Sudca obvinený z prijatia úplatku: Rozsudok o vine nahradil - rozsudok o vine

Novému konaniu v prípade údajnej korupcie bratislavského sudcu predchádzali naťahovačky na Najvyššom súde SR

Zmanipulované konanie?

Nádej umiera posledná, ale zatiaľ to vyzerá tak, že sa bývalý sudca Igor Škultéty tešil predčasne. Vidina jeho návratu do talára sa opäť vzďaľuje, hoci ešte pred pár dňami sa zdala byť na dosah ruky. Škultétymu sa totiž podarila pomerne výnimočná vec – zrušenie už právoplatného rozsudku o jeho vine v prípade zločinu prijímania úplatku.

Z bývalého sudcu Igora Škultétyho sa stal obžalovaný, prípad korupcie sa ťahá už vyše štrnásť rokov.
Z bývalého sudcu Igora Škultétyho sa stal obžalovaný, prípad korupcie sa ťahá už vyše štrnásť rokov.
Foto: Ľudmila Lacková

Sudca Igor Škultéty. Súdiť už nebude. Foto: Ľudmila Lacková

Málo sa vie o tom, že aj Škultétyho dovolanie sprevádzali zvláštne okolnosti. Rozhodovanie o ňom dostal na stôl päťčlenný senát Najvyššieho súdu SR zložený zo sudcov - Štefan Harabin, Peter Hatala, Libor Dula, Viliam Dohňanský, Gabriela Šimonová. Sudcovia Hatala a Dula písomne oznámili, že sa v tomto prípade obávajú zmanipulovaného konania, na ktorom sa odmietajú podieľať. Ich požiadavke, aby v Škultétyho prípade nefigurovali, však nebolo vyhovené.

Na uvedené skutočnosti reagoval ešte aj prokurátor a to podaním námietky zaujatosti. Ani on neuspel. Senát v pôvodnom obsadení potom rozhodol, že v Škultétyho prípade bol porušený zákon. Verdikt o jeho vine je neplatný a súdy sa na neho musia pozrieť znova, trochu iným okom.

Vysokoškolský učiteľ profesor Jozef Králik informoval políciu, že sudca Škultéty od neho požaduje úplatok za priaznivý rozsudok nad jeho synom.
Vysokoškolský učiteľ profesor Jozef Králik informoval políciu, že sudca Škultéty od neho požaduje úplatok za priaznivý rozsudok nad jeho synom.
Foto: Ľudmila Lacková

Vysokoškolský učiteľ profesor Jozef Králik informoval políciu, že sudca Škultéty od neho požaduje úplatok za priaznivý rozsudok nad jeho synom. Foto: Ľudmila Lacková

O horalkách s fekáliami

Špecializovaný trestný súd teda znovu otvoril pojednávanie, znovu si predvolal korunného svedka, vykonal tiež ďalšie úkony, ktoré mu nariadil dovolací senát a ... rozhodol rovnako ako pred tým, že Škultéty je vinný zo spáchania zločinu prijímania úplatku.

Samosudca Michal Truban to vysvetlil tým, že pemzum zákonných dôkazov o Škultétyho vine ostalo rovnako silné aj po novom pojednávaní. Stoja hlavne na svedectve profesora Jozefa Králika a jeho manželky Zuzany. Obaja tvrdia, že Škultéty si od nich pýtal úplatok za priaznivý rozsudok v prípade ich syna Andreja, ktorý bol obžalovaný z lúpeže.

Dovolací senát zrušil už právoplatný rozsudok o exsudcovej vine po čudných naťahovačkách na Najvyššom súde SR.
Dovolací senát zrušil už právoplatný rozsudok o exsudcovej vine po čudných naťahovačkách na Najvyššom súde SR.
Foto: Ľudmila Lacková

Dovolací senát zrušil už právoplatný rozsudok o exsudcovej vine po čudných naťahovačkách na Najvyššom súde SR. Foto: Ľudmila Lacková

Škultéty z pozície sudcu požadoval najprv tristotisíc slovenských korún, neskôr sto tisíc, až sa napokon v auguste 2002 uspokojil so sedemdesiatimi tisíckami korún. Králik o tejto požiadavke informoval políciu a pri usvedčovaní Škultétyho s ňou spolupracoval.

Prokurátor v tejto súvislosti zdôrazňoval, Škultéty zneužil citový vzťah medzi otcom a synom a neštítil sa psychického nátlaku, napríklad opisovaním predstáv, ako bude mladý Andrej nútený vo väzení jedávať horalky natreté fekáliami.

Korunnému svedkovi dala polícia zarobiť

Za takto spáchaný zločin bol aj vzhľadom na viac ako štrnásťročný časový odstup od jeho spáchania stanovený len podmienečný dvojročný trest odňatia slobody, k tomu peňažný trest niečo vyše dvoch tisíc eur plus zákaz vykonávania činnosti na štyri roky.

Škultéty sa proti verdiktu odvolal. Svoju nevinu sa snaží preukázať aj tým, že profesor Králik nespolupracoval s políciou nezištne. Od roku 2004 až do roku 2011 pracoval ako učiteľ na Akadémii Policajného zboru v Bratislave a jeho syn Andrej bol nakoniec z trestného činu lúpeže oslobodený.

O definitívnom osude 61-ročného Igora Škultétyho bude opäť rozhodovať Najvyšší súd SR.