Na výstavbe domova dôchodcov sa vraj podieľa až tridsať dodávateľských firiem. Jozef Sokol prehovoril o finančnej kauze.

Synovec biskupa Sokola prehovoril o financovaní starobinca

Bol to na pohľad ušľachtilý cieľ - postaviť v Jacovciach neďaleko Topoľčian domov dôchodcov, v ktorom by našlo útočisko sedemdesiat seniorov. Problém je v tom, že občianske združenie Metropolitánik, ktoré domov stavia, dostalo podstatnú časť potrebných financií za doteraz nevyjasnených okolností.

Suma 666-tisíc eur totiž pristála na účte združenia vďaka vtedajšiemu trnavskému arcibiskupovi Jánovi Sokolovi, ktorý tak podľa vlastných slov napĺňal želanie bezdetnej rodiny z Ameriky. Metropolitániku vtedy šéfoval arcibiskupov synovec, 56-ročný Jozef Sokol, ktorý až doteraz o prípade zaryto mlčal. Pre náš týždenník prehovoril. A naozaj zaujímavo.

O peniazoch nič nevedel

Jozef Sokol pracoval osemnásť rokov v banke, dnes sa živí ako robotník v sklade neveľkej topoľčianskej fabriky. Nápad založiť Metropolitánik vraj vyšiel od jeho strýka arcibiskupa. „Dá sa tak povedať. Založili sme si združenie a on nám povedal, že je nám schopný pomôcť,“ povedal Jozef Sokol v rozhovore pred továrňou. Aj arcibiskup priznal, že peniaze získal ešte predtým, ako Metropolitánik vznikol. Napriek osemnásťročnej bankovej praxi a funkcii predsedu združenia však Jozef Sokol nevedel, odkiaľ pochádzajú peniaze na výstavbu domova. „To som sa ja nestaral. Ja som na peniaze háklivý. Celý život som robil s peniazmi, takže mám pred nimi rešpekt,“ vysvetlil nám. Nevedel ani povedať, koľko by mal stáť celý projekt výstavby domova. Metropolitánik má dodnes sídlo v dome v Jacovciach, kde dvojnásobný otec Jozef Sokol žije aj s manželkou, zo združenia však už odišiel. „Necítil som sa tam dobre,“ poznamenal prekvapivo aj s dodatkom, že „nie je v žiadnych spolkoch“.

Stavba pokračuje

Jozefa Sokola na čele združenia vystriedal v roku 2010 topoľčiansky okresný šéf KDH Ľubomír Bošanský. O rok neskôr sa stal riaditeľom Štátneho fondu rozvoja bývania, ktorý má v gescii ministerstvo dopravy, vedené v tom čase predsedom KDH Jánom Figeľom. Bošanský, ktorý je zároveň obecným poslancom v Jacovciach, sa k otázkam okolo financovania stavby domova odmieta vyjadriť. Združenie vydalo len vyhlásenie, že stavba je ukončená približne na osemdesiat percent, pričom doteraz sa malo preinvestovať vyše 1,5 milióna eur. Kompletná budova má vyjsť na 2,1 milióna. Domov dôchodcov naozaj rastie ako z vody, hoci na prvý pohľad je zatiaľ hotová len hrubá stavba. Podľa starostu Jacoviec Imricha Hermanna by sa mohol dostavať už tento rok.

Pred dokončením: V domove má nájsť miesto sedemdesiat dôchodcov. Foto: Tony Štefunko

Z čoho?

Pôvod peňazí na projekt doteraz nie je jasný. Finančná transakcia, počas ktorej odišlo z účtu trnavskej arcidiecézy 666-tisíc, sa zdala podozrivá audítorke, ktorá skúmala hospodárenie z čias Jána Sokola. Arcibiskup dodatočne predložil darovaciu zmluvu, podľa ktorej dostal peniaze Metropolitánik. Audítorka však upozornila, že účet združenia sa volá Sokola Jan, a podala už trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru.

Ján Sokol tvrdí, že projekt výstavby domova v Jacovciach je transparentný. „Moji priatelia, bezdetní manželia žijúci v USA, sa rozhodli, že odkážu všetok majetok na charitatívne ciele. Rozdelením každoročných výnosov plynúcich z dedičského fondu a dozorovaním nad použitím týchto financií boli poverení traja kardináli a ja,“ vyhlásil emeritný arcibiskup. On sám vraj len napĺňal vôľu oných manželov, ktorí chceli, aby sa na Slovensku postavil domov pre seniorov. Členovia združenia údajne pri napĺňaní tejto vôle konali nezištne. Podľa našich informácií z dôveryhodného zdroja však mala ísť časť peňazí pre Metropolitánik zo zdrojov arcidiecézy a v roku 2008 takisto časť aj z iného účtu, ktorý nemala arcidiecéza pod kontrolou a nie je ani známy oficiálny pôvod týchto peňazí.

Samotný audit si objednal Sokolov nástupca Róbert Bezák, ktorý nastúpil do funkcie trnavského arcibiskupa v roku 2009. Po troch rokoch ho náhle odvolal pápež Benedikt XVI., pričom skutočné dôvody tohto kroku sú stále zastreté tajomstvom. Bezák musel odpovedať Vatikánu na nedôstojné otázky typu, či nenosí príliš často rifle, nenavštevuje „verejné sprchy s osobami pochybnej povesti“ a či sa neobklopil kňazmi s homosexuálnou náklonnosťou. Vo vysokých cirkevných kruhoch sa však špekuluje o odhalení podivných účtov vo Vatikánskej banke, s ktorými mal údajne disponovať len Sokol a boli vyňaté z účtovníctva arcidiecézy. Bezák bol podľa našich informácií veľmi blízko k odhaleniu podivných finančných transakcií, ktoré sa mali diať v arcidiecéze za čias jeho predchodcu Sokola. Vatikánska banka v súčasnosti čelí vážnym podozreniam z prania špinavých peňazí, okrem iného aj sicílskej mafie. Pod tlakom podozrení musel preto odstúpiť z funkcie šéfa banky aj Ettore Gotti Tedeschi. Vatikánska banka nepodlieha bežným bankovým zákonom a klientom sa môže stať len človek spojený s Vatikánom. Arcibiskup Sokol však akékoľvek podozrenia o jeho prístupe k údajným čiernym peniazom, ktoré mali byť získané z predaja cirkevných majetkov, odmieta.

Arcibiskup Sokol: Odmieta podozrenia, podľa ktorých by disponoval tajnými účtami vo Vatikánskej banke. Foto: TASR

Akciový predaj?

Okrem peňazí pre Metropolitánik musí Ján Sokol vysvetľovať aj okolnosti predaja lukratívnych cirkevných pozemkov pri bratislavských Zlatých pieskoch pre nadnárodný reťazec. Časť peňazí z predaja sa mala údajne objaviť na súkromnom arcibiskupovom účte. Ten to však odmieta. Na Sokolovu obhajobu sa vehementne postavil aj zakladateľ KDH Ján Čarnogurský, ktorý sa v súčasnosti živí ako advokát. Audítorka, ktorá pre hospodárenie Trnavskej arcidiecézy podala trestné oznámenie, vraj klame, ak tvrdí, že peniaze za predaj pozemkov boli poukázané do Vatikánskej banky. Čarnogurský, vystupujúci za Občiansky výbor za objektívne informovanie verejnosti, bez udania zdroja uviedol, že cirkev dostala od obchodného reťazca dar vo výške desať miliónov slovenských korún a za pozemky zinkasovala vyše 5,3 milióna libier, teda takmer 6,7 milióna eur. Audítorka odmietla tieto slová komentovať s tým, že jej to nedovoľuje profesionálna zodpovednosť.

Zaujímavé pritom je, že Čarnogurského syn obhajuje Sokola v spore s časopisom .týždeň a v rokoch 2007 až 2009 zastupoval Trnavskú arcidiecézu v reštitučných sporoch, kde mal z každého prípadu podľa medializovaných informácií získať desať percent z vysúdeného majetku. Zmluvu s advokátskou kanceláriou Jána Čarnogurského mladšieho mal podpísať práve arcibiskup Sokol. Bezák však pre údajnú nevýhodnosť zmluvu zrušil. Arcidiecéza preto musela vyplatiť pre advokátsku kanceláriu mladšieho Čarnogurského odškodné údajne až 1,6 milióna eur.

Jozef Sokol o združení: Necítil som sa tam dobre

Synovec emeritného arcibiskupa Jána Sokola Jozef Sokol (56), ktorý šéfoval združeniu Metopolitánik, konečne prehovoril. Nášmu týždenníku poskytol pred vrátnicou topoľčianskej fabriky, kde pracuje ako robotník, rozhovor o svojej úlohe v kauze financovania výstavby starobinca v Jacovciach zo zdrojov, ktoré zohnal arcibiskup Sokol bez toho, aby boli vedené v účtovníctve Trnavskej arcidiecézy. Išlo o 666-tisíc eur, ktoré mali podľa arcibiskupa pochádzať z daru od bezdetnej rodiny zo Spojených štátov. Jozef Sokol krátko po finančnej transakcii zo združenia odišiel. Tvrdí, že sa tam „necítil dobre“.

Vaša mamička nám povedala, že ste približne pred rokom prišli o prácu v banke. Poznáte dôvody?

Asi som bol už nezaujímavý. Mám už aj nejaký vek. V banke som robil osemnásť rokov.

Čo ste robili v banke?

Všetkým som prešiel, tak vám poviem. Od úverového pracovníka cez kontrolóra, zmluvy som robil. Škoda, že som o to prišiel. Ako ste to riešili? Bol som pol roka nezamestnaný. Hľadal som si robotu. Poposielal som žiadosti.

Sem ste sa ako dostali?

Tu som kedysi robil. Ponúkli mi robotu.

Čo robíte v tejto fabrike?

Som robotník, robím v sklade.

Podľa vašej mamičky ste na tom finančne dosť zle, doslova žijete z ruky do úst. Ako ste teda na tom?

Momentálne je to zlé, ale čo sa dá robiť. Raz hore, raz dole.

Prejdime k združeniu Metropolitánik. Napriek tomu, že už preň nepracujete, stále sídli na adrese vášho trvalého bydliska v rodinnom dome v Jacovciach. Prečo?

V čase, keď sme združenie zakladali, zvolili si ma za predsedu. Zatiaľ je adresa tam. Kým sa nerozhodnú, že ju zmenia.

Koľko by mala stáť celá investícia výstavby domova dôchodcov v Jacovciach?

Netuším.

Veď ste boli šéfom združenia...

Ja, ja, neviem. Nechcem trieskať, neviem.

Koľko ľudí by malo byť v domove ubytovaných?

Asi šesťdesiat.

Bude zariadenie slúžiť všetkým alebo len kňazom, prípadne rehoľným sestrám?

Je tam záväzok, že budú vyčlenené miesta pre kňazov, ale bude slúžiť aj ostatným.

Kto vám navrhol, aby ste si založili združenie Metropolitánik?

Nóó... (mlčanie). Že či. No, to združenie.

Bol to váš strýko arcibiskup? On vám navrhol, aby ste si založili združenie?

Tak, dá sa povedať. Založili sme si združenie a on nám povedal, že je schopný nám pomôcť.

Povedal vám, odkiaľ zohnal peniaze?

To som sa ja nestaral. Ja som na peniaze háklivý. Celý život som robil s peniazmi, takže mám pred nimi rešpekt.

Ako šéf združenia ste nevedeli, odkiaľ pochádzajú tie peniaze?

(Mlčanie)... No, však hľadali sme sponzorov, darcov.

Našli sa aj iní darcovia?

Áno, áno, samozrejme.

Koľko ste vyzbierali?

Nebudem strieľať.

Od pána arcibiskupa ste dostali dvadsať miliónov korún?

Neviem, či ich bolo dvadsať.

Bolo to viac?

Neviem.

Išlo o jednorazový dar alebo to bolo na viackrát?

Neviem, o to som sa nezaujímal.

Kedy ste vystúpili z Metropolitániku?

Ako sa to začalo stavať.

Prečo ste vystúpili zo združenia? Požiadal vás o to váš strýko arcibiskup?

Ja som sa tam necítil dobre.

Prečo ste sa tam necítili dobre?

Ja som nerád... Ja nie som v žiadnych spolkoch.

Môžete byť konkrétnejší?

Hovorím, rád pomôžem, keď ma niekto osloví, ale sám nejdem do ničoho. Nie som vodcovský typ.

Necítili ste sa tam dobre, lebo išlo o peniaze?

Tak, tak.

Prečo?

Tak vám poviem. Až budete raz starý, budete mať svoje spôsoby, názory, zaužívané veci. Máte starých rodičov?

S arcibiskupom sa stretávate?

Občas, veď sme rodina.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].