdil, že poskytované sociálne dávky Rómovia zneužívajú. Ako príklad uviedol 20-ročnú ženu, ktorá zverí deti svojej matke, poberá dávky a vyhýba sa tak práci. Aká je realita?

V prvom rade je zarážajúce, že politická strana - či už vládnuca, alebo iná - využíva vo svoj prospech údaje konkrétnych osôb. Ako je možné, že niekto takto zneužíva svoju vládnu moc? Odhliadnuc od toho, zobudil sa až teraz? Nevymyslel nič nové. Jeho rétorika je ako v ostatných krajinách. Extrémizmus a radikalizmus vidno aj v iných štátoch Európy.

Boj Francúzov s Rómami je tu už roky. V osadách funguje zákon džungle a prežitia. Kto si neukradne a neschová - nemá. A to, že vymýšľajú rôzne finty, len aby dostali čo najviac zo štátu? Áno, je to realita, no toto nevymyslia oni, ale úžerníci. Dostanú bonz od kompetentných a tí najchudobnejší to iba zrealizujú.

Chcete tým povedať, že niečo také v osadách nevymyslia?

Treba priznať tvrdú realitu. Ich vzdelanosť je mizivá, niektorí sa nevedia ani podpísať. Ich zmýšľanie a vymýšľanie sa končí pri predstavách, ako sa dostať pod sukňu najbližšej dievčiny a nie ako si zvýšiť dávky. Na to sú iní, fundovanejší, predĺžené ruky úžerníkov. Ľudia zbehlí v sociálnych zákonoch. Tí im presne povedia, čo majú urobiť, aby sa k peniazom dostali. Nemýľme si pojmy s dojmami.

Tieto peniaze navyše aj tak napokon končia v rukách úžerníkov a tí sa delia so štátnou mocou - či už s policajtmi, ale aj vyššie postavenými ľuďmi. Je to realita, ktorá roky funguje. Iba taká perlička - ak sa dvaja negramotní Rómovia berú a na matriku donesú starostlivo vyplnenú žiadosť - asi im ju niekto pripravil. Ak donesú na úrad starostlivo vyplnenú žiadosť o zvýšenie dávok - asi im ju niekto pripravil. Čo myslíte?

To znamená, že systém sa zneužíva?

Áno, s požehnaním úradov a kompetentných. No musím uznať, že premiér má „gule“. Má môj obdiv za to, že ako premiér s verejnou mocou v rukách otvorene priznal, že boj s osadníkmi jeho vláda prehrala. A to nehovorím o stovkách tisícoch eur z eurofondov, ktoré mali zlepšiť situáciu v osadách. No nič sa nezmenilo. Chudoba a nevzdelanosť sa zväčšujú. A, samozrejme peniaze „zmizli“ v nenávratne.

Chudoba a plodnosť: Dva znaky, ktoré podľa Ivana Hriczka charakterizujú Rómov na Slovensku.
Chudoba a plodnosť: Dva znaky, ktoré podľa Ivana Hriczka charakterizujú Rómov na Slovensku.
Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Minister vnútra Kaliňák tvrdí, že na Slovensku je 1 992 osád a malých komunít, z čoho viac ako polovica je zásadne problémová. Aj preto sú nevyhnutné tvrdé zásahy na dodržanie poriadku. Čo to podľa vás môže byť?

To číslo ma zarazilo. Ak Kaliňák hovorí pravdu, tak za necelé dva roky pribudlo na Slovensku vyše osemdesiat percent osád a malých komunít. Podľa Atlasu rómskych komunít bolo v roku 2014 na Slovensku 1 071 rómskych osád. Z tohto údaja sa vychádzalo pri rozložení financií v rámci nového programového obdobia vlády SR 2014 - 2020 na riešenie problematiky osád.

Prerozdelilo sa neuveriteľných 380 miliónov eur. V polovici tohto obdobia vláda oznámi, že máme osemdesiatpercentný nárast osád. Ako je možné, že denne pribudnú na Slovensku dve-tri osady? Je zarážajúce, že ľavicovo zmýšľajúca vláda nechala tak rozšíriť chudobu. A teraz ju chce riešiť len represívne - pelendrekmi a bitkou v osadách policajtmi, proti ktorým sa osadníci nemajú ako brániť. A zakryjú to názvom „zásadne problémové osady“.

Taký nárast osád je alarmujúci. A je známe, že opití a nadrogovaní osadníci často nemajú rešpekt pred ničím...

To je pravda, ale pelendrek a tvrdá bitka to nespravia. Ak teda za dva roky vzniklo 921 osád, svedčí to o prehlbujúcej sa chudobe. A to nielen u Rómov, ale celkovo v spoločnosti. Veď chudobní nie sú len Rómovia. Pravda je, že Rómov ešte nik nevyriešil. Ak sa situácia nevezme pevne do rúk - zavedením internátnych škôl a pracovných návykov -, o pár rokov bude situácia absolútne nezvládnuteľná. To si naozaj nik neuvedomuje, že chudobní Rómovia porazia bežných pracujúcich ľudí potenciou? Nie je to až taká vzdialená budúcnosť, keď bude Rómov na Slovensku väčšina.

Dostanú sa Ficove a Kaliňákove vyhlásenia aj k Rómom v osadách?

Samozrejme. Sú síce chudobní, no satelity a televízory nechýbajú ani v jednej osade. Navyše je dosť neprajníkov strany Smer, ktorí im to radi vysvetlia. A to najmä pred voľbami. Čudujem sa Smeru, pretože práve táto strana mala v každých voľbách vysoký počet hlasov práve z tejto komunity. Dokonca je aj mnoho starostov, či poslancov obecného zastupiteľstva rómskeho etnika práve v strane Smer. A ak nie sú členmi, tak rozhodne sympatizanti. Aj oni sú totiž pokrokoví a pochopili, že ak chcú nejaké peniaze pre svoje obce dostať, musia ísť s tou stranou, ktorá je pri moci. Tak je to napríklad v Blatných Remetoch.

Je to jediná takáto obec?

Ale kdeže. V komunálnych voľbách v roku 2014 bolo zvolených 33 rómskych starostov - z toho šesť kandidovalo na Smer - a viac ako 390 poslancov samosprávy. Zaujímavé je aj regionálne rozloženie rómskych starostov. Rovnako ako minulé voľby, najsilnejšie zastúpenie budú mať rómski starostovia opäť v okrese Rimavská Sobota, kde je dvanásť starostov, traja starostovia budú v okrese Spišská Nová Ves, dvaja starostovia v okresoch Kežmarok, Košice-okolie, Rožňava. Po jednej obci s rómskych starostom bude v okresoch Brezno, Galanta, Gelnica, Košice, Lučenec, Michalovce, Poprad, Sabinov, Stará Ľubovňa, Sobrance, Trenčín a Vranov nad Topľou.

Kto teda riadi, ako a koho budú Rómovia v osadách voliť?

Schéma je veľmi jednoduchá. Víťazí ten, kto príde na kortešačku do osady posledný. Nerobme si ilúzie. Všetky strany chodia tesne pred voľbami do rómskych osád! A robia to od vzniku Slovenska. Lenže kým Rómovia sa spočiatku radovali delegáciám - teraz už pochopili, že ich len vysmievajú a využívajú. Stačí, ak dôjdete do osady na čiernej limuzíne, hneď sa zhŕknu okolo kufra a čakajú nádielku. Ak im nič nedáte, sklamane odchádzajú.

Má „gule“: Tvrdí Ivan Hriczko, odborník na rómsku problematiku na margo vyjadrení Roberta Fica. Podľa neho tým otvorene priznáva, že jeho vláda problém osadníkov nezvládla.
Má „gule“: Tvrdí Ivan Hriczko, odborník na rómsku problematiku na margo vyjadrení Roberta Fica. Podľa neho tým otvorene priznáva, že jeho vláda problém osadníkov nezvládla.
Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Dajú sa kúpiť pred voľbami?

Kupovať hlasy už nechcú samotní Rómovia. Boja sa že ich niekto natočí a udá. Každá strana má niekoho v osade a jeden na druhého dávajú pozor. V osade vedia presne, z ktorého domu vyjde osoba, ktorá sa snaží ovplyvňovať a riešiť voľby. Či už to je za škatuľku cigariet, potravinový balíček alebo päťeurovky. Je to individuálne. Čo lokalita, to rozdiel. Neexistuje jednotný systém. V nejednej osade sa tento kšeft zrealizuje priamo v obchodoch, kde sa potraviny predajú na sekeru a za vyjadrenie podpory sa im dlh odpustí. Navyše pri každých voľbách podnikavci vymyslia niečo nové.

Ako teda vlastne hlasujú Rómovia v osadách? Majú obľúbeného politika?

Rómovia hlasujú heterogénne. Neexistuje forma, ktorá by dokázala jednotnosť názorov u týchto občanov. A usmerniť ich názor nie je také ťažké, ak dennodenne bojujú s prežitím. Komunálne voľby začali vnímať úplne inak, a to aj pre ich plodnosť. Jednoducho pri ich počtoch majú radšej na čele dediny človeka zo svojich radov. Či už sa dajú kúpiť, alebo len veria, že ten ich im viac dá.

Parlamentné voľby sú pre nich fatamorgánou. Hlasujú podľa reklamy a podľa toho, kto im čo nasľubuje. Majú krátku pamäť a strašne radi veria v krajšie zajtrajšky. Aj preto milujú telenovely, kde sú samí krásni a bohatí ľudia. Samozrejme, bez zjavného úsilia. Iba roznášaním klebiet a intrigovaním. To, že je to nereálne, vidieť nechcú. Takže aj politik musí byť pekný a dobre sľubovať. (Smiech.)

Ako je to s politickou príslušnosťou Rómov?

Na Slovensku žije približne 500-tisíc Rómov. Je to masa voličov, ktorú by chcela každá politická strana. Aj samotní Rómovia to chceli. V 90. rokoch v Českej a Slovenskej Federatívnej republike vznikla prvá politická strana Rómov Rómska občianska iniciatíva. V dobe Jána Kompuša, ktorý bol asi najznámejší rómsky predseda strany, bojovali za kultúrne obrodenie rómskeho národa, vďaka čomu vzniklo divadlo Romathan, Rómske múzeum v Brne, Rómske noviny a mnoho ďalších.

A to, že tento rodák z Jasova vedel získať hlasy svojich, si uvedomovali aj politici. Mečiar jeho potenciál a silu využil naplno. Aj na jeho pohrebe. Veď stál v prvom rade a plakal s Rómami nad jeho rakvou. Pomohlo to. Rómovia v najbližších voľbách z celého okolia Jasova a Košíc masovo dávali hlasy Hnutiu za demokratické Slovensko.

Takže stačia pekné šaty a správne sľuby?

V podstate áno. No problém je jeden. Rómovia nie sú jednotní. A tak ako bieli myslia v prvom rade na seba. Len u Rómov je to viditeľnejšie. Každý má predstavu, že Róm je ten špinavý, nevzdelaný človek z osady. Omyl. Na Slovensku je mnoho bohatých a vzdelaných Rómov. No markantná väčšina je tých špinavých. A tak síce kričia a plačú, no v súčasnosti nie je žiadna sila, ktorá by ich spojila do jedného politického názoru. Navyše politikov zas začnú zaujímať len tesne pred voľbami.