Súd v Žiline sa s gaunermi nepára! Gorilovho brata odsúdil pre vraždu

Za mrežami chce však súd vidieť aj brata obávaného mafiána - Milana Holáňa, prezývaného Gorila.

Petra Holáňa poslal senát Okresného súdu v Žiline ôsmeho marca nekompromisne za mreže.

„Peter H. bol uznaný za vinného z organizátorstva pokusu trestného činu vraždy a bol mu uložený trest odňatia slobody vo výmere trinásť rokov so zaradením do tretej nápravnovýchovnej skupiny,“ prezradil nám prokurátor Matuš Harkabus.

Vraždiaci vojaci

Prípad, pre ktorý si vypočul rozsudok, sa stal ešte v roku 2002. Podľa rozsudku sa to celé začalo v júli takmer pred pätnástimi rokmi v okrese Kysucké Nové Mesto. V úmysle posilniť svoje postavenie v žilinskom podsvetí a zvýšiť svoje príjmy najmä z vyberania výpalného a z inej nelegálnej činnosti, rozhodol brat zavraždeného bosa Gorilu Peter Holáň o zavraždení Milana P.

Pokyn na jeho likvidáciu dal niekdajšiemu príslušníkovi 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline Ivanovi Beňovi. Na tento účel mu zabezpečil dve pištole bez výrobného čísla. Na vraždu si mal Beňo podľa pokynu prizvať svojho kolegu z armády Petra Blažička.

Deň D naplánovali na 11. augusta 2002. Asi o druhej hodine v noci spustili pred domom na Mierovej ulici na Milana P. paľbu. Padlo desať výstrelov, z ktorých až päť zasiahlo obeť útoku. Milan napriek smrtiacej streľbe prežil. V opatere lekárov bol tri mesiace. Policajti prípad márne vyšetrovali celé roky. Objasniť sa ho podarilo len nedávno, keď pri inej trestnej činnosti zadržali Petra Blažička. Ten v snahe vyhnúť sa trestu začal vypovedať.

V obkľúčení: Brata niekdajšieho bosa Žiliny na súd preváža ozbrojené komando.
V obkľúčení: Brata niekdajšieho bosa Žiliny na súd preváža ozbrojené komando.
TASR

V obkľúčení: Brata niekdajšieho bosa Žiliny na súd preváža ozbrojené komando. Foto:TASR

Likvidácia bosa

Zaujímavosťou je, že okrem spomínaného pokusu o vraždu Milana P. objasnil Peter Blažiček aj likvidáciu mafiánskeho bosa bratislavského podsvetia Petra Čongrádyho z roku 2004.

Podľa jeho svedectva stojí za touto mafiánskou popravou obávaný Peter Holáň. Ten je dnes pre vraždu bosa dokonca obžalovaný a stíhaný väzobne. Jeho kumpán Ivan Beňo si už pre likvidáciu Čongrádyho dokonca odpykáva trest. Peter Blažiček, ktorý v oboch prípadoch vystupuje ako svedok, sa stíhaniu za vraždy vyhol.

Likvidácia Čongrádyho: Peter Holáň je obžalovaný aj z vraždy bratislavského bosa.
Likvidácia Čongrádyho: Peter Holáň je obžalovaný aj z vraždy bratislavského bosa.
archív

Likvidácia Čongrádyho: Peter Holáň je obžalovaný aj z vraždy bratislavského bosa. Foto: Archív

Rozsudok nad bratom bosa Gorilu zatiaľ nie je právoplatný. Peter Holáň sa proti nemu odvolal. Konečné slovo bude mať Krajský súd v Žiline, ten termín rozhodovania o tejto veci zatiaľ nevytýčil.

Zdá sa, že napriek rokom, ktoré od čias mafiánskeho vraždenia uplynuli, niekdajšieho silného muža žilinského podsvetia spravodlivosť predsa len dobehla.