Stovky Slovákov na Vianoce neskončia na dlažbe. Konkurz Mecomu spľasol ako bublina

Mäsokombinát ráta škody, ktoré mu fámami o konkurze Ukrajinci spôsobili

Okresný súd v Prešove dnes (8. decembra) rozhodoval o návrhu na konkurz u najväčšieho zamestnávateľa v Humennom - Mecom Group. Táto spoločnosť mala podľa návrhu dlhovať ukrajinskej spoločnosti Mekom Ukrajina státisíce eur. A preto tento ukrajinský partner mal žiadať uvalenie konkurzu na vychýreného mäsovýrobcu.

Sudca Tomáš Novák vyhodnotil na verejnom pojednávaní ich návrh ako nedôvodný a dal za pravdu slovenskému výrobcovi v tom, že jeho platobná schopnosť je dostačujúca na splnenie si svojich záväzkov.

Obchodní partneri v panike

Perličkou bolo, že iba v stredu popoludní doručil na súd ukrajinský partner žiadosť na späťvzatie svojho podania. Keďže však Mecom Group s touto ich žiadosťou nesúhlasil, sudca o platobnej schopnosti spoločnosti predsa len rozhodoval. „Žalovaná strana dostatočne preukázala svoju platobnú schopnosť," skonštatoval sudca.

Všetkým zamestnanom Mecom Group i obyvateľom Humenného a okolia spadol kameň zo srdca a pred Vianocami majú istotu, že neprídu v spoločnosti o prácu. „Panika, ktorá nastala, spôsobila to, že sme museli uhradiť nielen všetko to, čo bolo otvorené, ale všetky služby a nákupy predplatiť,“ upresnila ekonomická riaditeľka Mecom Group Katarína Repková. Návrh na vyhlásenie konkurzu vraj spôsobil značnú paniku najmä u ich obchodných partnerov. „Dosah odhadujem na 6-7 miliónov eur.