Osada v Sečovciach: Špinu a blato nájdete všade.

Takto žijú ľudia: Bosé deti v blate a exkrementy na dvore

V osade v Sečovciach nájdete všetko, od ľudských exkrementov po bosé deti čľapkajúce sa v blate.

Sečovce majú 8 300 obyvateľov, z toho je približne 1 900 Rómov. Len v tábore na začiatku mesta ich je viac ako 1 300. Konkrétnu cifru ťažko povedať, Rómovia totiž nekontrolovateľne migrujú. A tak sa často stáva, že sa tu nájdu osadníci z rôznych kútov Trebišovského okresu.

Miestni považujú túto osadu za jednu z najhorších. A to nielen z pohľadu hygieny. Bývať v jej susedstve je pre majoritné obyvateľstvo doslova peklo. A tak nie div, že domy v blízkosti tejto komunity už dávno zmenili majiteľov. Buď sú v nich nasťahovaní Rómovia, alebo malé obchodíky, či komunitné centrum.

Hoci štatistiky o odchode majoritného obyvateľstva v súvislosti s osadníkmi zatiaľ neexistujú, primátor konštatuje, že počet rómskych obyvateľov v meste z roka na rok rapídne rastie. V čase, keď sa politici urputne predháňajú s plánmi na riešenie rómskeho problému, sme sa boli pozrieť, ako to vlastne na tých najkritickejších miestach vyzerá.

Načierno

Keď vchádzate do mesta od Košíc, ako prvú hneď na pravej strane zbadáte obrovskú rómsku osadu. Miestna škola, ohradená vysokým farebným múrom, len ťažko odoláva nájazdom miestnych detí i dospelých. Osadníci sú totiž schopní rozmontovať a speňažiť či rozbiť skutočne všetko. Za touto farebnou kulisou, ktorá aspoň naoko skrášľuje vstup, sa však rozprestiera skutočná realita osady - rozbité bytovky a množstvo drobných chatrčí postavených bez stavebného povolenia, bez elektriny a vody. Plné malých detí a ploditeľov. A nielen toho.

Tak ako v ostatných osadách na Slovensku, aj tu sú chatrče postavené načierno. Medzi nimi sa týčia i plne obývané, legálne postavené mestské bytovky. Okolo sú roztrúsené chalúpky, ktoré držia pokope len silou vôle. Väčšinou sú poskladané z nájdeného plechu či dreva. Len tí majetnejší majú domy z tehál. „Celá osada stojí na pozemkoch, ktoré sú zo 60 percent mestskými pozemkami, zvyšok patrí drobným vlastníkom, od ktorých sa snažíme vykúpiť ich a potom sceliť. Plánujeme tu vystavať niekoľko bytov,“ objasňuje situáciu primátor Jozef Gamrát.

Pripúšťa, že získať od miestnych peniaze za nájom v bytoch je skutočne nadľudské úsilie. Veď je tam takmer stopercentná nezamestnanosť a celé rodiny žijú poväčšine len z rodinných prídavkov a zo sociálnych dávok. Nepomáhajú ani exekútori.

Situácia sa aspoň trochu vylepšila po tom, ako sa zaviedol štatút osobitého príjemcu, a tak časť dlžnej sumy osadníci splatia. Mesto sa im snaží poskytnúť aspoň základné služby, ako je verejné osvetlenie, vyvážanie smetí či dodávku vody. „Je to časovaná bomba a nielen u nás v Sečovciach.

Oni si nevážia to, čo dostanú zadarmo. Musia vedieť, že ich to niečo stojí, aspoň minimálnu sumu. Napríklad, keď nám sem charita z nemeckého Kolína doviezla kamión ošatenia a rozdala im ho, na druhý deň boli veci v kontajneroch. Oni sa tvária vďačne, na počkanie sa posťažujú, no keď im niečo dáte zadarmo, akoby ste to vyhodili von oknom. Minie sa to účinkom. Potrebujú jasne určené pravidlá,“ zamýšľa sa ďalej primátor.

Odpadky: Špinu a blato nájdete všade. Stačí, aby trochu zapršalo. Foto: Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Kĺzavo

Vybavení potrebnými informáciami a s asistenciou terénnych sociálnych pracovníkov vchádzame do osady. Deň pred našou návštevou pršalo, preto je plná blata, túlajúcich sa psov a najmä detí. Celá osada je postavená mierne do kopca, takže keď chceme zájsť do tej najokrajovejšej a vraj najchudobnejšej chatrče, máme smolu. Tak sa šmýka, že sa tam jednoducho nedostaneme.

No aj obraz centrálnej časti stojí za to. Na zemi nájdete nielen psie, ale aj ľudské exkrementy, takže dobrý žalúdok je v osade nutnosťou. Kus asfaltky sa akosi spontánne stráca pod nánosmi blata a končí hneď pri prvej rozbitej bytovke. Ktosi nás upozorňuje, aby sme pozerali, kam stúpame. Blato pod nohami nechutne zapácha.

Miestni obyvatelia si to však nevšímajú. Chatrne obutí v papučiach či šľapkách, väčšinou bez ponožiek, stoja pri jedinom zdroji obecnej pitnej vody. Aby neboli nadmerné straty, púšťajú im ju len trikrát do dňa - ráno, keď vstanú, potom pred obedom a popoludní. Kedysi tu mali aj dve studne, ktoré dalo cez projekty eurofondov vybudovať mesto, no tie sú zasypané. „Ktosi“ ich vraj zahádzal, vysvetlil nám miestny vajda Jozef Kudráč.

Darmo by ste tu hľadali plastové okná alebo funkčné splachovacie záchody. V mestských bytovkách, v ktorých takmer nik neplatí nájomné, totiž voda netečie. Elektrinu tu má legálne len pár platičov, ktorí ju požičiavajú alebo predávajú ostatným. Niektorí sa napoja na tento zdroj úplne načierno. Iní zas na pozeranie televízora používajú autobatérie, ktoré si dávajú za patričný poplatok vždy dobíjať u majetnejších susedov.

Naboso: Veď sa šiel hrať. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Podpis? Stačí krížik

V osade sa miešajú rôzne arómy. Pod nohami zapáchajú výkaly zmiešané s blatom, z bytoviek sa šíri zmes stuchnutých vecí, zmoknutých smradľavých psov, ale i lákavo voňajúcej varenej stravy. Miestni úctivo zdravia sociálne pracovníčky. „Potrebujú nás. Pomáhame im so všetkým, najmä čo sa týka úradov. Niektorí, hlavne tí starší, totiž nevedia ani len písať. Sú tu i prípady, keď sa podpisujú iba krížikmi. Keď teda potrebujú napísať žiadosti alebo poradiť, na koho sa obrátiť, sme tu pre nich,“ upresňuje jedna z terénnych pracovníčok. Na nedostatok práce sa nemôžu sťažovať. Trápi ich najmä neustále sťahovanie. Osada sa totiž nekontrolovateľne rozrastá. Pracovníčky sprevádzajú aj rôznych úradníkov.

„Dnes tu boli i z hygieny, doručiť predvolanie pre podozrenie na infekčnú chorobu,“ prezrádza ďalšia. Odhodlané ženy sa snažia najmä mladé mamičky motivovať, aby chodili s deťmi k lekárke a udržiavali tak v osade aké-také zdravie.

A poriadok? Niet tej sily, čo by prinútila osadníkov udržiavať čistotu. Separácia odpadkov skutočne nikomu nič nehovorí. Tu sú radi, že miestni smeti hádžu aspoň do kontajnerov a ich okolia. „Deratizáciu, dezinfekciu a dezinsekciu sme vlani robili v osade trikrát. Tento rok už štyrikrát, pre obavu nekontrolovateľného rozmnoženia hlodavcov. Samozrejme, na náklady mesta,“ konštatuje primátor.

„Mesto na riešenie rómskeho problému nemá financie,“ vraví Jozef Gamrát.Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Bez vzdelania

Vchádzame do jednej z chatrčí. Aj keď zvonku nevyzerá vábne, vnútri je príjemne teplo a z provizórnej piecky vonia guláš. Mladá matka berie asi dvojročné dieťa na ruky. „Toto je ešte malé, zvyšné tri sú v škole,“ obhajuje prítomnosť drobca v chatrči 25-ročná Natália Dančová. Tak ako väčšina žien z osady, ani ona nikdy nepracovala. Je na materskej. „Čo mi chýba? Práca, pre mňa i muža,“ dušuje sa. Čo by vlastne chcela robiť, narýchlo nevie. Nezabúda však podotknúť, že má iba šesť tried základnej školy, a tak nie je vyučená. „No muž má skončených deväť tried,“ ospravedlňujúco dodáva mladá mamička.

Miestny vajda nás berie k svojmu bratovi. Ten býva so ženou v bytovke. Vstup do nej je problematický. Schody sú rozbité a po daždi sa tu poriadne kĺže. Na schodoch stretáme asi štvorročné dieťa. Bosé. Jeho drobné nožičky sú špinavé od blata. To, že stojí na chladnom betóne, trápi iba terénne pracovníčky. Rodičov evidentne nie. Vraj sa ide von hrať. Bytovka pôsobí priam hrôzostrašne. Na chodbe je všetko porozbíjané. Pod schodmi sedia miestni výrastkovia, fajčia a popíjajú. Vzduch tu síce vďaka chýbajúcim oknám nie je vydýchaný, ale zmes pachov je skutočne len pre silné žalúdky.

Byt, kde rodina Kudráčovcov býva, je však vykúrený a uprataný. Má len dve miestnosti, tlačia sa v nich dvanásti. „Máme desať detí. Najmladšie má dva roky a potom to ide postupne - každé dva roky jedno. Najstaršie má šestnásť,“ ráta svoje potomstvo Iveta Kudráčová. Ona sama je opäť nezamestnaná, má skončenú len základnú školu. Teda osem ročníkov, ako spresňuje. Manžel však deväť a má to šťastie, že z času na čas donesie nejaké euro,keď si ide privyrobiť na stavbách ako robotník. No tiež je tu vraj peňazí málo. „Sme v sociálnej núdzi. Keď všetko zaplatím, na život s toľkými deťmi nám ostane len 300 eur,“ povzdychne si Iveta.

Medzi deťmi

Ani susedia nechcú ostať v hanbe a pozývajú nás na návštevu. V jednej miestnosti je zo dvadsať ľudí. Od pármesačných detí až po zaslúžilú matku na dôchodku s cigaretou v ruke. Scenár sa opakuje. „Nuž ja mám slabý dôchodok, muž tiež. A to som vychovala trinásť detí,“ hnevá sa na biednu finančnú realitu Božena Kondášová. Má šesťdesiat rokov a vraví, že v živote nepracovala, len vychovávala deti. Žije teda s príbuznými v tomto byte. Navaria to, na čo majú. Tentoraz to boli halušky so syrom. Vraj sa žije ťažko, no na cigarety si nejaké to euro nájdu vždy.

Ako sa dozvedáme od sociálnych pracovníčok, toto sú jedny z tých slušnejších rodín. Hneď naproti cez chodbu sú tí nezvládnuteľní. Rozdiel je markantný. Na byte, v ktorom sa tiesni asi tridsiatka ľudí, chýbajú aj poriadne vchodové dvere. O podlahe a aspoň základnej čistote sa nedá hovoriť vôbec. Steny sú čierne, omietka z nich sa odlupuje. Tmavé, pravdepodobne mastné fľaky na stenách sa tvoria najmä okolo postelí. Žije tu Verona Pehová. Má šestnásť detí. „Dve mi vzali do ústavu, desať je doma a ďalšie sú vydaté kdesi. Žijeme tu v dvoch miestnostiach, a to mám jedno decko postihnuté. Naň a ešte na jedno beriem prídavky. To je všetko, čo mám,“ sťažuje sa.

Z necelých 400 eur mesačne vraj musí uživiť celú rodinu. Na nájom nemá, elektrinu má načierno, od suseda. A vodu? Tvrdí, že tú nemajú, no keď jedno z detí pokrúti kohútikom, ide. Ani sama vraj nevie, ako sa tam zjavila. Na oblečenie pre deti peniaze nie sú, no v kúte rozbitej miestnosti je farebný televízor. Pozerajú hlavne telenovely, tie sa im páčia. Doma totiž majú radi prikrášlenú realitu. „Nemám z čoho platiť, som rada, že ako-tak mám na jedlo,“ obhajuje sa Verona.

Boj o prežitie

Realita osady je krutá. Každý svojím spôsobom bojuje o prežitie. Niektorí lúpia, množia sa najmä drobné krádeže. A vraj sa tu poriadne nikdy nespí. Osadníkov vidia po meste s káričkami i po polnoci. Komunita sa rozrastá. Podľa sociálnych pracovníčok je tu ľudí nad šesťdesiat rokov iba sedemnásť, dospelých od štrnásť do tridsať rokov okolo šesťsto a väčšinu tvoria malé deti. Chýbajú im základné pracovné návyky i vzdelanie.

Primátor pripúšťa, že charita a pomoc z nemeckého Kolína im už niekoľko rokov v mnohom pomáha, no situáciu nevyrieši. „Ak sa kompetentní nespamätajú a nevymyslia radikálne systémové riešenie, samosprávy tento problém nezvládnu ani finančne neutiahnu,“ varuje primátor Sečoviec Jozef Gamrát.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].