Starosta: Milan Jambor tvrdí, že na meranie hluku sú orgány, ktoré ho majú merať.

Štekať potichu, nariadil starosta Devínskej Novej Vsi

Mladá rodina sa sťažuje na šikanovanie svojho suseda, starostu Devínskej Novej Vsi. Dostala úradne nariadené, že jej pes nesmie brechať „nad mieru primeranú pomerom“

Vbratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves sa tamojší starosta Milan Jambor (SDKÚ-SaS) dostal do konfl iktu s novými susedmi. A keďže jeho rodinu vraj obťažoval ich pes, z moci úradnej mu obmedzili brechanie.

Do nového starého

Po nevábnom bývaní v garsónke pri automobilovej fabrike kúpila vlani rodina Molnárovcov starý dom s malým pozemkom na ulici s rodinnými domami. Zanedbaný dom potreboval úpravy ako soľ, a tak si mladá rodina zobrala hypotéku a investovala 68-tisíc eur. Vtedy jedenásťmesačný syn sa konečne mohol hrať na vlastnom pieskovisku a navyše ho rodičia prekvapili aj šteniatkom, ktoré doniesli z útulku pre psy.

Molnárovci netušili, že za suseda budú mať samotného starostu Milana Jambora, ktorý do funkcie nastúpil v decembri 2010. Ba čo viac, že budú ním priam obkolesení. Časť bočného „plota“ s Jamborovcami totiž tvorí ne zbúraná stena starého a doteraz neodstráneného domu aj s oknami. Za týmto „plotom“ sa nachádza Jamborov prízemný dom, prerobený z garáže. Naň je pripojená ďalšia budova, ktorej majiteľom sa stal Jambor v máji tohto roku. A do tretice, za rohom stojí moderná novostavba starostovho rodinného domu. Na svojich dvoch pozemkoch tak má tri domy.

A aby toho nebolo málo, minulé leto kúpil oproti cez cestu ďalší dom ofi ciálne sa ho síce v júni tohto roku zbavil, no podľa susedov ho doteraz využíva tak, akoby bol jeho vlastníkom.

Spočiatku sa Molnárovci informácii o susedovi starostovi potešili. „Keď sme domček kúpili, prišli sme za pánom starostom a predstavili sme sa mu, že budeme jeho susedia. Nevedel, že nehnuteľnosť je už naša, a odhováral nás od kúpy, vraj sa to neoplatí a je to nevýhodné. Keď som mu povedal, že sme už domček aj s pozemkom kúpili, zostal ako obarený. Až neskôr sme sa dozvedeli, že o pozemok mal záujem on sám. Asi čakal na nižšiu cenu a prepočítal sa,“ povedal nám Zoltán Molnár.

Nevyhlásená vojna

Krátko po sťahovaní sa Molnárovcom začali hromadiť drobné nepríjemnosti. V kontajneri, do ktorého vynášali sutinu z prvých úprav nového domova, sa objavili kusy igelitu. Komunálny podnik, vlastnený mestskou časťou, by v tom prípade zinkasoval za odvoz netriedeného odpadu podstatne viac. Otec rodiny síce netušil, odkiaľ sa tam igelit vzal, no zahral sa na Popolušku a odpad vytriedil.

Blížiaca sa jeseň prinútila Molnárovcov opraviť si zatekajúcu strechu. Ohlásili teda opravu na miestnom úrade Starosta im však poslal kontrolu, ktorá skonštatovala, že ide o stavbu, na ktorú treba povolenie - Molnárovci vraj totiž menili aj nosné konštrukcie , čo oni odmietajú. Stavebný úrad manželov vyzval, aby stavbu zlegalizovali. V krajnom prípade by inak hrozilo, že ju budú musieť zbúrať. Keď si Molnárovci vyžiadali na úrade spis s rozhodnutím, na obale našli popísané poznámky s pokynmi pre úradníkov, podpísané starostom Jamborom. Molnárovci na toto „šikanovanie“ zo strany starostu, ako to sami nazvali, reagovali v septembri podnetom na prokuratúru.

List manželovi

Najabsurdnejším čriepkom susedského spolunažívania je však spor o Molnárovie psa. Starostova manželka sa totiž začala sťažovať na tohto prišelca z útulku, lebo vraj štekal a pohyboval sa pri jamborovskom plote. Pani Jamborová teda oficiálne napísala priamo na úrad manželovi - starostovi a vyzvala ho, aby prípad so susedovým psom vyriešil. Molnárovci ostali prekvapení - pes podľa nich neštekal viac, než je bežné.

Navyše im nešlo do hlavy, že na záberoch priemyselnej kamery, ktorú si kvôli vlastnej bezpečnosti dali namontovať na dom, videli občas ráno na svojom pozemku stopy vody, hoci v noci nespadla z neba ani kvapka. A inak pokojný pes dostával záchvaty zúrivosti, keď jeho pán polieval trávnik a vrhal sa na hadicu ako na najväčšieho nepriateľa. Rýchlo sa však mohli presvedčiť, že problém je skutočne vážny. Raz o polnoci, keď bola pani Molnárová so synčekom sama doma, zazvonili na dvere ľudia v uniformách mestskej polície. „Z bezpečnostných dôvodov som neotvorila.

Človek nikdy nevie, kto môže v dnešných časoch stáť o polnoci za dverami. Na druhý deň sa nás pani Jamborová spýtala, ako je možné, že som policajtom neotvorila. Policajtov vraj zavolala staršia pani Jamborová, že vraj u nás šteká pes,“ povedala nám nešťastná obyvateľka. Molnárovci nechceli susedský spor vyhrocovať a rozhodli sa vybudovať pre psíka voliéru. Miestny úrad im ju nakoniec povolil - no s podmienkou, že okolo svojho pozemku postavia plný nepriehľadný plot vysoký 2,2 metra. Tým by si však fakticky zatienili príbytok. Žiadosť na vybudovanie voliéry teda vzali späť a psa vrátili do útulku. Kríženca vlčiaka, ktorý Jamborovcom tak prekážal, vymenili za jazvečíka a opäť si mysleli, že problém je vyriešený.

Nebudeš štekať!

To však svojho suseda podcenili. Miestny úrad 27. septembra v správnom konaní rozhodol, aby Molnárovi susedia neboli „nad mieru primeranú pomerom obťažovaní brechotom akéhokoľvek psa“, nachádzajúceho sa na pozemku mladej rodiny. V Jamborovom zastúpení podpísal toto podivné rozhodnutie jeho zástupca Martin Čorej. Počas našich dvoch návštev u Molnárovcov malý jazvečík ani raz nezabrechal. Iba nás zvedavo očuchával a vrtel chvostom. Molnárovci sa však trápia - čo ak ich nový pes predsa len zabreše „nad mieru primeranú pomerom“ čo i len raz?

Vystrašená: Stanislava Molnárová sa najprv prominentnému susedovi potešila, dnes má z ďalšieho spolunažívania obavy.Foto: JURAJ ROŠČÁK

Ak by sa proti rozhodnutiu starostu neodvolali na krajský súd, možno by už mladú rodinu neminula mastná pokuta z miestneho úradu. Dokonca by mohlo ísť aj o trestný čin marenia výkonu úradného rozhodnutia a v takom prípade by Molnárovcom hrozili až dva roky basy. Poslednou kapitolou susedského príbehu je sťažnosť Jamborovej matky, ktorá sa v liste miestnemu úradu, okrem presne zaznamenaných časov štekania psa, sťažuje aj na hračku, ktorú kúpili Molnárovci svojmu synovi. „Ďalším prostriedkom rušenia je ich bambusová ozdoba, ktorá sa nachádza pár metrov od môjho okna do spálne. Pri silnom vetre vydáva rušivý zvuk a v Devínskej Novej Vsi fúka veľmi často,“ píše sa v sťažnosti.

Sebavedomý

„Keby takéto rozhodnutie používali aj iní starostovia, dovolím si tvrdiť, že na Slovensku by bol oveľa väčší poriadok. Toto nie je rozhodnutie len v tomto jedinom prípade. My tieto rozhodnutia začíname používať pravidelne. Napríklad na úplne iný prípad mesiac pred ním. To rozhodnutie je na to, aby v prípade takéhoto sporu sa zachoval určitý stav. Čo sa týka merania hluku, sú na to orgány, ktoré to majú merať,“ povedal nám starosta.

Na naše stretnutie priniesol fotografie, na ktorých je bývalý pes Molnárovcov a vedľa neho exkrementy. „Veď ja za ním nemôžem chodiť s lopatkou za zadkom, preboha,“ zareagovala pani Molnárová. A pripomenula, že starosta na nich poslal aj veterinárnu kontrolu, ktorá konštatovala, že pes žije vo vyhovujúcich podmienkach. Jambor odmieta, že by zneužíval funkciu na šikanovanie mladej rodiny. „Absolútne to vylučujem.

My sme sa na príchod nových susedov veľmi tešili,“ vyhlásil Jambor. Nepripúšťa ani svoj záujem o pozemok Molnárovcov. „My o ten pozemok nemáme záujem. Ten môj záujem bol pred mnohými rokmi, ale už ho dávno nemám. Keď sa pozemok objavil v ponuke, bola tam cena okolo 90-tisíc eur, tak sme sa s manželkou nad cenou zasmiali. Nekorešpondovala so skutočnou hodnotou domu.“

Pred svojím starostovaním pracoval Jambor ako facility manager. Tento výraz prekladá ako „správca priemyselného parku“ a rozhodne odmieta, že by išlo o honosný názov pre profesiu v slovenčine zvanú údržbár.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].