Kritická infraštruktúra: Biznis v prenosovej sústave vraj obsahuje citlivé informácie, ktoré nemožno zverejniť. Jozef Brhel (na snímke) priznal, že podniká v energetike a Alter Energo je vo sfére jeho vplyvu.

Štátna spoločnosť platí firme milionára Brhela, zmluva je tajná

SEPS odmieta zverejniť zmluvu, podľa ktorej firma veľkopodnikateľa spájaného so Smerom zarobí takmer dvadsať miliónov eur.

Jozef Brhel je tajuplný podnikateľ, ktorého majetok sa odhaduje na 350 miliónov eur a v rebríčku najbohatších Slovákov zverejnenom v týždenníku PLUS 7 DNÍ mu patrí štvrté miesto. Nedávno prvýkrát priznal, že do sféry jeho vplyvu patria aj firmy, ktoré úspešne podnikajú v energetike a vo fotovoltike, teda výrobe solárnej energie.

Jedna z nich je aj Alter Energo, ktorá koncom apríla uzatvorila so štátnou spoločnosťou Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) zmluvu o diele takmer za dvadsať miliónov eur bez DPH. Za túto sumu má vybudovať transformátor elektrickej rozvodne v Stupave a diaľkové riadenie celej stanice.

Hoci je SEPS zo zákona povinná svoje zmluvy zverejňovať, jej právnici tvrdia, že nemusia zverejniť celé znenie zmluvy, ale iba jej torzo. Verejnosť sa teda nedozvie, za čo presne štátna spoločnosť firme Jozefa Brhela platí.

Staré výhovorky

Lukratívnu zmluvu získalo Alter Energo spolu so spoločnosťou SAG Elektrovod, ktorej sa tiež veľmi darí uzatvárať miliónové zákazky so SEPS. Predsedom jej predstavenstva bol podľa Obchodného registra na internete až do júna 2012 súčasný minister hospodárstva Tomáš Malatinský. O aktuálnej miliónovej zmluve na dielo v Stupave možno získať iba základné informácie - kedy, kto, čo a za koľko.

Detaily SEPS nezverejňuje a neumožnila nám nahliadnuť do samotnej zmluvy ani po výslovnej žiadosti. Hovorca Norbert Deák nám zaslal právne stanovisko, podľa ktorého ide o zmluvu uzatvorenú v rámci bežného obchodného styku, a tak sa na ňu nevzťahuje povinnosť zverejniť celé znenie. Argumentuje aj zákonom o kritickej infraštruktúre, podľa ktorého nemožno zverejniť niektoré citlivé informácie.

Podľa právnika Transparency International Pavla Nechalu ide o staré výhovorky, ktoré štátne spoločnosti často využívajú, aby sa vyhli zverejňovaniu zmlúv. „Ustanovenie o bežnom obchodnom styku sa má vzťahovať na firmy ako vodárne, plynárne či odvoz odpadu, ktoré majú veľké množstvo malých zmlúv s koncovými zákazníkmi a bolo by nelogické, aby všetky museli povinne zverejňovať. Určite nemá ísť o dodávateľské zmluvy,“ povedal nám Nechala.

Analytik portálu Energia.sk Michal Hudec uznáva, že niektoré technické špecifiká v zmluve medzi SEPS a Alter Energom skutočne môžu byť klasifikované ako citlivé informácie, ktoré nemožno zverejniť, ale ostatné, najmä obchodné stránky ich biznisu nemôžu nijako ohrozovať prevádzku elektrickej stanice a mali by byť verejné.

Rovnakú argumentáciu ako SEPS používa aj Bratislavská teplárenská (BAT), aby utajila detaily o svojich zmluvných vzťahoch. Nitky pritom opäť údajne vedú k firmám spájaným s Jozefom Brhelom. Má ísť o spoločnosť ENETEP, ktorá pre BAT zabezpečuje technický servis rôzneho charakteru za 1,3 milióna eur ročne, a tiež Prvú rozvojovú spoločnosť, ktorá teplárni dodáva teplo mimo vykurovacieho obdobia. Ide o projekt Bratislava WEST, na ktorého realizácii sa podieľa aj Alter Energo. Obsah týchto zmluvných vzťahov je pre verejnosť nedobytný.

Veľký biznis: Alter Energo hneď po svojom vzniku získalo lukratívnu licenciu na stavbu slnečnej elektrárne. Foto: TASR

Vianočné obstarávanie

Alter Energo získalo miliónovú zákazku v Stupave v štandardnej verejnej súťaži, vyhlásenej v európskom vestníku. Kto v nej chcel uspieť, musel byť veľmi bdelý počas vianočných sviatkov. Výzvu prihlásiť sa zverejnili v piatok 21. decembra, keď už väčšina ľudí riešila skôr prípravy na pondelkové Vianoce. Posledný termín na vyžiadanie súťažných podkladov bol 10. január, teda pár dní po tom, ako sa život po vianočných sviatkoch vrátil späť do bežného pracovného tempa.

Napriek tomu sa prihlásilo šesť uchádzačov, z ktorých traja boli zahraniční. V súťaži bez elektronickej aukcie rozhodla najnižšia cena. Spoločnosti Alter Energo sa rozhodne darí a môžeme sa len domnievať, do akej miery jej v biznise pomáha vplyv Jozefa Brhela, o ktorom v roku 2005 poslanec za HZDS Jaroslav Jaduš vyhlásil, že strana Smer bola pre neho vedľajšou investíciou.

Predstavitelia Alter Energa nereagovali na naše otázky a žiadosti o rozhovor. Raketový úspech spoločnosti označuje za prekvapivý aj Ročenka elektrotechniky a energetiky 2011, keď uvádza, že „Alter Energo sa napriek svojej krátkodobej existencii stalo jednou z popredných spoločností v energetike. Svojím promptným nástupom ihneď po založení a dynamickým rozmachom prekvapilo okolitú verejnosť“.

Určite je prekvapivé, ako mohla spoločnosť Alter Energo vzniknúť v októbri 2009 a hneď v tom istom roku sa úspešne podieľať na vybudovaní záložných dieselových zdrojov pre SEPS. Tak o tom aspoň informovala oficiálna stránka spoločnosti až do momentu, keď sme sa na prekvapivo rýchly úspech novovzniknutej firmy nespýtali SEPS.

Podľa hovorcu Norberta Deáka sa žiadna takáto zákazka nerealizovala a Alter Energo okamžite pozmenilo dementovanú informáciu na svojej webstránke. Čo však dementovať nemusí, je fakt, že úspešne podniká v oblasti štedro dotovanej solárnej energie. Za to môže vďačiť opäť spoločnosti SEPS. Tá ju v roku 2009 zaradila do zoznamu tridsiatich šiestich vyvolených firiem, ktoré získali licenciu na postavenie mimoriadne ziskovej slnečnej elektrárne.

Čítajte viac:

Plus 7 Dní zostavil rebríček: Babiš, Haščák, Kmotrík a Brhel sú najbohatší na Slovensku


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].