Muzikál sa na sociálne ťažkosti na rozdiel od Petra Jaroša pozrie s láskavým humorom. Jakubiskova verzia má s divadelnou spoločnú len románovú predlohu.

Tisícročná včela ožíva. Ktoré herečky sa pobili o hlavnú rolu?

V legendárnom diele si po mozgovej príhode zaspieva aj Marián Slovák.

Mnohí si pamätajú postavy Pichandovcov v podaní Jozefa Kronera, Michala Dočolomanského a Štefana Kvietika. Veľkolepé dielo známe z filmového plátna sa teraz vracia ako muzikál. Opraty do rúk chytil textár Kamil Peteraj a hudobník Vašo Patejdl, ktorí pripravili dvadsaťdva hudobných čísel. Odborníci, ktorí muziku počuli, hovoria o výnimočnom výtvore.

Iný než film

Od Jakubiskovho filmu by sa mal muzikál líšiť práve v tom, že vychádza výhradne z románu Petra Jaroša. „Viac sa vraciame k pôvodnej predlohe a predovšetkým sa snažíme postaviť príbeh, ktorý rozpráva osud rodiny Pichandovcov cez tri deti. Takže pre nás film nebol východiskom ani základom, ani bázou na konfrontáciu a porovnanie,“ vysvetľuje autor libreta a režisér Martin Kákoš, ktorého oslovilo Divadlo Andreja Bagara v Nitre.

„Bola to ich myšlienka. Chceli nadviazať na úspech muzikálu Adam Šangala, kde Vašo Patejdl robil muziku a Kamil Peteraj texty piesní. Možno aj preto vybrali Jarošov román, ktorý v sebe obsahuje tento prvok ľudovosti.“

Vyše päťstostranový román skrýval pre tvorcov úskalia. „Pre javiskovú podobu bolo treba zvoliť si základnú tému, po ktorej inscenácia pôjde. To bol najťažší boj,“ priznal Kákoš.

Vyselektoval teda aj kritické znázornenie istých čŕt slovenského národa? „Dnes sa na niektoré veci pozeráme inak. Muzikál ako žáner neznesie tvrdý kritický pohľad, takže aj sociálne témy urobíme s takým láskavejším humorom.“

Včela: Titulnú úlohu si Eva Pavlíková strihne bez alternácie. Foto: Július Dubravay

Sólo Pavlíková

Muzikál podľa rovnomenného Jarošovho románu má ambíciu stať sa predstavením roka. Nasvedčuje tomu aj záujem umelcov o účinkovanie v ňom. Hlavnú rolu včely získala nitrianska herečka Eva Pavlíková. Alternovať s ňou si veľmi želala speváčka Katarína Hasprová, napokon však ostalo pri pôvodnom variante a glanc rola ostala iba Pavlíkovej.

„Môj záujem o hlavnú rolu riaditeľ i réžia pozitívne privítali, ale nakoniec som musela prijať rozhodnutie vedenia divadla, ktoré rešpektovalo požiadavku istých účinkujúcich, aby neboli alternovaní,“ priznala nám Hasprová.

Podvoliť sa musel aj režisér. „Vedenie divadla nevidelo dôvod na to, aby bola postava alternovaná, režisér sa musí prispôsobiť a akceptovať to,“ dodal Kákoš.

A to pre postavu lietajúcej včely, o ktorú sa herečky skoro pobili, nevytvoril ani žiadne špeciálne technické, ani umelecké prvky. „Snažíme sa využiť to, čo nitrianske javisko ponúka. Nebudú tam lietať včely zavesené v ťahoch. Myslím, že tohto prvku sa zriekneme.“

Nezradí ho zdravie?

Čerešničkou na torte sa tak stane návrat Mariána Slováka na divadelné dosky v postave starého Pichandu. „Marián sa musel po zdravotných problémoch trošku rozhovoriť. Som presvedčený, že rolu zvládne a veľmi sa na ňu teší,“ povedal nám o hercovi, ktorý začiatkom jari prežil mozgovú príhodu.

Za záchranu môže ďakovať manželke Eve Matejkovej. V momente, keď si kýchol a dostal porážku, bola práve pri ňom a okamžite zalarmovala záchranku. Pri mozgových príhodách ide doslova o minúty, ktoré rozhodujú, ako bude človek fungovať v budúcnosti. Slovák po návrate z nemocnice každý deň absolvoval hodinovú terapiu s logopédom a jeho rečový prejav sa zo dňa na deň zlepšoval.

Cez leto s režisérom Tisícročnej včely aj niekoľkokrát skúšal. Ukázalo sa, že pri speváckych výstupoch nebudú drobné rečové deficity badateľné. „Ani teraz nie je citeľné, že mal isté obdobie rečový hendikep. Myslím, že to už zvládol absolútne perfektne a opäť bude v takej kondícii ako predtým.“

Jednu z postáv v očakávanom muzikáli pritom stvárni Vladimír Bartoň, ktorý pred pár rokmi nemal také šťastie ako Slovák. Po porážke ostal ležať doma sám šesť hodín a jeho reč veľmi vážne utrpela. Zdravotné problémy nedávno dobehli aj samotného autora Petra Jaroša. Absolvoval operáciu kolien a v súčasnosti sa doliečuje.

Dóczy sa premiéry nedožil

Prípravy sú momentálne v plnom prúde. Na pódiu sa popri legendách objaví aj mladá krv - Marcel Ochránek, Kristína Turjanová, Klaudia Kolembusová i Alena Pajtinková. Chýbať nebudú stálice Gabriela Dolná, Daniela Kuffelová a Eva Večerová. Uvedenia muzikálu sa, žiaľ, nedožil poklad nitrianskej scény Jozef Dóczy. Na pripravovanú hru sa ešte minulý rok veľmi tešil.

Podľa našich informácií sa o nové stvárnenie začala zaujímať aj producentka a manželka Juraja Jakubiska Deana. Medzi ňou a vedením divadla vraj už prišlo k neformálnemu rozhovoru. O čo v celej veci pôjde, zatiaľ nie je jasné.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].