Sudkyňa otvorila v plavkách, neskôr sa prezliekla do domáceho úboru.

Sudkyňa havarovala na rovnej ceste. Policajti jej nedali ani fúkať

Sudkyňa malackého súdu Katarína Ondrejáková mala dopravnú nehodu. Zaujímalo nás, prečo nefúkala priamo na mieste, aj keď bola zjavne pri vedomí.

Katarína Ondrejáková je sudkyňa Okresného súdu v Malackách. Prvý júnový deň bola účastníčkou dopravnej nehody, pri ktorej skončili na šrot hneď tri autá. Na tejto nehode je zaujímavých niekoľko detailov.

Sudkyňa narazila do stojacich vozidiel a na mieste nehody nevykonala dychovú skúšku. Ani desať dní po nehode polícia oficiálne nepoznala výsledok krvných testov na alkohol.

Nočná jazda

Krátko pred polnocou z prvého na druhého júna sa sudkyňa Katarína Ondrejáková vracala domov do obce Kostolište. Neďaleko odbočky k jej rodinnému domu však došlo k nehode. Vodička na rovnej ceste v plnej rýchlosti prešla do protismeru a napálila to svojím autom priamo do odstavenej dodávky.

„Pred jedným z rodinných domov došlo z doposiaľ presne nezistených príčin k nárazu osobného motorového vozidla Renault Fluence do zaparkovaného vozidla Fiat Ducato, pričom následne vozidlo Fiat poškodilo za ním stojace vozidlo Seat Altea,“ opisuje policajná správa priebeh nehody.

Po náraze, ktorý bolo v noci počuť široko- ďaleko, sa na mieste nehody zbehli ľudia, onedlho na miesto dorazila záchranka aj policajti. „Nehodu jednoznačne spôsobila sudkyňa. Prešla do protismeru a vrazila do dodávky, ktorej odtrhla koleso aj tlmič.

Vodička po nehode hovorila s prítomnými ľuďmi a nesprávala sa úplne štandardne. Nedali jej ani fúkať, aby zistili, či jazdila triezva, záchranka ju odviezla do nemocnice v Malackách,“ opisuje udalosti z miesta nehody jeden zo svedkov.

Nefúkala

„Vodička motorového vozidla Renault utrpela pri nehode ľahké zranenia, s ktorými bola prevezená na ošetrenie. V súvislosti s dopravnou nehodou bol pre zistenie prítomnosti alkoholu nariadený odber krvi v zdravotníckom zariadení.

Bližšie okolnosti, ako aj príčiny, za akých k tejto dopravnej nehode došlo, sú v súčasnosti predmetom prebiehajúceho vyšetrovania. Z dôvodu zachovania jeho objektívnosti preto bližšie informácie nie je možné v súčasnosti poskytnúť,“ povedal nám hovorca Krajského riaditeľstva PZ SR v Bratislave Michal Szeiff.

Pýtali sme sa ho totiž na okolnosti nehody a najmä na výsledky krvných testov na prítomnosť alkoholu. Zaujímalo nás, prečo vodička nefúkala priamo na mieste nehody, aj keď bola zjavne pri vedomí, komunikovala s okolím a bola iba ľahšie zranená.

Tu sa veci začínajú zamotávať. Na jednej strane polícia oficiálne napíše, že vodičku s ľahšími zraneniami previezli do nemocnice, aby vzápätí policajný hovorca skonštatoval, že „vzhľadom na zranenia, ktoré vodička v uvedenom prípade utrpela, a následný prevoz zranenej do nemocnice nebolo možné vykonať dychovú skúšku na zistenie prítomnosti alkoholu v dychu vodiča na mieste“.

Zarážajúce je, že ani dva týždne po nehode polícia údajne nepoznala výsledok laboratórneho vyšetrenia krvi sudkyne.

V plavkách

Sudkyňu Ondrejákovú sme osobne navštívili po desiatich dňoch od nehody u nej doma v Kostolišti. Bolo horúce piatkové popoludnie a sudkyňa nám otvorila dvere oblečená v plavkách. Požiadala, aby sme chvíľku počkali, že sa ide obliecť.

Na tvári nemala žiadne stopy po havárii, čiže je zrejmé, že ak aj utrpela úraz, neprejavil sa na jej vizáži vo forme rán či modrín. Po chvíli už Katarína Ondrejáková vyšla von v úbore pripomínajúcom pyžamo. Na otázku, prečo po nehode nefúkala a či pred jazdou nepožila alkohol, sa otočila vo dverách a zmizla v útrobách domu.

Podobnú otázku o nehode sme adresovali aj ministerstvu spravodlivosti (MS). „MS SR má o autonehode menovanej sudkyne zatiaľ len predbežnú a neoficiálnu informáciu, pričom vyšetrovanie autonehody podľa našich informácií ešte nebolo ukončené.

Preto sa nateraz môžeme vyjadriť len hypoteticky. Ak by ktorýkoľvek sudca na Slovensku šoféroval pod vplyvom alkoholu, vec by orgán činný v trestnom konaní odovzdal alebo postúpil predsedovi príslušného krajského súdu. Ten môže prerokovať vec podľa osobitných predpisov.

Horná sadzba pokuty neprevyšuje 800 eur. Inak v rovnakej lehote podá návrh na začatie disciplinárneho konania. Ten podá aj vtedy, ak sudca nesúhlasí s uloženou sankciou.

V prípade, ak by súd právoplatne rozhodol o spáchaní úmyselného trestného činu, napríklad ohrozovania pod vplyvom návykovej látky, nasleduje odvolanie z funkcie sudcu,“ napísala nám hovorkyňa rezortu spravodlivosti Alexandra Donevová.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].