Nová scéna: Divadlo, ktorého tvár v súčasnosti podľa odborníkov určuje masový divák. Juraj Ďurdiak (na malej snímke) sa riadi diváckym vkusom.

Sú peniaze všetko? Ďurdiak sa zbavuje hercov

Šéf Novej scény Juraj Ďurdiak sa zbavuje hercov, tým sa nepáči, kam štátom dotované divadlo smeruje.

Prečo potláčame činohru? Pretože na činohru nemôžem určiť cenu vstupenky takú vysokú ako na muzikál. Pri muzikáli sa očakáva, že vstupenka bude drahá, lebo divák veľmi veľa uvidí. To je primitívne a povrchne povedané, ale diváci si uvedomujú, že to je proste drahý žáner...

Znie to neuveriteľne, ale uvedené slová nepatria súkromnému podnikateľovi. Takto odôvodnil výlučne komerčné smerovanie štátom dotovaného Divadla Nová scéna jeho generálny riaditeľ Juraj Ďurdiak. Známy a pomerne úspešný herec zasadol na stoličku šéfa bratislavského divadla vlani v auguste, v čase, keď malo existenčné problémy. Bol čiernym koňom vtedajšieho ministra kultúry Daniela Krajcera. Ďurdiakovou úlohou bolo Novú scénu zachrániť.

V súkromnom ho vymenili

Už menovanie Ďurdiaka za šéfa divadla, ktoré štát ročne dotuje sumou viac ako 1,3 milióna eur, časť kultúrnej obce prekvapilo. Pár mesiacov predtým sa s ním totiž rozlúčili v súkromnom divadle Štúdio L+S, kde zastával post riaditeľa. O dôvodoch sa šepkalo všeličo. Jeden z konateľov štúdia, podnikateľ Ján Kováčik, s odstupom času otvorene priznáva, že Ďurdiak nespĺňal kritériá potrebné na riadenie divadla. „Hľadali sme človeka, ktorý by mal rozmer aj obchodno- marketingový, čo bol v prípade pána Ďurdiaka problém. Dramaturgicky a obsahovo síce vedel divadlo realizovať, ale čo sa týka obchodu a marketingu, nebol tak dostatočne silný, ako sme si predstavovali,“ vysvetľuje Kováčik.

Človeka, s ktorým sa súkromné divadlo pre manažérsku neschopnosť rozlúčilo, dosadil o niekoľko mesiacov neskôr vtedajší šéf rezortu kultúry Krajcer do kresla dočasného riaditeľa Novej scény. Odôvodnil to čarovne. Rozhodli vraj Ďurdiakove skúsenosti v oblasti divadelného manažmentu.

Ján Kováčik priznal, že Juraja Ďurdiaka museli v Štúdiu L+S nahradiť. Foto: Norbert Grosz

Účelová komisia?

Oficiálnym, komisiou riadne vybraným generálnym riaditeľom sa Ďurdiak stal až tento rok vo februári. Predchádzali tomu rozpaky vyvolané výberovým konaním. Minimálne u piatich členov komisie z desiatich totiž možno vysloviť pochybnosti o ich objektívnosti. Sedeli v nej napríklad dve pracovníčky ministerstva kultúry, ktorých šéf Krajcer si Ďurdiaka osobne vybral za riaditeľa, ale tiež známa kostýmová výtvarníčka. Tá po Ďurdiakovom víťazstve zrejme iba zhodou náhod zhotovuje kostýmy do viacerých titulov pripravovaných na Novej scéne. Členkou komisie bola i herečka, ktorú Ďurdiak stihol obsadiť do jednej z úloh v najnovšom predstavení.

Podozrenie o účelovom zostavení komisie však najviac vyvoláva prítomnosť produkčného riaditeľa Novej scény Máriusa Krištofoviča. Nie je totiž tajomstvo, že ide o Ďurdiakovho blízkeho človeka. Krištofovič stál po jeho boku i v Štúdiu L+S a v auguste 2011 prišli spolu na Novú scénu. Najskôr pôsobil čosi ako Ďurdiakov poradca, oficiálnym zamestnancom Novej scény sa stal minulý rok v novembri. O pár mesiacov sedel v komisii, ktorá rozhodovala o riaditeľovi divadla. Vraj ako kandidát tamojších odborov.

Nová scéna: Divadlo, ktorého tvár v súčasnosti podľa odborníkov určuje masový divák. Foto: Norbert Grosz

Čudné maniere

Krátko po nástupe Ďurdiak sľúbil, že nebude prepúšťať zamestnancov. Napriek tomu ich z divadla odišlo niekoľko, oficiálne tak urobili dobrovoľne. Bola medzi nimi napríklad interná PR manažérka, ktorej prácu aktuálne nahrádza externá hovorkyňa účtujúca si za služby osemsto eur mesačne.

Nová scéna využíva na svoju propagáciu aj súkromnú marketingovú firmu HArt Pro. Táto spoločnosť poskytla doteraz Novej scéne služby za viac ako tridsaťpäťtisíc eur. Podľa oficiálne zverejnených údajov sa HArt Pro podieľa aj na aktivitách súvisiacich s tanečným projektom Just Dance!, ktorý na doskách Novej scény hosťuje. Napriek tomu štátom dotované divadlo podporuje predstavenie z hľadiska reklamy hneď dvojmo. Okrem HArt Pro propaguje Just Dance! aj eseročka Skarabeus za deväť a pol tisíca eur. V jej čele stojí herec Karol Csino.

„Vôbec neviem, o čom hovoríte, my s tým nemáme nič spoločné...“ reagoval Ďurdiak na otázky týkajúce sa zmluvy s firmou Skarabeus. Na pripomienku, že vychádzame z informácií verejne dostupných na internete, zareagoval. „Ale viete, koľko ja podpisujem denne vecí? A všetko prečítam, ale to neznamená, že si to pamätám,“ dôvodil riaditeľ.

Ktovie, či si pamätá zmluvu podpísanú v januári tohto roka s občianskym združením Muzikálová akadémia. Akadémia môže na svoju činnosť, a tou je „školenie univerzálnosti žiakov a umelcov pre produkcie Novej scény, ako aj ich príprava na zahraničné konkurzy“, úplne zdarma využívať priestory divadla. Neplatí ani len za energie. Samozrejme, za svoje zaškoľovanie v oblasti spevu, tanca a herectva vyberá od záujemcov finančné poplatky, ktoré sa pohybujú od desať do dvadsať eur za hlavu na hodinu, respektíve deväťdesiat alebo dvadsaťpäť minút poskytnutej výuky.

Platiť za prípadné využitie služieb Muzikálovej akadémie musia aj zamestnanci Novej scény. „Je to zmluva o spolupráci. Drvivá väčšina zamestnancov divadla tam chodí a či za to platia, alebo nie, to sa mňa netýka,“ hovorí Ďurdiak.

Davové divadlo

Ďurdiakovi nemožno uprieť fakt, že divadlo vytiahol z finančných problémov. Zrejme ani nie tak v súvislosti s opatreniami šikovného manažéra, ale vďaka komerčnému projektu Jána Ďurovčíka Ôsmy svetadiel. Z muzikálu s patetickým príbehom rámcovaným hitmi skupiny Elán sa stal doslova trhák.

Akým smerom sa bude Nová scéna uberať, bolo zrejmé už z prvých Ďurdiakových mediálnych vystúpení. Ohlásil, že prioritne sa zameria na muzikály, pretože to chce divák. Či má však zameranie štátom dotovaného divadla určovať masový vkus, je otázne. Napokon, národu sa páči aj svojrázna Martinka z Turca, no to neznamená, že ju to oprávňuje postaviť sa na dosky Národného divadla.

„Tu zohráva veľkú úlohu, ako to mám povedať, intelektuálna a vzdelanostná úroveň toho, kto to ovplyvňuje. Martinka z Turca môže byť rovnako komerčná ako West Side Story, ale ja by som nepodliezol nejaký level kvality... Dám divákovi to, čo chce vidieť, ale aj tam mám na výber. Môžem vybrať bezduchý muzikál alebo môžem vybrať muzikál, ktorý v sebe obsahuje nejaké posolstvo,“ obhajuje Ďurdiak smerovanie Novej scény.

Herečka Jana Valocká má iný názor. „Kultúra neznamená dať ľuďom len to, čo chcú. Teraz je v móde muzikál, tak dáme ľuďom muzikál. To, či diváci majú z toho nejaký vklad do života, dnes nikoho nezaujíma.“

Valocká sa spolu s ďalšími troma kolegami Přemyslom Boublíkom, Katarínou Ivankovou a Erikom Peťovským stala pre divadlo po niekoľkých odohraných rokoch nepotrebnou. Aspoň podľa Ďurdiaka, ktorý s nimi ako s činohercami nepredĺžil zmluvu. Šéf Novej scény tvrdí, že sa pýtal režisérov, či si vedia predstaviť ich zakomponovanie do pripravovaných projektov, a oni povedali nie. Hercov, ktorých režiséri doteraz pravidelne obsadzovali, pustila zrazu Nová scéna k vode.

Zľava Jana Valocká, Přemysl Boublík, Katka Ivanková a Erik Peťovský upozorňujú, že štátom dotované divadlo by malo ľudí učiť kultúrnosti. Foto: Norbert Grosz

Títo odídenci upozorňujú, že divadlo dotované štátom sa nemôže správať len trhovo. „Divadlo si predsa musí vyformovať diváka a my máme pocit, že latka kvality je nasadená veľmi nízko. Terajší pán riaditeľ síce priznáva, že áno, ale zároveň dodáva, že latku nastavuje divák. No v štátnom divadle predsa musí byť nejaká garancia, že estetickú úroveň nastavuje práve štát,“ myslia si.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].