Koniec, ale mäkký: Jozef Markuš odišiel z Matice s odstupným viac ako dvadsaťtisíc eur.

Štedrá Matica: Markuš odišiel z jej čela s tučným odstupným

Jozef Markuš odišiel z vedenia Matice slovenskej nielen s hanbou, ale aj s tučným odstupným.

Matica slovenská vyplatila svojmu bývalému predsedovi Jozefovi Markušovi na rozlúčku viac ako dvadsaťtisíc eur a musela odkúpiť služobný byt, z ktorého sa odmietal vysťahovať. Markuš pritom stratil svoju funkciu pre kritiku, že stál za stratou Národného pokladu a svojvoľne podpisoval nevýhodné zmluvy bez vedomia matičných orgánov. Marián Tkáč, ktorý ho vystriedal vo vedení inštitúcie v novembri 2010, dnes hovorí, že jeho predchodca sa dvadsať rokov správal, akoby celá Matica bola jeho súkromným majetkom, a zanechal za sebou státisícové škody. Matica slovenská funguje do značnej miery z verejných zdrojov. Na rok 2012 jej ministerstvo kultúry vyčlenilo účelovú dotáciu vo výške takmer pol druha milióna eur.

Zlatý padák

Aj keď momentálne Markuša preveruje polícia pre jeho pochybné obchody v Matici, nový predseda Tkáč mu musel vyplatiť vysoké odstupné. Podľa dokumentu, ktorý máme k dispozícii, to bolo v hrubom približne dvadsaťtritisíc eur. Z toho sa dá ľahko vypočítať Markušov priemerný plat vo funkcii predsedu, ktorý roky odmietal zverejniť. V hrubom mohol zarábať viac ako tritisícdvesto eur mesačne. „Získal štvormesačné odstupné a dvojmesačné odchodné, plus posledný mesačný plat, čo bol ešte vo funkcii po zvolení nového predsedu,“ hovorí Katarína Pacnerová, finančná riaditeľka Matice. Odmieta však prezradiť celkovú sumu, keďže „výška platu zamestnancov je v Matici dôverný údaj“.

Nové vedenie poskytlo Markušovi zlatý padák len s nevôľou. Tkáč hovorí, že nemali na výber. „Morálne to odstupné určite nie je v poriadku, ale musíme dodržiavať zákon a kolektívnu zmluvu, ktorá mu tie peniaze garantuje.“ Vzápätí ešte dodáva, že keby v tom čase vedel detaily o Markušovom pôsobení v Matici, ktoré vie dnes, určite by s vyplatením takej vysokej čiastky nesúhlasil, aj za cenu súdneho sporu. „Jozef Markuš dokonca odďaľoval odovzdanie svojej funkcie, aby ešte získal aj posledný plat. Umožnili mu to stanovy, kde je napísané, že predseda odovzdá funkciu svojmu nástupcovi najskôr o tridsať dní,“ ilustruje Tkáč posledné Markušove dni v úrade.

Ťažká rozlúčka

Dlhoročný predseda sa nevedel rozlúčiť nielen s funkciou, ale ani s obrazmi, ktoré mal v kancelárii, a so služobným bytom. „Pri odchode si vzal obrazy, ktoré neboli jeho,“ tvrdí Tkáč. „Už sa mi ozval Ján Mráz, Slovák žijúci v Nemecku, a oznámil mi, že konkrétny obraz Jánošíka venoval v roku 1991 Matici slovenskej, a nie Jozefovi Markušovi. Taktiež si vzal vzácne knihy, ktoré v deväťdesiatych rokoch odovzdala Markušovi ako dar pre Maticu pani Slávka Mečiarová v Argentíne. Keď sme Markuša prosili, aby ich vrátil, povedal, že už tak urobil, ale v knižnici ich stále nevieme nájsť.“ Predseda Matice slovenskej si počas svojej funkcie užíval aj služobný byt v Martine. „Je to krásny tehlový byt v centre mesta, kde bývali matičné osobnosti. Má rozlohu asi sto štvorcových metrov a vysoké stropy,“ hovorí finančná riaditeľka. Majiteľom bola tlačiareň Neografia, ktorú Matica vlastní, a Markuš mal iba nájomnú zmluvu, ktorá však bola ťažko vypovedateľná a on si ju pohotovo predĺžil až do konca roku 2013. Keďže nebol ochotný po dvadsiatich rokoch sa s bytom rozlúčiť, Matici vznikol problém, kde ubytovať nového predsedu Mariána Tkáča. „Dokonca hrozilo, že o ten byt úplne prídeme, pretože Markuš ho chcel od Neografie odkúpiť,“ hovorí Tkáč. „Našťastie sa nám to podarilo skôr ako jemu. Stálo nás to síce takmer šesťdesiattisíc eur, ale byt je už definitívne náš a Markuš sa musí do konca augusta vysťahovať.“ Nový predseda už vopred avizuje, že ak Markuš bude robiť problémy, dajú ho deložovať.

Tisícové škody

Markuš dvadsať rokov vládol Matici ako kráľ. Finančná riaditeľka potvrdzuje, že svojvoľne rozhodoval o nakladaní s matičným majetkom, samostatne uzatváral zmluvy a dokonca mal vlastný legendárny účet 128, ku ktorému nemal nikto iný dispozičné právo a kde sa, samozrejme, nachádzali matičné peniaze. „Cez ten účet robil vysoké finančné operácie v hodnote niekoľkých miliónov korún. Neskôr pri zúčtovávaní nevedel finančnému útvaru doložiť žiadne bankové výpisy ani iné pokladničné doklady, takže v matičnom účtovníctve vznikali nevyrovnané položky,“ priznáva riaditeľka Pacnerová. Až dnes nové vedenie Matice odhaľuje, akým neuveriteľným spôsobom sa za Markuša plytvalo peniazmi. „Tých príkladov je neúrekom,“ hovorí správca Matice Ján Eštok. „Napríklad sme štyri roky zamestnávali právnika, ktorý bral mesačný paušál tridsaťpäťtisíc korún, a pritom preukázateľne nič nerobil. Zato dnes robí Markušovi osobného advokáta. Na dohodu pracoval aj ďalší právnik, ktorý vzal viac ako sedemdesiattisíc korún a ani on neurobil vôbec nič.“ Finančná riaditeľka vyčíslila celkovú škodu ako následok rôznych pochybných obchodov a nevýhodných zmlúv z tohto obdobia takmer na tristopäťdesiattisíc eur. K tomu treba pripočítať ešte trištvrte milióna eur, ktoré sa nenávratne stratili počas investičných operácií Nadácie Matice slovenskej pod vedením Jozefa Markuša. Opis tristnej situácie v Matici dopĺňa nový predseda Marián Tkáč informáciami o tom, čo všetci zainteresovaní už dávno minimálne tušili. „V Matici bolo zvykom, že mnoho ľudí ani nechodilo do práce, len bralo peniaze. Sám Markuš mal desiatky asistentov, ktorí len brali plat.“ Tkáč je odhodlaný zmeniť to, ale vzápätí dodáva, že prepúšťať sa nechystá. Jediný, kto sa reálne môže báť o svoje miesto v Matici, je Jozef Markuš. Ten je totiž aj po všetkých škandáloch stále členom Výboru Matice slovenskej so všetkými hlasovacími právami. Marián Tkáč predpokladá, že sa ho pokúsia z Matice vylúčiť už na najbližšom valnom zhromaždení. Vedenie už dostalo niekoľko takýchto podnetov. Jozef Markuš na naše otázky do uzávierky nereagoval.

(Stratený) poklad v skrini

V budove Matice slovenskej v Martine je tajomná skriňa upravená ako trezor, v ktorej je zrejme zlato v hodnote stotisíc eur. Nikto to však nevie s istotou a podľa predsedu Mariána Tkáča je to „absolútna záhada“. Vraj nemajú žiadnu zmluvu, ktorá by hovorila o tom, kto je vlastníkom. „My len predpokladáme, že je tam časť Národného pokladu uloženého v zlate a šperkoch, ktoré ľudia v deväťdesiatych rokoch odovzdali ako svoj príspevok,“ hovorí Tkáč. Ak by to bola pravda, z Národného pokladu by existovala ešte aspoň malá časť, keďže trištvrte milióna eur už vedenie Nadácie Matice slovenskej na čele s Jozefom Markušom nenávratne utopilo v skrachovanom družstve PDSI. Rozlúštiť záhadu sa zatiaľ nepodarilo, pretože kľúče od tajomnej skrine má správca Nadácie Matice slovenskej Jozef Steiner, ktorý podľa Tkáča odmieta prísť do Martina trezor otvoriť. „Je to jasná obštrukcia,“ hovorí Tkáč. Údajne to môže znamenať aj to, že v skrini nič nie je a zlato sa stratilo rovnako ako finančná časť Národného pokladu. Správca Steiner to odmieta. Nemá vraj žiadny problém prísť s kľúčmi do Martina, ale až vtedy, keď mu to bude časovo vyhovovať. Ani on však s určitosťou nevie povedať, či skriňa naozaj ukrýva zlatý poklad. Pred dvadsiatimi rokmi sa naň emotívne skladali národne cítiaci Slováci. Do matičných rúk vtedy odovzdávali prstene, retiazky a dokonca aj zlaté zuby. K takémuto prejavu národnej uvedomelosti ich vtedy plamenne vyzýval vtedajší predseda Matice slovenskej Jozef Markuš.

Foto: Archív

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].