Sivý Seat nerešpektoval príkazy na zastavanie, pre drsné „pristátie“ hliadka volala kolegov z nehodovky. Na Okresnom súde v Banskej Bystrici synáčika sudcu odmietli posadiť na lavicu obžalovaných.

Synáčikovi sudcu sa alkoholická naháňačka s policajtmi prepiekla

„Môj otec je sudca, on to vybaví,“ týmito slovami sa oháňal mladík, ktorému namerali za volantom štyri promile alkoholu v krvi.

Pred pár týždňami sme písali o prípade, keď policajná hliadka zastavila auto devätnásťročného syna sudcu Krajského súdu v Banskej Bystrici a on nafúkal neuveriteľné štyri promile. Išlo o flagrantné prekročenie zákonom stanovenej hranice jedného promile, keď sa už šoférovanie považuje za trestný čin a hrozí zaň pobyt vo väzení.

Čítajte viac:

Synáčik sudcu: Na mol opitý šofér vyviazol bez trestu

Teda, ako komu. Spomínaného syna sudcu Okresný súd v Banskej Bystrici odmietol čo i len posadiť na lavicu obžalovaných. Trestné stíhanie voči nemu jednoducho zastavil. Okrem očividnej benevolencie samosudcu bolo na prípade zarážajúce, ba priam podozrivé, že ani polícia, ani prokuratúra nechceli zverejniť, za akých okolností bol sudcov syn vlastne zadržaný. Dnes už vieme, že ututlávať bolo čo.

Prenasledovaný so zapnutými majákmi

Keby v Seate pätnásteho marca prešiel nočnou Banskou Bystricou tak, ako to vyžadujú dopravné predpisy, policajná hliadka by si ho ani nevšimla. Ale auto sa ulicami rútilo takou rýchlosťou, že policajti stojaci na Ďumbierskej ulici na seba len s údivom pozreli a automaticky naskákali do služobného vozidla. Pri prenasledovaní sivého Seatu videli, ako preletelo križovatku pri sásovskom betónovom múre. Vodič sa nevykašľal iba na rešpektovanie dopravnej značky Stop, on nemal čas ani sa len obzrieť, či po hlavnej ceste práve nejde iné auto. Bez pudu sebazáchovy sa takto pohyboval na mieste, kde sa len pred dvomi rokmi stala vážna a medializovaná dopravná nehoda, pri ktorej zahynuli dvaja ľudia.

Nebezpečná križovatka: Sudcov syn nerešpektoval stopku a veľkou rýchlosťou sa hnal ďalej. Foto: Dušan Hein

Ak teda Banskobystričania aj občas nejaké dopravné značenie neberú celkom vážne, určite to neplatí o tejto križovatke. Tu si naozaj dávajú bacha. Policajti museli poriadne šliapnuť na plyn, aby Seat na Rudohorskej ulici dohonili. Len čo boli dostatočne blízko, zapli maják a vyzývali vodiča, aby zastavil. Šofér Seatu však kašľal aj na to. Veľkou rýchlosťou sa hnal až na Sitniansku ulicu, kde sa ho policajtom zhruba po trojminútovej naháňačke konečne podarilo zastaviť. A nebolo to „hladké pristátie“. Vodič pri brzdení oškrel svojím spätným zrkadlom spätné zrkadlo na modrej Fabii parkujúcej pri ceste. Policajti preto na miesto privolali ešte kolegu z nehodovky.

Medzitým sa ukázalo, že za volantom sedí podnapitý devätnásťročný mladík a spolu s ním sa krkolomnou cestou viezli jeho štyri rovnako staré kamarátky. Lenka, Dominika, Michaela a Natália. Partia až príliš pripomínala smutné príbehy, aké sa v poslednom čase odohrávajú tak často. Podgurážení a nesmierne veselí kamaráti odchádzajú nadránom zo žúru autom jedného z nich, pričom každému je srdečne jedno, že ten za volantom sa alkoholom nalieval tiež, a na druhý deň sú noviny plné ich fotografií prelepených čiernou páskou. Že sa to tentoraz neskončilo rovnako, je vlastne zázrak.

Samé výhovorky

„Pán vodič, ste ochotný fúkať?“ pýtali sa policajti neisto sa pohybujúceho Jána Š. Chlapčisko ochotný bol. Frajersky tvrdil, že s tým nemá žiadny problém. Lebo on vraj nepil. Ibaže keď došlo na lámanie chleba, keď dostal do rúk detekčný prístroj, zmenil sa na protivné decko, ktoré sa rôznymi trápnosťami snaží vyhrabať z problémov. Povedané rečou polície, „vodič zámerne maril dychovú skúšku“. Policajti už mali všetkého dosť a dôrazne mladého muža žiadali, aby rešpektoval ich pokyny. Vtedy chlapčisko oznámilo, že zavolá svojmu otcovi. „Môj otec je sudca, on to vybaví,“ informoval službukonajúcich policajtov s bohorovnou istotou.

Zhruba o desať minút došiel na miesto zadržania otecko, sudca Krajského súdu v Banskej Bystrici. Pán sudca tak bol očitým svedkom mimoriadne zaujímavej situácie, keď jeho syn nafúkal minimálne štyri promile alkoholu. Slovo „minimálne“ píšeme zámerne, pretože prístroj na meranie alkoholu v dychu, ktorý policajti v tomto prípade použili, väčšie množstvo ako dva miligramy na liter - čo sú v prepočte približne štyri promile - ukázať nedokáže. Výrobcovia ani len nepočítali s tým, že by nejaký človek mohol do seba naliať viac chľastu a potom ešte šoférovať.

Okresný súd v Banskej Bystrici: Kolegovho syna tu odmietli posadiť na lavicu obžalovaných, hoci jazdil so štyrmi promile alkoholu v krvi. Foto: Dušan Hein

V momente, keď bolo preukázané, že mladý muž pred jazdou nasával ako dúha, sa začal vyhovárať. Že síce pil, ale nešoféroval. S neskutočnou aroganciou sa pýtal: „Máte dôkaz, že som ja sedel za volantom?“ Azda aj vďaka otcovi Jána Š., ktorý sa snažil syna a tým aj celú situáciu upokojiť, neskončil mladík v cele predbežného zadržania a na druhý deň ho neodviedli na lavicu obžalovaných, ako sa to zvykne v takýchto prípadoch robiť. Otecko si ho pekne odviedol domov.

Páchateľ nie je páchateľ

Až o dva a pol mesiaca podal prokurátor na Jána Š. obžalobu pre prečin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Podľa nej mladý muž šoféroval so štyrmi promile alkoholu, spomína sa tu aj policajná naháňačka, ale škodu vraj nespôsobil žiadnu. Zasahujúci policajti zrejme v nočnej tme zle odhadli situáciu...

A už o sedem dní po podaní obžaloby vydal samosudca Okresného súdu v Banskej Bystrici uznesenie, ktorým trestné stíhanie proti kolegovmu synovi podmienečne zastavuje. V odôvodnení tohto rozhodnutia samosudca uvádza, že obvinený má blízko k veku mladistvého, doposiaľ žil riadnym spôsobom života a k spáchaniu trestného činu, pri ktorom nedošlo k spôsobeniu žiadnej škody, sa priznal a úprimne ho oľutoval. „Súd obvinenému zároveň určil skúšobnú lehotu v trvaní jedného roka a obmedzenie spočívajúce v zákaze vedenia motorových vozidiel,“ informovala hovorkyňa Krajského súdu v Banskej Bystrici Nina Spurná.

Pripomeňme si len, že podmienečné zastavenie trestného stíhania je pre páchateľa v každom prípade výhodnejšie ako uznanie viny s akýmkoľvek, i tým najmenším trestom. Lebo hoci po istom čase dôjde k vymazaniu trestu a na odsúdeného sa má ďalej hľadieť ako na netrestaného, v takzvanom odpise trestov, ktorý majú v prípade potreby k dispozícii prokurátori, polícia i súdy, ostáva trest označený navždy.

Úplne odlišná situácia nastáva, ak bolo trestné stíhanie zastavené. Za týchto okolností páchateľ vlastne páchateľom vôbec nebol. A to mladý Ján Š., inak študent práva Univerzity Komenského, bude v budúcnosti potrebovať ako soľ. Obzvlášť, ak sa bude chcieť stať sudcom ako jeho otecko...

Uznesenie okresného súdu nie je právoplatné, prokurátor podal voči nemu sťažnosť. O sťažnosti mali rozhodovať na Krajskom súde v Banskej Bystrici, ale väčšina tamojších sudcov sa cíti v konaní voči kolegovmu synovi zaujatá. Kde sa teda bude o osude abnormálne opitého mladíka naháňaného policajtmi po uliciach Banskej Bystrice rozhodovať, je teraz v rukách Najvyššieho súdu.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní