Smeti pod kontrolou: Konečne máme pozitívny európsky unikát

Nevzhľadné kovové konštrukcie, či betónové ohrady, ktoré ukrývajú neraz preplnené, špinavé a páchnuce nádoby s odpadkami nemusia byť ani na Slovensku pravidlom.

V bratislavskom Ružinove prišli s nápadom, ktorý v našich končinách vyráža dych. Kontajnerové stojiská dostali temer rozprávkové tvary, hrajú farbami a sú vybavené modernou technikou, ktorá si na svojich užívateľov nekompromisne posvieti. Zvonku pripomínajú obrázkovú mozaiku, ktorá sa dá v prípade potreby kedykoľvek rozobrať, alebo veľký drevený kvetináč so zeleňou na streche a automatickým zavlažovaním.

Stojiská novej generácie

Príťažlivý dizajn, o ktorý sa postarala ilustrátorka Zuzana Mojžišová Cigánová, príjemne spestruje prostredie sídliska, vnútrajšok stanovíšť však doslova pripomína iné storočie. Dvere sú ovládané elektronicky identifikačným čipom, po vstupe sa automaticky rozsvietia LED svetlá, kamery sledujú ako sa v stojisku správate a či neporušujete pravidlá. Tie sú jasne zobrazené na informačných tabuliach. Ak by to nestačilo, realizátori vybavili objekty takzvaným informačným systémom pre označovanie neporiadku. Sú to tlačidlá s usmiatym, alebo smutným smajlíkom. Takto môže každý okamžite upozorniť, že je pri kontajneroch neporiadok, alebo sú tam veci, ktoré k bežnému odpadu nepatria. Vinníkov potom nie je ťažké identifikovať.

Peter Galan

Okrem samotných nádob na separovaný odpad je v stojiskách aj "OLEJtéka" - skrinka na použitý kuchynský olej. Namiesto vylievania starého oleja do záchoda, či drezu, kde hrozí upchanie kanalizačného systému, sa ho zbavia bez škôd a navyše ekologicky.

Peter Galan

Prichádzajú pre inšpiráciu

Tieto umelecké diela odpadového hospodárstva sú v našom hlavnom meste zatiaľ len tri. Prvé vzniklo ako pilotný projekt v roku 2013 s podporou grantového programu, posledné, vyrástlo vlani. To si obyvatelia, znechutení nevábnym vzhľadom svojho okolia, zaplatili sami. Manažér projektu bezpečné bývanie Peter Grečko hovorí, že v tomto prípade sme unikátom. "Sledovali sme trendy v rôznych európskych mestách i na poslednej výstave Smart city v Barcelone, a nenašli sme lepšie príklady, ako je práve naše riešenie," hovorí. "Dokonca k nám chodia ľudia zo zahraničia, z Rakúska, či Francúzska a fotia si tieto stojiská ako inšpiráciu."

Peter Galan

Dodáva, že zveľaďovanie okolia sídliskových domov nebolo v počiatkoch ich prvoradým cieľom, časom však zistili, že prostredie obyvateľov vychováva. Motivuje ich aby sa starali o to, kde žijú, aby uverili, že možno veci robiť kultúrnejšie, aby sami kontrolovali, čo sa v blízkosti ich obydlí deje. Ani tie najdokonalejšie technológie totiž bez pozitívneho prístupu ľudí nemôžu fungovať.


  • peg
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].