Takto si predávame Slovensko: Trinásť nákladiakov za dve hodiny

Z Liptova na Horehronie, z Horehronia do Liptova. Človek nestačí žasnúť. Kamióny plné guľatiny sa rútia cez Čertovicu v oboch smeroch. Väčšinou plne naložené, pár prázdnych, ktoré sa zrejme valia po ďalší náklad.

Je to ako v Kocúrkove: akoby nestačilo, že rúbeme stromy hlava nehlava, ešte ich aj vláčime z jednej strany na druhú. Za dve hodiny sme len na Čertovici a pod ňou narátali - trinásť kamiónov plných dreva!

Tri za sebou. Kúsok pod romantickou dedinkou Jarabá.
Tri za sebou. Kúsok pod romantickou dedinkou Jarabá.
Július Dubravay

Tri za sebou. Kúsok pod romantickou dedinkou Jarabá. Foto: Július Dubravay

Asi by to trvalo dlho, ale aj bazén naplnený vodou by sa dal postupne preliať do kanála kávovou šálkou. A takto zrejme skončia aj naše lesy. „V polovici deväťdesiatych rokov sme na Slovensku ťažili 5,3 až 5,5 milióna metrov kubických dreva, v súčasnosti 9,4 až 10 miliónov kubíkov ročne, čo je takmer dvojnásobok. A v škole nás učili, že tých 5,5 milióna kubíkov je maximum, ak chceme zachovať naše lesy aspoň ako tak funkčné,“ povedal nám Ján Topercer, ekológ Botanickej záhrady Univerzity Komenského v Blatnici. Lenže, ako vidno, to "maximum" sme prekročili takmer dvojnásobne. Slovenský kapitalizmus priniesol nové heslo - Predať a zarobiť! Za akúkoľvek cenu.

Kedy ste sa naposledy viezli naprieč Slovenskom? Stromy nám miznú pred očami, všade vyrúbané pásy, holiny a všade nákladiaky plné guľatiny. Dobre, že sme ten vianočný stromček do Bruselu vyťali a odviezli už tento rok, o pár rokov už možno nebude čo.