Náramok: Človek v domácom väzení ho nosí na nohe.

Strávi Varholíková Vianoce doma s čiernym náramkom?

Už na Vianoce by Eva Varholíková-Rezešová mohla byť v pohodlí domáceho väzenia.

Deň pred Štedrým dňom vyprší Eve Varholíkovej -Rezešovej termín vyšetrovacej väzby, ktorý určil budapeštiansky súd. Milionárska dedička by tak mohla stráviť Vianoce v pohodlí domova a v kruhu rodiny. Má to však háčik - maďarský súd môže chcieť záruku, že členka rezešovského klanu neutečie z krajiny, v ktorej sa má zodpovedať za štyri obete svojej divokej jazdy. Formou tejto záruky môže byť aj domáce väzenie.

Von ani na krok

Vo Varholíkovej prípade však nie je celkom presné hovoriť o domácom väzení - to totiž ukladá súd ako trest už odsúdeným ľuďom. U košickej vodičky by išlo o preventívne opatrenie.

„Súd ju môže prepustiť z vyšetrovacej väzby za určitých podmienok. Jednou z nich môže byť nariadenie, že nesmie opustiť krajinu, prípadne konkrétnu adresu svojho pobytu v Maďarsku. Toto opatrenie nie je trest. Je to iba dočasný stav, ktorý môže platiť do chvíle, kým súd vynesie právoplatný rozsudok,“ vysvetlil nám renomovaný bratislavský trestný právnik.

Smrť v plameňoch: Tri zo štyroch Varholíkovej obetí zahynuli v horiacom aute.Foto: archív

Domáca väzba je jedným zo škály viacerých donucovacích prostriedkov, ktoré sa dajú využiť na obmedzenie osobnej slobody. V takomto prípade súd určí bytový priestor, z ktorého sa dotyčný smie vzdialiť iba so súhlasom súdu.

Na Varholíkovú by sa mohol vzťahovať takzvaný súdny zákaz opustenia domova, počas ktorého nesmie obvinená zmeniť miesto pobytu a musí sa pravidelne hlásiť polícii. Zo strany milionárkinej obhajoby by mohol byť aj akousi garanciou, že Varholíková neutečie z Maďarska.

Náramok na členku?

V prípade väzňov odsúdených na domáce väzenie sa používa niekoľko spôsobov, ako kontrolovať, či dodržiavajú podmienky stanovené súdom. Jednou z možností je fyzická kontrola priamo v domácnosti, ktorú vykonávajú policajti.

Oveľa jednoduchším a spoľahlivejším prostriedkom je však špeciálny elektronický náramok, ktorý odsúdený nosí na členku. Tento náramok vyzerá podobne ako hodinky, akurát na čiernej plôške, kde je snímač, chýba ciferník.

Nositeľ si náramok nesmie dať dolu - keby tak urobil, preruší sa kontakt a náramok vyšle elektronický signál. V byte odsúdeného je zariadenie, ktoré prijíma signál z náramku.

Len čo by sa jeho nositeľ vzdialil z dosahu, na polícii by sa ozval varovný signál, že odsúdený opustil domáce väzenie. V Maďarsku sú podobné náramky práve v testovacej prevádzke, dobré skúsenosti s nimi má aj česká justícia.

Výhodou domáceho väzenia je, že štát ušetrí náklady na pobyt väzňa. Náramok stojí v prepočte zhruba osem eur, pobyt väzňa za mrežami za deň vyše tridsať eur. Bolo by však odvážne tvrdiť, že dedička rezešovského impéria nakoniec vyviazne iba s náramkom.

Vo všeobecnosti totiž platí, že trest formou domáceho väzenia možno uložiť maximálne na dva roky a iba ak ide o nedbanlivostný trestný čin s hornou sadzbou trestu vo výške päť rokov.

Ak Varholíkovej dokážu, že jej nehoda v opitosti alebo aj pod vplyvom drog nebola nedbanlivostným činom, vidina domáceho väzenia v luxuse budapeštianskeho bytu sa jej rýchlo môže rozplynúť.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].