Ficovi spolupracovníci na sebe veru nešetria. Na snímke vpravo Marián Záhumenský na Mercedese.

Smeráci vytiahli okrem balíčka opatrení pre ľudí aj svoje luxusné autá

Vidíme spanštenie našej strany a aroganciu niektorých jej predstaviteľov, vyhlásil Robert Fico na sneme Smeru.

Smer odštartoval kampaň pred parlamentnými voľbami, ktoré majú byť o necelé dva roky. Štedrý balíček populárnych opatrení pre voličov sa ani inak nazvať nedá. Vyššia čistá mzda pre 800-tisíc nízkopríjmových zamestnancov, minimálny dôchodok, viac jaslí a škôlok či vlaky pre dôchodcov a študentov zadarmo majú jasný cieľ - prilákať voličov, ktorých Smer už dlhší čas vytrvalo stráca.

Stále je síce najsilnejšou stranou na slovenskej politickej scéne, ale oproti volebnému výsledku z roku 2012 už stratil viac ako desať percent. Voliči nenachádzajú sľúbené istoty a pokúšajú sa ich hľadať napríklad v novovznikajúcej strane Sieť Radoslava Procházku.

Až štvrtinu jeho rastúcich preferencií totiž tvoria sklamaní voliči Roberta Fica. Minulotýždňový pracovný snem vládnej strany prišiel s návrhmi, ako zastaviť pád Smeru.

Vysmiaty

Robert Fico sa už zrejme otriasol z porážky v prezidentských voľbách a na snem prišiel v dobrej nálade. Vybozkával aj asistentky pri podpisových listinách, všetkým podal ruku a dokonca nazrel aj do tlačovej miestnosti s otázkou, či novinárom nič nechýba. „Nie som tu na večné časy, aj naša generácia tvárí raz musí odísť a nahradia ju iní,“ vyhlásil o pár minút neskôr pred delegátmi snemu.

Dal si však pozor, aby nezopakoval chybu z roku 2009, keď vyhlásil, že v roku 2014 už v politike nebude. Otázky, kedy sa teda chystá reálne skončiť, tentoraz odbil. „O osude našej generácie sa rozhodne vo voľbách o dva roky,“ vyhlásil.

V tej chvíli však bolo rozhodnuté o osude dnes už bývalého podpredsedu Smeru Vladimíra Maňku, ktorý na sneme v straníckej funkcii skončil. Maňku napriek zahanbujúcej prehre s Mariánom Kotlebom v krajských voľbách od vedenia strany nechcú odstrihnúť.

Generálny manažér Smeru Ján Richter potvrdil, že zmenia stanovy, aby Maňka ako šéf smeráckej štvorčlennej delegácie v europarlamente mohol riadne sedieť na zasadnutiach užšieho vedenia a predsedníctva strany.

Nespokojný

Už na sneme to mali spočítané ministri školstva a hospodárstva - Dušan Čaplovič a Tomáš Malatinský. Informácia o ich konci ešte nebola oficiálna, ale delegáti snemu o nej na chodbách už hovorili ako o hotovej veci. Dušan Čaplovič vraj už má svoj vek a rezort školstva potrebuje niekoho mladého a dynamického, kto prinesie čerstvý vietor.

Novou nádejou v ministerskom kresle má byť súčasný štátny tajomník ministerstva financií Peter Pellegrini, ktorý sa na sneme stal novým podpredsedom strany. Jeho dojatie z kariérneho postupu bolo evidentné, rovnako ako jeho ambícia byť tou novou, nastupujúcou generáciou, o ktorej rečnil Fico.

„Smer by mal zlepšiť svoj obraz u mladých ľudí, pre ktorých sme často iba Červení Khméri, ktorí riešia len odbory a Zákonník práce,“ vyhlásil Pellegrini s tým, že sa treba viac venovať digitálnym technológiám, čo je jeho osobná parketa. Mnohým jeho prejav a vystupovanie pripomínali mladého Roberta Fica.

Kufre si zrejme balí aj minister hospodárstva Tomáš Malatinský, ktorému politický život od začiatku nesadol. Už dávno sa v zákulisí hovorilo, že ako človek z praxe si svoje pôsobenie vo vláde predstavoval inak a nie je spokojný, aj keď to nikdy verejne nepriznal.

Podľa smeráckych delegátov nebol spokojný s jeho výkonom ani samotný Fico, a tak by ho v ministerskom kresle mal vystriedať štátny tajomník Pavol Pavlis.

Bez sebareflexie

Fico nešetril kritikou do vlastných straníckych radov. Niektorí nominanti Smeru vo verejnej správe vraj robia hanbu, objavujú sa prípady „spanštenia strany a arogancie niektorých jej predstaviteľov“. Poslanci v parlamente sú vraj málo aktívni a zabrať by mali aj podpredsedovia strany a okresní funkcionári, ktorých sa chystá vymeniť. „Nie je predsa možné, aby Smer nezmobilizoval tritisíc hlasov na získanie piateho mandátu v eurovoľbách,“ vyhlásil Fico s tým, že posledné troje volieb boli pre Smer varovaním. Aj keď tie prezidentské prehral on osobne, na vlastnú adresu nevyslovil žiadnu kritiku a neurobil ani gesto, ktoré na seba vzal Marek Maďarič ako šéf jeho neúspešnej volebnej kampane - najprv sa vzdal podpredsedníckeho postu a následne sa nechal do funkcie opätovne zvoliť delegátmi snemu. Jeho vystúpenie patrilo medzi najkritickejšie: „Príde čas, keď sa nebudeme môcť spoľahnúť na jedného charizmatického lídra. Úspech strany bude záležať aj na predstaviteľoch vo vláde a v samospráve.“ Nosnou témou snemu tak nebol štedrý balíček opatrení pre ľudí, ale výzvy na spamätanie, aby Smer neskončil v štýle HZDS a SDKÚ.

Skromní

Pracovný snem Smeru bol aj príležitosťou pre sociálnych demokratov, aby prezentovali svoje vozidlá. V podstate platilo, že čím viac z východu pochádza evidenčné číslo, tým drahšie auto. Potvrdzuje sa, že Smer pri zvyšovaní úrovne pracujúcich nezabúda ani na svojich funkcionárov. Vďaka tomu sme mohli zazrieť na sneme BMW X6 z východu za stotisíc eur.

Poslanec Štefan Gašparovič nie je žiadny trochár, má Range Rover, ktorého cena sa pohybuje ešte vyššie. Od 91- do 130-tisíc eur podľa výbavy. Bývalý štátny tajomník a teraz poslanec Marián Záhumenský dokazuje, že ani poľnohospodárom sa nežije až tak zle. Na snem prišiel v Mercedese ML 350 zhruba za 60-tisíc eur.

Pezinský poslanec Boris Susko je skromnejší. Jemu stačí Volvo XC90, ktorého cena sa pohybuje od 45- do 60-tisíc eur. Najexkluzívnejšie autá, ako napríklad Porsche, aké má aj Monika Flašíková-Beňová, však tentoraz ostali v garážach. (lm)

Balíček opatrení pre ľudí

„Musíme sa správať viac sociálnodemokraticky!“ Týmito slovami Robert Fico ohlásil na sneme balíček populárnych opatrení, ktoré majú zvýšiť životnú úroveň na Slovensku.

 • zníženie odvodov pre 800-tisíc nízkopríjmových zamestnancov
 • zásadné zvýšenie minimálnej mzdy o 30-40 eur mesačne v čistom pri zachovaní súčasných nákladov ceny práce
 • zavedenie minimálneho dôchodku približne 300 eur v závislosti od odpracovaných rokov
 • zvýšenie vianočného príspevku pre dôchodcov
 • dočasný súbeh mzdy a dávky v hmotnej núdzi
 • zníženie ceny plynu pre domácnosti o dvojciferné číslo
 • nové jasle a škôlky financované z nového štátneho fondu
 • cestovanie zadarmo vlakom pre študentov a dôchodcov, pre zamestnaných polovičné zľavy
 • odvodové úľavy pre študentské brigády na dohodu do 200 eur
 • daňové úľavy pre inovatívne firmy v oblasti výskumu a vývoja, podpora technologických start-upov
 • možnosť úhrady DPH až po prijatí platby za faktúru pri limitovanom ročnom obrate

 • Plus 7 dní
  Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].