Heberprot-P: Liek je už v tretej fáze testovania, testuje ho španielska farmaceutická firma.

Tisíce eur: Koľko bude stáť liečba diabetikov inovatívnym liekom z Kuby?

Na Slovensko štát dovezie až 7000 balení lieku Heberprot-P. Za jedno balenie chceli Kubánci pôvodne 900 eur, slovenským vyjednávačom sa podarilo stiahnuť cenu na 700 eur za jednu ampulku.

Čiastka za liek sa odpíše z kubánskeho dlhu, ktorý je vo výške 9 miliónov amerických dolárov. Liečba slovenských pacientov mala začať už teraz v marci, čaká sa však na kubánskych odborníkov, ktorí majú pomôcť v začiatkoch našim lekárom.

Pomoc pre stovky pacientov

„Na Slovensku máme zhruba 600 pacientov s komplikáciami diabetu, ktorí by mohli dostať liečbu Heberprotom-P. V jednej dávke sa podáva jedna ampulka injekčne priamo do rany, pacient podľa stavu dostáva až tri dávky lieku týždenne a celá liečba trvá šesť až osem týždňov,” vysvetľuje Ján Trgala, ktorý vnukol slovenskej vláde nápad doviezť z Kuby práve tento liek. V hre bolo aj niekoľko ďalších prípravkov.

„Ja som o tomto lieku vedel už dávnejšie. V mojom portfóliu liekov, ktoré ma zaujali a ktoré som posunul ľuďom, ktorí mohli byť súčasťou vládnej delegácie na Kube, bolo celkovo jedenásť liečebných preparátov. Nakoniec sa však z neho vyselektoval len tento Heberprot- P, pretože všetky ostatné mali alternatívu v Európe. V režime mimoriadneho dovozu nie je možné doviezť liek, ktorý má alternatívu,” hovorí Ján Trgala, ktorý za bývalého režimu pôsobil ako diplomat a zároveň aj rozviedčik komunistickej ŠtB vo Venezuele, na Kube, ale aj v Spojených štátoch amerických. Prostredie Latinskej Ameriky teda dôverne pozná a má tam široko vybudovanú sieť obchodných aj diplomatických vzťahov.

Zatiaľ nemá platnú registráciu

Podľa Trgalu patrí kubánsky farmaceutický priemysel do prvej svetovej päťky. Liekom Heberprot-P sa už liečia pacienti v Turecku, v krajinách EÚ zatiaľ nemá platnú registráciu. Má však ukončené prvé dve fázy testovania a aktuálne prebieha v Španielsku tretia fáza testovania. Liek je podľa týchto výsledkov bezpečný a tieto aspekty vzalo do úvahy aj slovenské ministerstvo zdravotníctva.


  • Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].