Kriminalistický technik: Zdokumentoval stopu po strele na dverách auta.

Sýkorovcom zlyhala zbraň: Podnikateľ z Rovinky prežil vďaka náhode

Jedného z bosov skupiny sýkorovcov obvinili s ďalšími dvoma kumpánmi z prípravy vraždy podnikateľa v Rovinke.

V apríli tohto roku sa na Špecializovanom trestnom súde prejednával prípad vraždy člena zločineckej skupiny sýkorovcov Martina Hrabárika, prezývaného Rezeň. Jeden z obžalovaných, Juraj Bílik, alias Čapatý, sa rozhodol „spievať“.

Do skupiny podľa jeho slov prišiel v roku 1996 a celé roky pracoval po boku muža označovaného za bosa sýkorovcov, hľadaného Róberta Lališa, prezývaného Kýbel. Sľubovaná spolupráca Bílika s políciou spôsobila v podsvetí poriadne vetry.

Policajti zadržali ďalších mužov od „sýkoriek“, zaistili arzenál zbraní a naposledy, len pred pár dňami, obvinili trojicu na čele s Ladislavom Bališom z pokusu o vraždu podnikateľa v Rovinke.

Do prípadu, nad ktorým si policajti lámali hlavu celé dva roky, vnieslo svetlo práve Bílikovo svedectvo. Prinášame vám doposiaľ nepublikované zábery z miesta vražedného útoku.

Ladislav Bališ: Údajného bosa vetvy sýkorovcov obvinili z pokusu o vraždu. Foto: TASR

Zlyhala zbraň

V marci 2011 zastavil na čerpacej stanici v Rovinke čierny terénny Hyundai. Sedel v ňom miestny podnikateľ. Ani nestihol vystúpiť, keď zbadal čiernu Škodu Octavia s bratislavským číslom, ktorá prudko pribrzdila. Vnútri sedeli dvaja muži v kuklách, muž sediaci na zadnom sedadle namieril na podnikateľa cez stiahnuté okno pištoľ.

Zbraň alebo náboj však boli zrejme poškodené. Maskovaný muž síce vystrelil, ale projektil vyletel, len akoby ho vypľulo. Potvrdzujú to aj naše zábery z miesta útoku. Strela zasiahla dvere na strane vodiča, plech terénneho auta len preliačila a auto s páchateľmi zmizlo.

Dnes je zrejmé, že nešlo o výstrahu, ale o nevydarený pokus o vraždu. Podľa Bílikovho svedectva stála za útokom trojica mužov patriacich do skupiny, ktorej bol dlhé roky členom.

Policajti obvinili z pokusu o vraždu Ladislava B., Richarda Š. a Rastislava Z. „V prípade dokázania viny im hrozí trest dvadsaťpäť rokov alebo až doživotie,“ uviedla hovorkyňa policajného prezídia Andrea Dobiášová.

Obeť útoku: Kto si likvidáciu objednal, policajti zatiaľ nezistili. Foto: Ivan Mego

Sýkorovci

Členovia gangu, prezývaní sýkorky, nesú meno po zakladateľovi skupiny Miroslavovi Sýkorovi. Ide o jednu z najsilnejších skupín, ktoré pôsobili v podsvetí od deväťdesiatych rokov minulého storočia. Vedenie po Sýkorovi údajne prevzal Róbert Lališ, ktorý mal skupinu riadiť na diaľku z Česka a Poľska.

Podľa niektorých informácií bola rozdelená na niekoľko vetiev, ako napríklad bališovci, borbélyovci či čongyovci. Ich členovia sa mali živiť výpalníctvom, vraždami, vydieraním, únosmi a obchodom so zbraňami.

V máji poslali partiu sýkorovcov na čele so šéfom jednej vetvy Ladislavom Bališom za mreže za prípravu Hrabárikovej vraždy. Bališ dostal dvadsaťpäť rokov, rovnako aj jeho kumpáni. Bílik, svedok v prípade nevydareného pokusu o vraždu podnikateľa z Rovinky, si za spoluprácu vyslúžil miernejší trest, osem rokov väzenia, a v prípade prípravy Hrabárikovej vraždy ho dokonca oslobodili.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].