Tisícky: Knihy platí Kancelária prezidenta. Tento rok suma za 400 výtlačkov presahuje 9 500 eur.

Spisovateľ Gašparovič: Píše knihy o sebe na náklady Kancelárie prezidenta

Kancelária prezidenta vydáva o hlave štátu každoročne dve publikácie, informuje v nich „o šírke a hĺbke konania“ Ivana Gašparoviča.

Kancelária prezidenta každoročne hlavu štátu prezentuje v dvoch knihách. Prvá, Ivan Gašparovič, prezident Slovenskej republiky, sumarizuje jeho pôsobenie v danom roku. Druhá s názvom Prejavy a vystúpenia zase prináša písomné verzie jeho príhovorov či rozhovorov v médiách. Ich vydanie stojí tisícky eur, no ani jednu v kníhkupectve nezoženiete.

Zaslúži si pozornosť

„Ak siahnete po tejto publikácii, isto si urobíte svoj obraz o nekonfrontačnom prístupe k jednotlivým problémom, politickým smerovaniam či rezortným koncepciám. A možno predpokladať, že si aj rozšírite informácie, ktoré naše masmédiá o činnosti prezidenta publikujú. Pretože tých faktov z jeho práce, ktoré sa prezentujú verejnosti, je, osobitne v niektorých ‚nestranných‘ médiách, ako šafranu,“ sťažuje sa autor úvodníka knihy Ivan Gašparovič, prezident Slovenskej republiky 2010, hoci napríklad za minulý rok sa meno nášho prezidenta spomenulo v médiách viac ako 4 200-krát. Kompetentným sa však priestor, ktorý hlava štátu dostáva, zrejme nepozdáva už dlhodobo. Podobne totiž zdôvodňuje svoju existenciu knižka aj v roku 2008. „Život politika je pod drobnohľadom. Tak to má byť. Pravda, pokiaľ by okrem detailov, ktoré si súčasné médiá všímajú, informovali aj o šírke a hĺbke jeho konania. Tomu sa však vyhýbajú.“ Zhruba stostranové dielko je vytlačené na kriedovom papieri a dopĺňajú ho farebné fotografie. Má ukazovať podujatí“, na ktorých sa prezident zúčastnil, informuje o jeho podstatných krokoch a stanoviskách. „Kanceláukazovať „skutočný význam ria prezidenta Slovenskej republiky tak sprístupňuje informácie, ktoré sa verejnosti dostávajú len v obmedzenom rozsahu alebo sa k nim občan vôbec nedostane, prípadne si ich môže vyhľadať len na internetovej stránke.“ Zjednodušene povedané, kniha na papieri dokazuje, že prezident v úrade nezaháľa, ako by sa nám mohlo zdať. Knihy obsahujú súhrn množstva tlačových správ, ktoré sú na internetovej stránke prezidenta, farebné fotografi e z ciest či zo štátnických úkonov. Osobitnou kapitolou sú podania občanov, ktoré musela počas roka kancelária vybaviť. Rozdelené sú tematicky do dvanástich bodov od občianskoprávnej problematiky cez žiadosti o finančnú podporu, sťažnosti na fungovanie justície až po zdravotníctvo či bytovú otázku. Slovenských občanov však roky zjavne trápi v podstate to isté, pasáže sa líšia len v niekoľkých malých výnimkách. Inak sa zhodujú slovo po slove.

V knižnici

Zaujímavé však je, že o existencii publikácií vie málokto. Napriek tomu, že vychádzajú už roky. Ani jednu z kníh sa nám nepodarilo kúpiť, pričom sme s požiadavkou oslovili viacero veľkých kníhkupectiev. Predávajúci o nich ani len nepočuli. O tom, že prejavy a vystúpenia prezidenta vychádzajú aj knižne, sme nenašli čo len zmienku ani na jeho oficiálnej internetovej stránke. Zvedavý občan, ktorý túži prácu pána prezidenta spoznať tak detailne, že ho zaujíma aj štatistika listov a žiadostí, ktoré musel jeho úrad v tom roku vybaviť, tak veru nie je v ľahkej pozícii. Hoci sa kniha vydáva aj pre neho. Obe „účelové“ publikácie minulý rok vyhotovilo Vydavateľstvo Matice slovenskej. Podpísaná je už aj zmluva na ročník 2011. Knihy vychádzajú v náklade po 200 kusov, pričom prejavy a vystúpenia z roku 2010 majú vy- še 260 strán. Tie za rok minulý majú mať necelých dvesto. Vydanie platí Kancelária prezidenta SR. Tento rok je suma za 400 výtlačkov presne 9 570 eur. Náklady na jednu knihu tak v prepočte dosahujú takmer 24 eur. Len na porovnanie - jeden zväzok pamätí sira Winstona S. Churchilla, vrcholného diela svetovej historiografie, za ktoré dostal Nobelovu cenu, stojí v kníhkupectve necelých 16 eur. Kto by po knihách o našom prezidentovi pátral, nič sa nedozvie ani pri zadaní ich názvov do internetového prehliadača. Nám sa publikácie, ktoré si zaslúžia „nielen čitateľskú, ale aj historicko-spoločenskú pozornosť“, podarilo zohnať v Univerzitnej knižnici v Bratislave, ale nájde ich aj online katalóg Slovenskej národnej knižnice v Martine. V univerzitnej ponúkajú Gašparovičove prejavy a vystúpenia od roku 2006.

Zahraničné cesty: Tohtoročná návšteva Japonska sa istotne objaví v ďalšom vydaní.Pán prezident má nabitý program.Foto: TASR

Úvahy v akcii

Niektoré z vydaní sa dajú požičať domov, ďalšie sú k dispozícii len prezenčne. Knihy si požičiava do desať ľudí ročne. Prejavy a vystúpenia z roku 2010 sú podľa knihovníčky posledné tri mesiace nonstop v obehu, jeden z výtlačkov vydania z roku 2008 si v období od roku 2009 až do roku 2012 požičalo šesť ľudí vrátane našej redakcie. Podľa tiráže knihy Prejavy a vystúpenia 2010 je autorom všetkých textov Ivan Gašparovič. Nejde pritom o jediné knižné vydanie jeho zamyslení. Známych je aj osem úvah „o dnešku a budúcnosti Slovenska“ Myslím národne, cítim sociálne z roku 2006 či Dôstojný život pre všetkých, ktorá vyšla pred voľbami v roku 2009. Vtedy prezident predstavoval aj knihu svojich prejavov O nás (Slovensko, Európa, Zem), ktorú vydala Európska akadémia vied a umení v dvoch cudzích jazykoch. Takto sa v tom čase rozhneval po otázke tlačovej agentúry SITA, či si prejavy píše sám. „Vždycky musím a to, čo si myslíte, že hovorím vaše myšlienky alebo jeho, viem, kam sledujete. Hovoril som, že táto kríza je aj kríza hodnôt. Každý človek má určitú hodnotu, myslím, že aj vy, alebo chcete niečo iné povedať, chcete niekoho podkopať alebo niečo sledovať, alebo niečo hľadať.“ Účelové publikácie sme teda v kníhkupectvách nezohnali. Predajcovia nám vždy núkali len Dôstojný život pre všetkých a Myslím národne a cítim sociálne. V najväčšom internetovom kníhkupectve sa však podľa pracovníčky tieto knihy „veľmi nepredávajú“, ich konkurencia za celý čas predala len dva kusy. V súčasnosti je pritom na prezidentove úvahy 85-percentná zľava, kúpite ich už za 90 centov. Ich skutočná hodnota je však nepochybne oveľa vyššia.

Lepšie renomé

Prezident Ivan Gašparovič je známy tým, že sa mu pri prejavoch na verejnosti sem-tam pošmykne jazyk. Mnohé jeho prerieknutia sú už notoricky známe a našli ohlas aj v ľudovej tvorbe, ktorá sa šíri vo forme vtipov na internete. Oficiálne knihy mu v očiach verejnosti vylepšujú renomé. Jedno z posledných „zaváhaní“ sa pánovi prezidentovi podarilo v apríli tohto roka. Na oficiálnom vystúpení pred médiami skonštatoval na margo zahraničnej návštevy slovinského prezidenta Danila Turka: „Ja som veľmi rád, že aj v Organizácii Spojených nádorov, názorov, spojených nádor..., Spojených národov, kde sa rozhoduje o veľmi dôležitých veciach, vždy nájdeme spoločnú reč.“ Tlačovú konferenciu snímalo množstvo kamier, istý kreatívny škodoradostník ho dokonca zmixoval s tanečným „podmazom“ a zavesil na internet. Za pár dní si video vyslúžilo desaťtisíce kliknutí. Záznam zo stretnutia zverejnila aj Kancelária prezidenta, no nešťastné slovné zakopnutie, pochopiteľne, vystrihla. Podobne je to aj v účelových publikáciách. Napríklad keď v júni 2010 poveril Ivetu Radičovú zostavením vlády. „Zaželal som budúcej predsedníčke vlády, novej koalícii, aby sa jej podarilo zostaviť vládu, ktorej výsledky nebudú prospechom politických strán, ale budú prospechom občanov Slovenskej republiky,“ stojí v publikácii citát hlavy štátu, ktorá v prezidentskom paláci prijala predstaviteľov parlamentných strán. Mnohí si však dozaista spomenú, že vtedy okrem iného povedal: „Keďže som dostal rozhodnutie od pani podpredsedníčky Smeru, pardón SDKÚ, tak som jej odovzdal poverenie zostaviť novú vládu.“

Píše aj Klaus

Knihy o pôsobení v prezidentskom úrade vydáva aj český prezident Václav Klaus. Ten každý rok dodá na trh súhrn svojich prejavov, esejí a komentárov, v ktorých analyzuje dianie v Českej republike a zahraničí. Ide o seriál, knihy vychádzajú postupne pod názvami Rok první, druhý…devátý. Knihy sa dajú bežne kúpiť aj u nás. Na rozdiel od Ivana Gašparoviča však na ne z verejných fi nancií nejde ani koruna. „Všetky knihy vydáva súkromný vydavateľ. Kancelária prezidenta republiky sa nepodieľa na vydávaní kníh pána prezidenta,“ potvrdil hovorca Václava Klausa Radim Ochvat.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].