Minister: Juraj Draxler si v októbri myslel, že peniaze sa MPC vrátia do dvoch až troch týždňov. Doteraz sa tak nestalo.

Štátna organizácia poslala takmer pol milióna eur na falošný účet!

Pracovníci Metodicko-pedagogického centra sa nechali nachytať ako malé deti. Je takmer 460-tisíc eur, pre ktoré odvolávali ministra Draxlera, nenávratne fuč?

Nemalo to trvať dlhšie ako dva-tri týždne. Odvtedy však prešli takmer dva mesiace a peňazí, ktoré Metodicko-pedagogické centrum (MPC) poslalo na falošný účet, stále niet.

Časový horizont, v ktorom sa mala čiastka o niečo menšia ako 460-tisíc eur vrátiť, pritom 20. októbra 2015 oficiálne oznámilo priamo ministerstvo školstva, pod ktoré centrum organizačne spadá. Dnes už rezort tvrdí, že „do preverovania je zapojených viacero subjektov, preto si proces vrátenia peňazí vyžaduje dlhší čas, ako bol pôvodne oznámený“.

Prípad MPC

Počiatky tejto kauzy sa začali písať v auguste tohto roka. Vysvitlo, že MPC omylom zaslalo neuveriteľných 459 555 eur na falošný účet. Pracovníci tejto štátnej organizácie sa nechali nachytať ako malé deti.

Stačilo, aby podvodník vydávajúci sa za zástupcu spoločnosti, s ktorou má MPC uzatvorenú zmluvu na dodávku tovarov, zaslal tejto štátnej inštitúcii akože „oficiálny mail“ s informáciou, že firma zmenila číslo účtu.

Nuž a zodpovední vedúci pracovníci bez toho, aby si všetko overili a zmenili znenie zmluvy - lebo aj také čosi bola ich povinnosť -, jednoducho podpísali platobné príkazy vystavené na falošný účet.

Bola medzi nimi aj generálna riaditeľka MPC Danka Kapucianová, ktorá neskôr svoj autogram pod príkazom dôvodila slovami, že predsa nemôže do detailov skúmať všetko, čo jej dajú podriadení na podpis. Veď toho je denne kvantum a ona má aj inú dôležitú robotu.

Každopádne to bola práve ona, kto na celú záležitosť upozornil, lebo, chvályhodne, cítila povinnosť oznámiť to na Generálnej prokuratúre. A tiež médiám porozprávať o tom, kto je za všetko zodpovedný. Zlyhal vraj šéf ekonomického oddelenia Jozef Kováč.

„Ekonóm sa dopustil hrubej chyby, lebo zmena účtu nebola predmetom dodatku k zmluve, čo je štandardný postup pri zmene údajov. Bez tejto zmeny rozposlal e-mail všetkým zamestnancom, ktorých sa týkajú ekonomické záležitosti, aby zaevidovali zmenu účtu dodávateľa,“ vysvetľovala Kapucianová bez toho, že by pripustila pochybenie kohokoľvek iného.

Jozefa Kováča s okamžitou platnosťou prepustili, hoci postupne sa ukázalo, že jeho podpis sa pod žiadnym príkazom nenachádzal. Ba dokonca nebolo v jeho právomoci ani vypracovávať dodatky k zmluvám. Na to boli v MPC iné dôležité osoby, ktorým Jozef Kováč len preposlal mail s informáciou o údajnej zmene účtu. Pripojil k nemu aj podrobne rozpísané faktúry.

Až po uplynutí niekoľkých týždňov a mediálnom tlaku po údajne hĺbkovej kontrole prepustili z MPC aj dve manažérky priamo zodpovedné za projekty, na ktoré boli peniaze z eurofondov určené.

Len pozícia pani generálnej riaditeľky Kapucianovej zostala, ktovie prečo, neotrasiteľná. Minister školstva Juraj Draxler, ktorý ju do tejto funkcie dosadil, totiž kategoricky odmietol, že by nejakým spôsobom zlyhala.

Čítajte viac:

Minister Draxler rozdával údery: Zápasil s obžalovaným expolicajtom

Peniaze neprišli

Zato sa však sám dostal do pozície odvolávaného ministra. V parlamente to navrhli opoziční poslanci, ktorí mu vyčítali aj kauzu MPC. No a práve krátko pred tým, ako sa mal Draxler postaviť pred zákonodarcov, zverejnil jeho rezort oficiálnu informáciu, že MPC o peniaze rozhodne neprišlo. Už sa vraj našli a sú na ceste späť na účet centra.

„V priebehu najbližších dvoch-troch týždňov bude suma 315 229 eur vrátená späť na účet Metodicko-pedagogického centra. Tak znie informácia od českej polície, ktorá už prišla aj na Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave,“ tvrdila 20. októbra 2015 hovorkyňa ministerstva Monika Hucáková.

Zvyšná suma 144 326 eur bola podľa jej slov zaistená v slovenskej banke a vrátiť sa môže po rozhodnutí prokurátora. Lenže odvtedy uplynuli už temer dva mesiace a centrum peniaze na účte stále neeviduje. A nikto zrejme ani netuší, kedy a či sa vôbec vrátia.

Rétoriku už zmenil aj rezort školstva, ktorý tvrdí, že „české policajné orgány v súčasnosti preverujú ešte niektoré formálne skutočnosti, ako napríklad, či sa Metodicko-pedagogickému centru nevrátili peniaze alebo ich časť zo strany banky, respektíve poisťovne“.

Čo presne chcela týmto vyjadrením Martina Slušná z komunikačného odboru povedať, nevedno, dodala však, že „do preverovania je zapojených viacero subjektov, preto si proces vrátenia peňazí vyžaduje dlhší čas, ako bol pôvodne oznámený zo strany českej polície. Peniaze sú stále zablokované na účtoch v bankách v Slovenskej a Českej republike.“

Vyšetrujú

Skúpa na slovo je v tejto veci aj česká polícia. Jej hovorca David Schön nám stručne odkázal, že prípad iste riešia policajti na Slovensku, preto máme svoje otázky smerovať na nich. Zo slovenskej strany sme sa však dozvedeli len toľko, že vyšetrovanie prípadu, v ktorom začali konať pre podozrenie zo spáchania obzvlášť závažného zločinu podvodu v štádiu pokusu, naďalej pokračuje a doteraz v ňom nebola obvinená žiadna konkrétna osoba.

Policajný hovorca Michal Szeiff potvrdil, že naďalej spolupracujú s kolegami v Českej republike. K uvoľneniu peňazí sa vyjadriť odmietol. Policajti teda tuho vyšetrujú, ale koho, to nie je jasné.

Doteraz napríklad nemali potrebu vypočuť prepusteného ekonóma Jozefa Kováča, na ktorého vedrá špiny vylial sám minister školstva. Nevedno ani to, ako ďaleko sa dostali s majiteľom onoho falošného účtu, na ktorý MPC peniaze poslalo.

Nám sa pritom podarilo zistiť, že státisíce eur pristáli na konte spoločnosti Spanish World, s. r. o., so sídlom v bratislavskom Ružinove. Firmu založili 29. mája tohto roka, pričom jej pôvodný názov bol Partrix, s. r. o. Jej konateľom bol v tom čase muž, ktorého meno figuruje alebo figurovalo vo vyše štyristo firmách.

Jediným spoločníkom Partrixu bol All-Time Business LLC z amerického Delawaru. K zmene názvu na spomínaný Spanish World došlo 12. júna tohto roka spolu so zmenou spoločníka a konateľa, ktorým sa stal občan Španielska Antonio Plaza Lopez.

Na záver už len dodajme, že MPC doteraz nezaplatilo takmer 460-tisíc eur svojmu pravému dodávateľovi, firme KVANT. A ktovie, kedy sa tak stane. MPC totiž uvedenou čiastkou nedisponuje.

„So spoločnosťou KVANT, s. r. o., aktuálne rokujeme o termíne platby. Metodicko-pedagogické centrum ako rozpočtová organizácia zriadená ministerstvom školstva požiadalo svojho zriaďovateľa o vydanie rozpočtového opatrenia, aby disponovalo dostatočnými finančnými prostriedkami na úhradu záväzkov voči spoločnosti KVANT,“ napísala nám Martina Slušná. Ešte že je súkromná spoločnosť taká tolerantná.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].