Krajský súd v Banskej Bystrici: Momentálne tu rozhodujú o osude syna jedného z tunajších sudcov.

Synáčik sudcu: Na mol opitý šofér vyviazol bez trestu

Prokurátor vidí vážne porušenie zákona, sudcovia len nevinnú mladícku pochabosť.

Devätnásťročný mladík z Banskej Bystrice šoféroval pod vplyvom alkoholu. Policajti mu namerali neuveriteľné štyri promile. To už je stav, keď otrava alkoholom spôsobuje smrť a tie ostrieľanejšie typy sa pohybujú na hranici bezvedomia. Za zázrak - a nie malý - možno považovať, že chalan v tomto stave svojou nekontrolovateľnou jazdou niekoho nezabil. A viete, ako chlapčisko dopadlo? Aký prísny trest mu súd naparil za jeho bezohľadnosť, za ohrozovanie nevinných životov? Žiadny! Trestné stíhanie voči nemu zastavil. Pýtate sa prečo? Zlá otázka. Radšej sa pýtajte, kto bol ten na mol ožratý mladík šoférujúci auto. A odpoveď znie - syn sudcu Krajského súdu v Banskej Bystrici.

Nečakať na obete

Zákon, ktorý už jazdu pod vplyvom alkoholu nad jedno promile radí medzi trestné činy, bol prijatý práve preto, aby sa zabránilo nešťastiam na cestách. Strčiť niekoho do väzenia až potom, jeho hriechy neodčiní. Auto možno považovať za nebezpečnú zbraň a ak s ňou má niekto bezpečne zaobchádzať, musí - nevyhnutne musí - byť triezvy. Trest teda čaká každého, kto toto pravidlo poruší. Teda mal by. Ako však dosvedčuje nedávne rozhodnutie Okresného súdu v Banskej Bystrici, niekedy je sudca benevolentný aj v prípade, ktorý si žiadne zaobchádzanie v rukavičkách nezaslúži. Pretože štyri promile alkoholu v krvi, to nie je obyčajné pošmyknutie inak slušného chlapca. Dopracovať sa k štyrom promile, na to sa treba - s prepáčením za výraz - ožrať ako sviňa.

Mlčia unisono

Zaujímavé by bolo vedieť, či mladík išiel v aute sám, alebo v ňom viezol z nejakej diskotéky či žúru celú partiu. Či riadil vlastné auto. Či bol schopný fúkať do detekčnej trubičky, alebo si policajti museli počkať, kým aspoň trošku vytriezvie. A či skončil tak ako bežný smrteľník v cele predbežného zadržania. Nič z toho sme sa však nedozvedeli. Polícia, prokuratúra i súd odmietli na otázky ohľadne skutku odpovedať. A to je tiež mimoriadne neštandardné. Kým k osobe páchateľa sa všetky inštitúcie vyjadrujú opatrne, odvolávajúc sa na prezumpciu neviny či ochranu osobných údajov, opis skutku je vždy to prvé, čo sa verejnosť oficiálne dozvie. Teda za normálnych okolností. O prípade syna sudcu krajského súdu sme sa dozvedeli len toľko, že mladíka zadržala policajná hliadka pätnásteho marca v skorých ranných hodinách, prokurátor na neho podal obžalobu tridsiateho mája a už šiesteho júna, teda expresne, vydal Okresný súd v Banskej Bystrici uznesenie, ktorým trestné stíhanie voči Jánovi Š. podmienečne zastavil. Ako informovala hovorkyňa Krajského súdu v Banskej Bystrici Nina Spurná, takéto rozhodnutie vydal sudca preto, lebo obvinený má blízko veku mladistvého, doposiaľ žil riadnym spôsobom života, v registri trestov nemá žiadny záznam a k spáchaniu trestného činu, pri ktorom nedošlo k spôsobeniu žiadnej škody, sa priznal a úprimne ho oľutoval. „Súd obvinenému zároveň určil skúšobnú lehotu v trvaní jedného roka a obmedzenie spočívajúce v zákaze vedenia motorových vozidiel,“ hovorí Spurná.

Ostane čistý ako ľalia

Že je takéto rozhodnutie pre mladíka naj-šetrnejšie zo všetkých možných alternatív, pochybovať netreba. Ak súd nechce byť tvrdý a opilca za volantom poslať do väzenia, dostáva obyčajne peňažný trest a zákaz šoférovať na istý čas, v mierne horšom prípade dostáva podmienečný trest odňatia slobody. Ani v jednom prípade odsúdený nejde do väzenia, ale o porušení zákona má zápis v registri trestov. Po istom čase síce dôjde k vymazaniu trestu a na dotyčného sa hľadí ako na netrestaného, ale v takzvanom odpise z registra trestov má biľag do smrti. Pri každom podozrení voči nemu si prokurátor i súdy môžu tento odpis vyžiadať a hneď im bude jasné, že tento človek nie je čistý ako ľalia. Preto je podmienečné zastavenie trestného stíhania sudcovho syna také dôležité. On si masku nevinnosti bude môcť zakladať bez problémov. Počas štúdia práva na Univerzite Komenského a možnej budúcej kariéry prokurátora či, nebodaj, sudcu sa mu celkom isto hodí.

Záujmy budúceho právnika

Rozhodnutie o podmienečnom zastavení trestného stíhania však zatiaľ nie je právoplatné. Podľa Romana Krúpu z Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici podal prokurátor proti tomuto uzneseniu sťažnosť, a tak sa prípad dostal na Krajský súd v Banskej Bystrici. Momentálne tam riešia, ktorí sudcovia sa cítia zaujatí a nemôžu preto vo veci rozhodovať a ktorí nie. A kým sa páni sudcovia trápia, čo s kolegovým synáčikom, on celému svetu cez Facebook oznamuje, že medzi jeho aktivity patrí „drinking vodka“, teda pitie vodky, a ako záujmy si hrdo udáva „I love vodka“ - milujem vodku. Nuž, na zdravie, mladý muž. Hlavne na tých, čo ti prídu do cesty.

Naozaj polepšený?: Mladík cez Facebook hrdo oznamuje, že medzi jeho aktivity patrí „drinking vodka“, teda pitie vodky, a ako záujmy si hrdo udáva „I love vodka“ - milujem vodku. Foto: internet


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].