Šéf diplomacie Miroslav Lajčák (vľavo) so slovenským prezidentom Andrejom Kiskom (vpravo).

Smer má problém presvedčiť svojich. Vlastného kandidáta na prezidenta zrejme nepostaví

Kohože by sme mohli vyslať do boja o prezidentské kreslo? Zdá sa, že v Smere sa kandidát hľadá veľmi ťažko.

Pred štyrmi rokmi si v hlasovaní o to, kto sa stane hlavou štátu, „vybili“ svoje eso, dnes je strana Smer v pozícii, kedy zo svojej 16-tisícovej členskej základne vhodné meno akosi vybrať nevie.

Nebude to hanba

Členka predsedníctva Smeru-SD a europoslankyňa Monika Smolková v rozhovore pre Plus 7 dní povedala, že pre stranu je pravdepodobnejšie, že sa postaví za nezávislého kandidáta.

To, že by stále najsilnejšia politická strana nenašla vlastného kandidáta, ako hanbu nevníma. „Nemyslím si, že by to bola hanba. Môžeme sa zhodnúť a postaviť aj nezávislého kandidáta, ktorý nebude spoločnosť rozdeľovať, ale nesie so sebou pozitívny príbeh, mieni obhajovať európsku rétoriku, bude uznávaný vo svete,“ povedala.

„Vieme sa dohodnúť na takom kandidátovi, ktorý by spájal a možno by sa k jeho podpore pridali aj iné politické strany podporu,“dodala k téme. Táto možnosť je podľa Smolkovej pravdepodobnejšia ako postavenie kandidáta zo Smeru.

Rôzne názory

Predseda strany Róbert Fico v roku 2014 prehral v druhom kole prezidentských volieb proti Andrejovi Kiskovi. Neskôr vyhlásil, že opätovne sa o post uchádzať nebude. Pred Vianocami Fico ešte ako premiér hovoril, že si vie ako kandidáta strany na prezidenta predstaviť Miroslava Lajčáka, či Maroša Šefčoviča. Lenže oni sami po prezidentskej funkcii netúžia.

Šéf slovenskej diplomacie Lajčák však v januári vyhlásil, že kandidovať nebude. V podobnom duchu komentuje tému aj slovenský eurokomisár Šefčovič. „Téma kandidatúry na prezidenta so mnou diskutovaná nebola. Chcem sa naďalej sústrediť na dokončenie rozpracovaných vecí tu, v Európskej komisii,“povedal minulý týždeň v Bruseli. Budúci rok sa okrem prezidentských volieb konajú aj tie európske. Šefčovič naznačil, že by sa radšej uchádzal o hľas ľudu v nich.

Celý rozhovor s europoslankyňou Monikou Smolkovou si môžete prečítať v najnovšom čísle týždenníka Plus 7 dní, ktoré bude v stánkoch od 18. apríla.


  • vc
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].