Pán starosta: Zatiaľ čo Peter Bollo tvrdí, že nariadenie o búraní rómskych domov zdržiavajú na stavebnom úrade v Rožňave, tam o týchto dokumentoch vôbec nič nevedia.

Starostu obce Krásnohorské Podhradie rieši pre čierne stavby polícia

V Krásnohorskom Podhradí, kde sa na „upratovaní“ rómskej osady, ostro sledovanom políciou, stretli pred časom pravicoví radikáli, je opäť veselo.

Starosta obce Peter Bollo má vraj už pripravené pero, aby podpísal búracie povolenie na tri domy, ktoré si miestni Rómovia postavili na cudzom pozemku. Hoci tak urobili pred niekoľkými rokmi, rušno okolo nelegálnych stavieb začalo byť iba prednedávnom. Presnejšie v čase, keď sa jedným z majiteľov dotknutého pozemku stal volebný líder Ľudovej strany Naše Slovensko a bývalý vodca Slovenskej pospolitosti Marian Kotleba.

Ten využil nanajvýš aktuálny a vládou i samosprávou dlhé roky neriešený problém rómskych obydlí postavených na cudzích pozemkoch, aby na seba upozornil. Výsledkom boli policajné manévre v dedine a nárast napätia medzi rómskym a väčšinovým obyvateľstvom na maximálnu možnú mieru.

Zavádza?

„Nariadenie je pripravené a bude aj podpísané,“ presviedčal nás starosta Bollo. Tvrdil, že čaká už len na dokumentáciu zo stavebného úradu v Rožňave, ktorý pre obec Krásnohorské Podhradie zastrešuje túto činnosť.

„Nariadenie na búranie? Ale my o ničom nevieme, nič sme nepripravili,“ šokovali nás vzápätí v Rožňave. Nuž, a medzitým, čo starosta tvrdí jedno a stavebný úrad druhé, začali záležitosti okolo čiernych stavieb postavených na cudzích pozemkoch riešiť aj orgány činné v trestnom konaní. Polícia na pokyn okresnej prokurátorky preveruje, či sa Peter Bollo a jeho predchodca vo funkcii Štefan Szarka nedopustili v súvislosti s čiernymi stavbami na cudzích pozemkoch prečinu zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Tvrdenie proti tvrdeniu

„Nariadenie je pripravené na každú čiernu stavbu zvlášť. Týka sa práve tých troch domov, ktoré sa nachádzajú na pozemkoch Mariana Kotlebu a Štefana Szaniszlóa,“ dušoval sa zanietenie starosta Bollo. O tom, že nariadenie na búranie určite podpíše, nám hovoril počas svojej údajnej cesty do Rožňavy. Z tamojšieho stavebného úradu mu vraj totiž stále nedoručili predmetné nariadenia na búranie.

Prečo sa tak stalo, sme zisťovali priamo na stavebnom úrade v Rožňave. Naše otázky ich však zaskočili. „Ak bude chcieť pán starosta z úradnej moci konať, my mu pripravíme písomnosti. Vystaveniu nariadenia na búranie totiž predchádza správne konanie. Zatiaľ sme však žiadnu takúto žiadosť nedostali,“ prekvapili nás.

Pôjdu pred súd?

Dianie okolo čiernych stavieb v Krásnohorskom Podhradí sa tak poriadne zamotáva. Starosta z nepochopiteľných príčin zavádza. Zadobre však nemôže byť so všetkými. Spory okolo nelegálne postavených obydlí sa pritom ťahajú roky a situáciu dokáže vyriešiť len razantné rozhodnutie. To nedokázal prijať bývalý a, zdá sa, že ani terajší starosta. Nepriamo to potvrdzuje aj postup okresnej prokurátorky, ktorá prednedávnom dostala na stôl trestné oznámenie. Týka sa postupu starostov, ktorí narastajúci problém čiernych stavieb na cudzích pozemkoch odkladali na neurčito.

Prokurátorka trestné oznámenie nezmietla zo stola, ale ho posunula na ďalšie konanie okresnému policajnému riaditeľstvu v Rožňave. Urobila tak „pre podozrenie z prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa“, spresnil hovorca Krajskej prokuratúry v Košiciach Milan Filičko. Zdá sa teda, že kým jedinou starosťou pána starostu je naťahovanie času, obyvatelia Krásnohorského Podhradia sa podľa všetkého môžu tešiť na ďalšie policajné manévre. Marian Kotleba totiž počas poslednej návštevy v dedine povedal, že už onedlho si dá záležitosti okolo svojho majetku v Krásnohorskom Podhradí do zákonného poriadku.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní