Poľovného referenta Michala Bobáka zastrelil v roku 2009 Štefan Drozd. Priznal sa a súd ho uznal vinným.

Smrť prezidentovho poľovníka: Toto sme napísali o prípade

V rokoch 2009 a 2011 týždenník PLUS 7 DNÍ písal o smutnom prípade, keď pri poľovačke zomrel poľovník Michal Bobák. Nešťastie spred troch rokov sa stalo zdrojom konšpiračnej teórie, podľa ktorej sa ukryla vina skutočného vysokopostaveného vinníka. Prečítajte si, čo sme o tragédi, pri ktorej zomrel poľovník, ktorý sprevádzal aj prezidenta Ivana Gašparovičai písali v minulosti.

Poľovný referent Michal Bobák zahynul v auguste 2009 vo vojensko-výcvikovom priestore Lešť. K neúmyselnému zabitiu sa priznal Štefan Drozd, ktorého v septembri 2011 odsúdili na 18 mesiacov podmienečne s tým, že už nikdy nesmie použiť strelnú zbraň.

O Štefanovi Drozdovi písal týždenník PLUS 7 DNÍ už v roku 2007 v súvislosti s jeho funkciou generálneho riaditeľa Vojenských lesov, v ktorej sa udržal napriek údajným pochybeniam. Vraj vďaka intervencii vysokopostaveného známeho. V článku Prezidentov poľovník utŕžil ranu rovno do hrude krátko po tragédii PLUS 7 DNÍ píše o zvláštnej smútočnej reči schvaľovanej Bobákovou rodinou, v ktorej sa zastrelený "lúčil" okrem strelca aj s prezidentom Ivanom Gašparovičom.

Drozda z funkcie odvolali bez udania dôvodu na štvrtý deň po nešťastí. O hĺbke jeho priateľstva k Michalovi Bobákovi vypovedá aj fakt, že našiel v sebe dosť sily, aby osobne prišiel na jeho pohreb vo Veľkom Krtíši a kondoloval rodine. „Aj veniec kúpil,“ konštatovala pani Bobáková cestou z pohrebu a v jej slovách nebolo cítiť ani kvapku hnevu voči Drozdovi. Smrť manžela prijala ako nešťastnú náhodu, aké sa, či chceme, alebo nie, občas stávajú.

Prezident neprišiel

Prezident však na rozdiel od Drozda na pohreb neprišiel. Väčšinou chápavé slová ohľadne strašnej tragédie bolo na pohrebe počuť aj medzi chlapmi v lesníckych uniformách. „Celý čas si hovorím, že môžem byť rád, že sa čosi podobné nestalo mne,“ tvrdil jeden a ostatní mu pritakali. Prečítajte si celý text: Prezidentov poľovník utŕžil ranu do hrude

V článku IBA REČI? v roku 2011 týždenník PLUS 7 DNÍ písal o záhadných okolnostiach tragédie aj o možnosti falošného vinníka, ktorou sa zaoberela i Slovenská informačná služba.

Poľovnícky strážca zomrel podľa zverejnených informácií druhého augusta 2009. Ako vyšetrovateľom uviedol Drozd, v ten deň ráno sa on a Bobák vybrali do vojenského priestoru Lešť na strelnicu na Kamennom vrchu, aby zastreľovali guľovnicu, teda dlhú guľovú zbraň. Nešťastnou náhodou malo dôjsť k výstrelu, pri ktorom Drozd zasiahol Bobáka priamo do hrude. Päťdesiatdeväťročný Bobák bol na mieste mŕtvy.

Záhadná tretia osoba

„Predstavte si, že ste sa na strelnicu vybrali dvaja ľudia. Nikto iný, len vy a ešte jeden človek. Ste tam spolu, dlhoroční kamaráti, čiže určite spolu komunikujete, rozprávate sa. Vy vystrelíte a v tej chvíli zistíte, že ten druhý je presne v cieľovej rovine vašej guľky. Zrazu, z ničoho nič sa tam ocitol bez toho, aby ste si to všimli?! Veď to je absurdné,“ spochybňovali oficiálnu verziu pár hodín po tragédii poľovníci o to viac, že Drozda osobne poznajú: „Drozd nie je človek, ktorý robí také vážne chyby. Aby vystrelil a nevedel, kde sa nachádza jediný človek, ktorý s ním šiel do lesa. So zbraňou v ruke je Drozd profesionál, mimoriadne zodpovedný človek. Nechce sa nám veriť, že sa to odohralo takto. Skôr sme náchylní uveriť, že spolu s Drozdom a nebohým Bobákom bol vtedy v Lešti ešte niekto iný.“

Špekuláciám o utajenej tretej osobe na mieste činu nahráva aj fakt, že Lešť je vojenský priestor a Kamenný vrch s poľovníckou chatkou a so strelnicou pri jazierku je od hlavných budov vzdialený asi pätnásť kilometrov. Nehrozilo teda, že by sa v priebehu vyšetrovania mohol prihlásiť nepovolaný náhodný svedok nešťastnej udalosti. Zato zopár šikovných pracovníkov tajnej služby, ktorí by na miesto činu prišli urýchlene vhodne upraviť stopy, tých si vo vyhradenom vojenskom priestore vie predstaviť aj bežný divák konšpiračných filmov.

Úvahám o svojej nevine nechtiac pomohol aj samotný Drozd, keď našiel v sebe dosť sily, aby sa s kamarátom Bobákom prišiel poslednýkrát rozlúčiť na jeho pohrebe. Rodina zastreleného Bobáka sa k Drozdovi ďalej správala priateľsky, nešťastie prijali ako skutočnosť, ktorá sa občas stane, či chceme, alebo nie. Prečítajte si celý text: Iba reči?


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní