Príde o cenu?: Na medializované informácie zareagoval aj premiér Fico. Vyzval Alianciu Fair-play, aby Suchánkovi odňala ocenenie Biela vrana. Aliancia Fair-play odpovedala, že prípad z roku 2012 preverí.

Suchánek zrejme príde o ocenenie Biela vrana. Na pochybenie upozornil PLUS 7 DNÍ

Poslanec OĽaNO-NOVA Alan Suchánek zrejme príde o svoje ocenenie Biela vrana, vďaka ktorému sa dostal v parlamentných voľbách do Národnej rady. Aliancia Fair Play totiž zvažuje, že mu cenu odoberie.

Upozornil na to denník Sme, ktorému to potvrdila šéfka Aliancie Fair Play Zuzana Wienk. "Budúci týždeň zverejníme naše definitívne stanovisko na tlačovej konferencii," uviedla pre Plus 7 dní Wienk. Dôvodom má byť konanie Suchánka pri výbere CT prístroja v piešťanskej nemocnici v roku 2012. Chirurg a člen výberovej komisie vtedy presadzoval prístroj od spoločnosti Siemens napriek tomu, že komisia rozhodla o vylúčení tejto firmy zo súťaže.

Čítajte viac:

Bielu vranu z kauzy CT preveria: Lekár Suchánek má čo vysvetľovať

Plus 7 dní informoval o celom prípade ako prvý už pred mesiacom.

Klamlivý údaj

Elektronickú aukciu na výber dodávateľa CT prístroja vyhrala spoločnosť Siemens. Komisia však následne zistila, že firma neposkytla pravdivé údaje o prístroji, ktorý v súťaži ponúkala. Nemocnica chcela zakúpiť Ctčko do 800 tisíc eur so 128-vrstvovým pokrytím. Siemens ponúkol prístroj za viac ako milión eur.

Suchánek sa v roku 2012 údajne pokúšal ovplyvniť výber dodávateľa CT prístroja. Foto: Martin Domok

V e-aukcii firma navyše tvrdila, že dodá prístroj s počtom vrstiev na jednu plnú rotáciu RTG lampy 384. Taký stroj neexistuje. Komisia rozhodla, že Siemens uviedol v súťaže klamlivý a nepravdivý údaj a firmu nechcela pripustiť ďalej. Suchánek po separátnom rokovaní s vtedajším riaditeľom Róbertom Mamrillom vyhlásil, že nemocnica zakúpi prístroj od Siemensu.

Čítajte viac:

Biela vrana v kauze CT lekár Suchánek mal manipulovať so súťažou: PLUS 7 DNÍ má dôkazy!

Trval na zmluve

Krátko pred podpisom zmluvy sa na priebeh súťaže pozrela aj vtedajšia Dozorná rada nemocnice a vzhľadom na zistené skutočnosti odporučila súťaž zrušiť a zmluvu nepodpísať. Suchánek aj vtedy trval na kúpe prístroja od spoločnosti Siemens. Vedenie nemocnice napokon súťaž zrušila a vyhlásila novú.

Výsledkom bolo obstarávanie v roku 2014, na ktoré Suchánek upozornil a vybudoval si na ňom kariéru politika. Aliancia Fair Play udelila v roku 2015 Suchánkovi ocenenie Biela vrana za prínos v kauze CT z roku 2014. Premiér Robert Fico po medializovaní informácií prípadu z roku 2012 alianciu vyzval, aby Suchánkovi cenu odobrala. Tá si od nemocnice vyžiadala všetky podklady, na základe ktorých sa rozhodla konať.


VIDEO Plus 7 Dní