Igor Matovič mal už po prvom dní strávenom s Rómami nápady na riešenia ich problémov

Tour de Roma: Matovič s Hlinom vyrazili za Rómami

Igor Matovič a Alojz Hlina vyrazili na turné po rómskych osadách. Hneď v prvej ich čakala búrlivá debata

Pre obyvateľov rómskych osád prázdninová atrakcia, pre kritikov populistická komédia à la Pat a Mat, pre priaznivcov pokus o riešenie rómskych problémov, spojený s ochutnaním skutočného života v osadách. Obyčajní ľudia Igor Matovič a Alojz Hlina nasadli do požičaného karavanu a vybrali sa na Tour de Roma, aby si urobili vlastný pohľad na tamojšie problémy.

Z Česka do Lomničky

Karavan až spoza Moravy mieri do Lomničky neďaleko Starej Ľubovne. Za stodvadsať eur denne poskytuje svojim dočasným nájomníkom určite väčšie pohodlie, ako majú objekty ich študijného záujmu - poschodovú posteľ, sporák, chladničku, WC i sprchovací kút. „Akurát musíme zistiť, kde sa zapína bojler,“ hovorí „bača z Oravy“ a svojrázny poslanec Alojz Hlina. Služby zahraničnej požičovne využívajú obaja obyčajní z jednoduchého dôvodu - keď sa slovenské firmy dozvedeli, aké destinácie ich auto čakajú, prenájom si rozmysleli. V Lomničke kedysi žila a tvorila spisovateľka Terézia Vansová a každoročne ju tam pripomína súťaž v umeleckom prednese Vansovej Lomnička. Život v tunajšej osade má však od nežnej literatúry pre ženy poriadne ďaleko. Z vyše dvoch tisíc obyvateľov pracuje menej ako desať, z toho piati sa venujú aktivačným prácam. Dedina, kde majú takmer stopercentné zastúpenie Rómovia, je zdevastovaná a potok zamorený odpadom. Pôvodní obyvatelia sa dávno odsťahovali.

O všetkom a o ničom

„Vy ste poslanec, hej? Ako sa voláte? A prečo ste sem prišli?“ pokrikujú na Matoviča mladí Rómovia. Podchvíľou si ho mýlia s Robertom Ficom, inokedy ho zasa oslovujú minister. Možno aj preto pred jeho návštevou poupratovali z ulíc všetok odpad. Po stretnutí s riaditeľkou miestnej školy a farárom mieria poslanci do maštale, ktorá už dlhší čas neslúži zvieratám, ale rodinám s deťmi. Pokračujú dom za domom a vypytujú sa - kto má koľko detí, kto chodil na akú školu, prečo takmer nikto nepracuje. Občas niekoho rozčúlia, občas si vypočujú pochvalu. „Viete čo, pán Matovič, ja vás stále počúvam v telke. Vy ste najsprávnejší chlap v parlamente,“ chváli návštevníkov starší pán po tom, čo predniesol všetky možné starosti. Sú však i takí, čo debatu sledujú so zamračeným výzorom. „Už nám lezie na nervy pretŕčanie politikov v osadách, a pritom nikto doteraz nič poriadne nevymyslel,“ zveruje sa nám o generáciu mladší obyvateľ. Jednu tému debaty priniesla aj politická konkurencia. Viacerí sa pýtajú na iniciatívu šéfa SDKÚ Pavla Freša, aby od 1. októbra bola každá nová čierna stavba zrovnaná so zemou. Obávajú sa aj tí, ktorí sa dušujú, že domy i pozemky pod nimi sú v ich vlastníctve. Hlina reaguje po svojom: „Tak vám poviem, môj dedo bol gazda a neviem si predstaviť, že by na jeho pozemku niekto cudzí niečo postavil.“

Nech príde radšej Fico

Program karavanšou pokračuje diskusiou v školskej telocvični. Malá miestnosť, ku ktorej sa prechádza okolo takmer zbúraného kostola, slúži neuveriteľnému počtu 750 žiakov. Spočiatku sa rieši organizačný problém - na zákonodarcov čaká malá skupinka miestnych s pripravenými otázkami, zvyšok postáva vonku. Vraj si mysleli, že dnu treba chodiť len po piatich. Možno prax z miestnej pošty. Nakoniec sa telocvičňa ako-tak zaplní, hoci na to, že stretnutie vyhlásil obecný rozhlas, prišiel len zlomok ľudí. O to viac ich však počuť. V obci vraj okamžite treba zmenu, pretože všetci trú biedu, človek so základným vzdelaním sa v regióne nezamestná a podnikatelia ich diskriminujú. Najviac sa čertí dáma, ktorá odmieta prezradiť svoje meno. „To nie je tak, ako si vy vo vláde myslíte, že v Lomničke ľudia nechcú pracovať! Lenže nie je kde a každý nespadol z neba múdry!“ kričí na Matoviča. „Neobviňujte nás, my sme opoziční poslanci,“ bráni sa líder obyčajných. „Fico je ten, kto má kľúčik od kasy, a ten, kto má osemdesiattri poslancov. Tí môžu schváliť čokoľvek. Keď vám Fico schváli, že budete mať päťsto eur mesačne sociálne dávky, tak ich budete mať. Ale my nemôžeme spraviť nič iné, len prísť sem a zaujímať sa o vaše problémy.“ Odpoveď si však prítomní vysvetlia po svojom. „Vy nám nepomôžete. Sám ste povedali, že ste v opozícii, tak prečo nepríde radšej Fico?“ pýta sa ďalšia Rómka. A ľudí rozčuľujú aj ďalšie témy - najmä o úžere a veľkom počte detí. Matovič tíši diskusiu, ale márne - práve si zavaril poznámkou, že na základnú stravu, ako je pečivo, maslo a mlieko, by malo štvorčlennej rodine stačiť stopäťdesiat eur.

Večerať, vycikať a spať

Hoci karavan vezie so sebou aj sporák, na večeru sa dovolenkári vyberajú do susedného Podolínca. Berú so sebou troch najlepších žiakov miestnej školy aj s ich rodičmi. Menu je typické - kapustnica, mäso so zemiakmi a s ryžou. Potom už nasleduje príprava na noc, ktorá v týchto končinách nebýva vždy pokojná. Karavan stojí neďaleko fary, kde by vraj mal byť v bezpečí. Poslanci si voľkajú, že každý z nich má vlastné lôžko - v osade vraj nie je nič výnimočné, že časť jej obyvateľov spí do polnoci a časť po polnoci. To v príbytkoch, kde počet obyvateľov značne prevyšuje počet postelí. Okrem štekotu psov nakoniec spánok prišelcov nič neruší. Ráno nastáva menší problém - nedá sa zapojiť bojler s teplou vodou, nuž na hygienu ostáva len studená. A navyše sa zasekávajú dvere do kúpeľne, takže ak Hlina s Matovičom nenájdu v sebe „kutilský“ talent, ďalšie noci sa spôsob ich života podstatne priblíži tomu osadníckemu. Pokračujeme: Ďalšie etapy Tour de Roma povedú do Žehry, Hrabušíc, Jarovníc a na košický Luník IX. V Hrabušiciach sa k poslaneckej dvojici pridá ich kolega Peter Pollák, prvý rómsky poslanec slovenského parlamentu. V Žehre čaká jeho kolegov stretnutie s kontroverzným starostom obce Ivanom Mižigárom, ktorý sa netají tým, že skončil iba šesť ročníkov základnej školy. Ktovie, na akú pôdu tam padnú Matovičove predstavy, že štatutár obce by mal mať ukončené aspoň základné vzdelanie. No nielen starosta je žehrianskym unikátom - nerómska časť obce totiž bojuje za právo odtrhnúť sa. Práve v deň návštevy vychádza správa, že žehrianski poslanci prijali uznesenie, podľa ktorého bude obec platiť elektrinu za tisícšesťsto obyvateľov osady. Keďže to zďaleka nie je prvý podobný prípad v Žehre, snahám o odtrhnutie sa asi nemožno veľmi čudovať. Dovolenkový karavan potom zamieri do Hrabušíc, vzorovej obce, kde chcú poslanci čerpať pozitívnu inšpiráciu. A napokon po Jarovniciach ako najväčšej rómskej osade príde na rad Luník IX, kde sa môže poslanecká návšteva skončiť kadejako. Matovič chce obyvateľov najväčšieho rómskeho sídliska presvedčiť, aby upratali odpadky na Hrebendovej ulici - a ak nie, povyhráža sa im štrajkom v deň, keď sa majú vyplácať sociálne dávky. Uzávierka nám však už znemožnila zachytiť tieto udalosti.

Poučenie

Už po prvom dni hýri Matovič nápadmi, ako s viacerými rómskymi problémami pohnúť. „Určite by sa malo zaviesť pravidlo, že keď niekto bude páchať priestupky alebo spácha trestný čin, vypadne zo systému sociálnych dávok. Dostával by iba jedno teplé jedlo denne a nič viac. Každý by si mal preto rozmyslieť, či chce byť vyvrheľom spoločnosti,“ tvrdí poslanec. Systém poberania dávok len v prípade bezúhonného života už ohlásil aj premiér Robert Fico, takže v klube obyčajných preň zrejme nájde porozumenie. Iniciatívu opozičného kolegu Freša síce Matovič nazýva „hromobijstvom“ a „Slotovou cestou“, na nelegálne stavby však má podobný názor. „Vlastníkom pozemkov, na ktorých už stoja nelegálne stavby, by štát mohol ponúknuť odškodnenie v podobe peňazí alebo náhradného pozemku. Veď štát doteraz toleroval a dovolil, aby si Rómovia na cudzích pozemkoch postavili chatrče. Treba však urobiť hrubú čiaru a povedať, že odteraz, keď sa nejaká chatrč takto postaví, bude zbúraná.“ Na priveľký počet rómskych detí má takisto recept - nedávať príspevok pri narodení neplnoletým rodičom, na ktorý majú nárok po uznaní rodičovských práv. „Keď som sa dozvedel, že približne 60 percent detí v Lomničke je mentálne zaostalých, pravdepodobne preto, lebo pochádzajú zo vzťahov medzi príbuznými, tak treba jednoznačne zrušiť rodičovský príspevok alebo ho obmedziť aj im. Keď má brat so sestrou dieťa, nech nesníva, že dostane peniaze, je to ich nezodpovednosť.“


VIDEO Plus 7 Dní