Hlasujte: Ktorá kauza otriasla Slovenskom najviac?

TOP kauzy Slovenska: Hlasujte pri príležitosti 25. výročia PLUS 7 DNÍ

Vďaka týždenníku PLUS 7 DNÍ ste sa za posledných 25 rokov dozvedeli aj to, čo sa politici za každú cenu snažili utajiť. Pozrite si prehľad TOP káuz, ktoré rezonovali Slovenskom. Hlasujte za odhalenie, ktoré považujete za najväčšie, a vyhrajte zaujímavé ceny.

Majetky, machinácie, milenky, zneužívanie postavenia, fotografie odsúdených na úteku pred spravodlivosťou. Takéto odhalenia PLUS 7 DNÍ prináša týždeň čo týždeň už celé štvrťstoročie. V druhom pokračovaní spomienkového seriálu pri príležitosti 25. narodenín nášho a vášho časopisu sa venujeme kauzám, ktorými Slovensko žilo, a na ktorých odhalení sa podieľali aj naši reportéri.

Súťaž! Hlasovaním v ankete môžete vyhrať tričká s originálnym motívom. Stačí, ak vyplníte priložený formulár.

Hlasujúci v našej ankete sa môžu tešiť na špeciálne tričká.
Hlasujúci v našej ankete sa môžu tešiť na špeciálne tričká.
Foto: ilustračné Pluska.sk

Odmenou za hlasovanie je aj takáto výhra.

Foto: ilustračné, Pluska.sk

„Z hľadiska spoločenského dosahu nepochybne najzásadnejším bolo naše odhalenie, že Vladimír Mečiar kúpil Elektru,“ spomína na známu kauzu Miloš Luknár, šéfredaktor PLUS 7 DNÍ. „Dovtedy sa tváril ako skromný otec národa, ktorý odišiel s jedným trojizbovým bytom a korzičkou. Odhalili sme jeho pravú tvár, čo ho v konečnom dôsledku poslalo do politického dôchodku. Aj to však trvalo niekoľko rokov, kým to ľuďom konečne zaplo.“

Čítajte viac:

Top tváre z titulky odhalené: Ako ste hlasovali a aká je skutočnosť?

"Sedmička" bola však aj pri celom rade ďalších zásadných káuz. Ako prví sme napríklad zverejnili fotografiu z únosu prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho, priniesli sme niektoré podrobnosti škandalóznej privatizácie Nafta Gbely, poukázali na to, ako bývalý prezident Ivan Gašparovič či bývalý predseda Najvyššieho súdu Štefana Harabin míňajú štátne peniaze na súkromné účely. Vypátrali sme Karola Mella a niekoľko ďalších ostrých chlapov, ktorí unikali polícii. Odhalili sme aj celý rad ďalších menších či väčších káuz, ktoré boli a sú svojráznou diagnózou slovenskej spoločnosti.

Stálo to za to? Určite áno, aj keď toto úsilie občas vyzerá ako boj s veternými mlynmi. „My Slováci sme zvláštny národ. Keď nám v supermarkete pokladníčka omylom nablokuje o päťdesiat centov viac, sme schopní sa pol hodiny hádať na reklamáciách, aby sme sa dovolali pravdy. Keď nám niekto ukradne zo spoločného stámilióny, je nám to jedno,“ hovorí šéfredaktor Luknár.

Ak máte chuť s nami si zaspomínať na odhalenia reportérov PLUS 7 DNÍ, v najnovšom čísle nášho časopisu sme pre vás pripravili 16-stranovú prílohu o 25 najväčších kauzách podľa nášho výberu. Pod textom nájdete ich zoznam a môžete hlasovať za tú, ktorú vy považujete za najväčšiu. Desiati hlasujúci vyhrajú tričko s motívom PLUS 7 DNÍ.

Kauzy

1. Mečiarova Elektra

V roku 1999 sme odhalili, že Vladimír Mečiar vlastní honosné sídlo v Trenčianskych Tepliciach, na ktoré si nemohol legálne zarobiť. Pri odchode z premiérskeho kresla v roku 1998 pritom vyhlásil, že má len byt a „korzičku“.

2. Zemepán Mečiar v Dolnej Porube

Expremiér Vladimír Mečiar po odchode z politiky upriamil pozornosť na Dolnú Porubu, kde začal vo veľkom skupovať pozemky. Ak mu niekto vstúpil do cesty a odmietol predať, skončil so súdnou obsielkou v ruke.

3. Americká Elektra Mečiarovho syna

Mečiarov syn Michal si po odchode do americkej Kalifornie zaobstaral nehnuteľnosť v dobrej štvrti s výhľadom na Mount Diablo za milióny korún (vtedy odhadovaná cena zhruba 21 miliónov korún).

4. Karol Mello v Španielsku

V roku 2007 sme zistili, že muž spájaný s dvojnásobnou vraždou v Moste pri Bratislave, po ktorom márne pátrala polícia, sa zdržiava v španielskom Alicante.

Foto: Archív

5. Zločinec Štefan Sinička vo Venezuele

Člena adamčovského gangu hľadaného pre vraždu sme v roku 2013 vypátrali na venezuelskom ostrove Margarita. Sinička sa neskôr sám vzdal úradom a skončil v Leopoldove.

6. Zločinec Andrej Mazáň na Slovensku

V roku 2014 sme našli Slováka odsúdeného na pätnásť rokov za lúpež a krádež, pri ktorej zavraždili dvoch kosovských šoférov. Trest si neodpykal a žil ako ctihodný občan v dedine pri Topoľčanoch.

7. Slovák medzi najhľadanejšími na svete

V roku 2015 sme v Košiciach objavili Martina Guľu obvineného úradom amerického ministerstva vnútornej bezpečnosti z nelegálneho pašovania vojenského materiálu z USA a ďalších zločinov.

8. Únos prezidentovho syna

Ako prví sme priniesli fotografiu dobitého syna prezidenta Michala Kováča - Michala Kováča mladšieho, ktorého v auguste 1995 príslušníci SIS uniesli v kufri auta do rakúskeho Hainburgu.

9. Falošný konzul Kamerunu

Eduard Jahchan, ktorý sa pôvodne volal Eduard Daniš, sa stal honorárnym konzulom Republiky Kamerun bez povinného odobrenia vysielajúcou krajinou. Súhlas na zriadenie konzulátu udelilo naše ministerstvo zahraničných vecí napriek chýbajúcemu súhlasu Kamerunu.

10. Zázračné uzdravenie odsúdeného podnikateľa Penova

Anton Penov nešiel do basy vďaka Najvyššiemu súdu, ktorý uveril tvrdeniu lekára, že trpí nevyliečiteľnou chorobou. „Smrteľne chorý“ podnikateľ sa pritom venoval biznisu, pretekom či výstavbe rodinné sídla.

11. Ruskove zmenky

Pavol Rusko prišiel o kreslo ministra hospodárstva po tom, čo podpísal jedenásť zmeniek ako záruku za pôžičku vo výške viac ako sto miliónov korún od podnikateľa Ľubomíra Blaška. Rusko nedokázal dôveryhodne vysvetliť účel pôžičky.

12. Advokáti a korupcia

Mária Mešencová doplatila na to, že upozornila na korupčné správanie kolegu a pomohla polícii pri zabezpečovaní dôkazov. Najskôr ju vyčiarkli zo zoznamu advokátov, aby ju neskôr do neho Najvyšší súd vrátil. No s tým, že čo sa týka jej viny, advokátska komora si svoju „nedotknuteľnosť chráni la oprávnene.

13. Ficov byt pre mamičku

Robert Fico užíval dvojizbový byt, ktorý podľa jeho tvrdení najprv kúpila mama a neskôr si spomenul, že ho kúpil pre mamu on s bratom Ladislavom. Ficovci kupovali byt od Ikoresu, ktorému sa za prvej Ficovej vlády darilo v štátnych zákazkách.

14. Premiérov bozk pre Janku

V auguste 2013 sme nachytali ženatého Roberta Fica, ako sa láskyplne lúči s mladou zamestnankyňou úradu vlády Janou Halászovou. Nechýbal ani šesťsekundový bozk na rozlúčku.

15. Peniaze pre Ficovho bratranca

Ficov bratranec Rastislav Rybanský dostal v roku 2010 od Úradu vlády dotáciu 1,2 milióna eur z Nórskych fondov na opravu Topoľčianskeho hradu. Stavebné práce začala robiť firma Ficovho uja. Za vlády Ivety Radičovej opravu hradu stopli.

16. Stratený poklad Matice slovenskej

V roku 2010 sme zistili, že niekdajší predseda Matice Slovenskej Jozef Markuš vložil milióny z Národného pokladu do podielového družstva. To investovalo tak „šikovne“, že peniaze zmizli v spleti rôznych bankových účtov.

17. Černákova milenka

V júli 2013 sme upozornili na novú lásku Mikuláša Černáka odsúdeného na doživotie. Monika Křivová sa pochválila, že do muža označovaného za bosa všetkých bosov sa zaľúbila ako tínedžerka a navštívila ho aj v base.

18. Privatizácia Nafty Gbely

Našli sme dom, kde sídlila spoločnosť Druhá obchodná, ktorá kúpila akcie spoločnosti Nafta Gbely v hodnote 3,2 miliardy korún za päťsto miliónov korún. V tom čase to bola stará ošarpaná chalupa uprostred záhrady zarastenej burinou.

19. Hospic pre umierajúce firmy

V lese v Malých Karpatoch stojí rozpadnutý dom bez okien, dverí a vybavenia, kde podľa obchodného registra sídli 45 úradne živých firiem. Medzi inými aj spoločnosť, ktorá prevzala firmu patriacu Ficovmu bratovi Ladislavovi a Štefanovi Hermanovi. Celkovo tam malo sídlo päťsto spoločností.

20. Gašparovičove prešľapy

V priebehu rokov sme odhalili, že daňoví poplatníci sa dnes už bývalému prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi skladali na upratovanie, satelitnú televíziu, nábytok či domáce spotrebiče. Ochranka platená taktiež z našich peňazí mu po skončení funkcie zas venčila psa.

21. Spanilá jazda Rozina s Brathom

Miliónársky syn Alexander Rozin dostal symbolickú pokutu za jazdu pod vplyvom alkoholu. Jeho spolujazdec, vtedajší krajský policajný riaditeľ Pavel Brath, dokonca presviedčal policajtov, aby Rozina neriešili.

22. Zločinci policajtmi

Šesťkrát súdne trestaný Jozef Drag v rozhovore pre náš týždenník priznal, že bol prijatý do policajného zboru. Minister vnútra Robert Kaliňák to popieral, no Drag neskôr doplnil aj presný dátum. Podľa našich zistení malo v policajných radoch pracovať viac zločincov.

23. Kukláči v bordeli

Siedmi príslušníci pohotovostného policajného útvaru si privyrábali ako ochrankári v seneckom bordeli, kde radi zavítali aj ich vtedajší šéfovia - krajský policajný riaditeľ Pavel Brath a pridelenec v Prahe Ľudovít Miháľ.

24. Plagiátori vo funkciách

Zistili sme, že niekdajší vysokí policajní funkcionári Ján Vaľo a Ľubomír Ábel získali diplomy za práce totožné s diplomovkami iných študentov. Plagiátorstva sa dopustil aj bývalý poslanec Peter Gabura.

25. Tipujúci minister

Pavol Kanis, minister obrany v prvej vláde Mikuláša Dzurindu, prišiel o kreslo pre výstavbu luxusnej vily na bratislavskej Kolibe. Týždenník Plus 7 DNÍ priniesol ako prvý informáciu, že šéf obrany stavia nad mestom dom, na ktorý si nemohol zarobiť. Na otázky médií, z čoho výstavbu vily financoval, Kanis vyhlásil, že dobre tipuje.

Anketa

Čo bola podľa vás najväčšia kauza, ktorú odhalil týždenník Plus 7 DNÍ?

Mečiarova Elektra 26% Zemepán Mečiar v Dolnej Porube 2% Americká Elektra Mečiarovho syna 2% Karol Mello v Španielsku 4% Zločinec Štefan Sinička vo Venezuele 1% Zločinec Andrej Mazáň na Slovensku 2% Slovák medzi najhľadanejšími na svete 2% Únos prezidentovho syna 19% Falošný konzul Kamerunu 2% Zázračné uzdravenie odsúdeného podnikateľa Penova 2% Ruskove zmenky 3% Advokáti a korupcia 2% Ficov byt pre mamičku 3% Premiérov bozk pre Janku 3% Peniaze pre Ficovho bratranca 1% Stratený poklad Matice slovenskej 3% Černákova milenka 2% Privatizácia Nafty Gbely 3% Hospic pre umierajúce firmy 4% Gašparovičove prešľapy 3% Spanilá jazda Rozina s Brathom 2% Zločinci policajtmi 1% Kukláči v bordeli 1% Plagiátori vo funkciách 3% Tipujúci minister 6%Celkový počet hlasujúcich: 670

Súťaž! Hlasovaním v ankete máte možnosť vyhrať tričká s originálnym motívom. Stačí, ak vyplníte priložený formulár.

Hlasujúci v našej ankete sa môžu tešiť na špeciálne tričká.
Hlasujúci v našej ankete sa môžu tešiť na špeciálne tričká.
Foto: ilustračné Pluska.sk

Odmenou za hlasovanie je aj takáto výhra.

Foto: ilustračné, Pluska.sk

Súťaž bola ukončená.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní