Kristína v denníku píše o tom, ako ju farár (na snímke vpravo) bozkával, pokúšal sa vyzliecť a chytal ju za prsia.

Spolužiačky zneužívanej Kristíny: Bola do farára zaľúbená, dala mu aj svoju fotografiu

Sexuálny škandál rímskokatolíckeho kňaza z Nevidzian postavil na nohy nitrianske biskupstvo aj veriacich.

Sexuálny škandál, ktorý otriasol malou obcou Nevidzany pri Vrábľoch, rozdelil dedinčanov na dva tábory. Stalo sa tak po tom, čo miestneho kňaza Pavla K. obvinili zo sexuálneho zneužitia vtedy dvanásťročnej Kristíny.

Kým jedni za svojím pastierom stoja, iní nevylučujú, že sa niečo stalo. Citlivý prípad už rieši aj nitriansky biskup.

Škandalózne obvinenie

Keď nitrianski policajti pred časom obvinili štyridsaťsedemročného rímskokatolíckeho farára Pavla K. pre podozrenie, že od novembra 2011 do konca augusta minulého roku sexuálne zneužíval vtedy dvanásťročnú školáčku, Slovensko zostalo v šoku. Hoci v zahraničí nie sú prípady zneužívania detí cirkevnými hodnostármi ojedinelé, v našich končinách je odhalenie pedofilného kňaza skôr výnimočné.

Keďže polícia odmietla zverejniť akékoľvek podrobnosti, o vine či nevine farára sa verejnosť iba dohaduje. Isté je len to, že v prípade dokázania viny hrozí kňazovi desaťročné väzenie.

Podľa obvinenia je služobník Boží podozrivý, že po omši v kostole volal dievča na faru, kde ju mal bozkávať „francúzskymi bozkmi“. Svoju náklonnosť mal prejavovať aj tým, že sa školáčky dotýkal na bokoch, kolene a pokúšal sa jej rozopnúť zips na bunde. Pri jednej návšteve jej mal vyhrnúť tričko a ohmatávať prsia i zadok.

Podobne sa mal správať aj v sakristii kostola. Jedným z kľúčových dôkazov proti kňazovi sú esemesky, ktoré mal dievčaťu posielať. Údajne obsahujú vyznania lásky i naliehanie, aby prišla za ním. Prepisy správ však polícia odmietla zverejniť.

Po odvolaní kňaza obvineného pre podozrenie zo sexuálneho zneužívania zostala fara prázdna. Foto: Ivan Mego

Dôkazom aj denník

Informácie o vzťahu kňaza a Kristíny našli policajti aj v školáčkinom denníku. Zmienky o farárovi sa v ňom vraj začali objavovať odvtedy, čo prišiel do dediny. Dievčina v denníku píše o tom, ako ju farár bozkával, pokúšal sa vyzliecť, chytal ju za prsia, bozkával na ústa francúzskymi bozkmi.

Samotný Pavol K. vraj pred policajtmi priznal citovú náklonnosť k dotyčnej, pohladenie po vlasoch, dotyky na bokoch aj posielanie SMS. Súčasťou obvinenia má byť aj posudok znalca z odboru psychológie, ktorý u kňaza pozoroval príznaky pedofílie.

Čítajte viac:

Farár verzus matka zneužívanej školáčky: Tvrdé slová o vydieraní

Skrývajú sa

Od vypuknutia kauzy Kristínu, jej sestru ani matku v Nevidzanoch nikto nevidel. „Nechodia ani do školy, nikomu neotvárajú dvere. Bol u nich starosta, ani tomu neotvorili,“ prezradila nám jedna z miestnych žien.

Vzápätí nám vyrozprávala, prečo sa veriaci z obce postavili na stranu farára. „Je to dobrý farár, neverím, že by niečo také urobil. Kristínka je zlaté dievča, no jej spolužiačky hovoria o tom, že bola do kňaza zaľúbená. Keď prišiel v roku 2011 do Nevidzian, Kristínka sa s náklonnosťou k nemu kamarátkam zverila. Mala pre neho napísaných niekoľko otázok o tom, aké nosí okuliare, aj to, či sa mu páčia ženy."

"To, že sa jej páčil, vedela celá dedina. Vraj mu darovala svoju fotografiu. Myslím si, že dievča prežilo nešťastnú lásku a takto to dopadlo,“ priblížila nám pohľad niektorých ľudí z obce. Prečo sa farár k niektorým veciam priznal, nevedela vysvetliť.

V dome, v ktorom dievča býva, sme našli len jej starých rodičov. „My nič nevieme. Kristínkina mama nie je doma, ona je onkologický pacient a už tri týždne je na liečení,“ znela ich reakcia.

Biologický otec sa s dcérami stretáva, no nežije s nimi. S rodinou sa pokúsil stretnúť aj nitriansky biskup Viliam Judák. Ani ten však nepochodil - schôdzku s ním odmietli.

Farár obvinenie zo sexuálneho zneužitia pred svojím nadriadeným tajil, biskup sa o afére dozvedel až z médií. Obvinenému pozastavil činnosť do právoplatného rozhodnutia. Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik povedal, že v prípade preukázania pedofilného správania by kňaz musel vyzliecť sutanu.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní