Tuzex a céčka: Symboly socializmu boli znakom prestíže. Kým deti chceli céčka, dospelí zháňali bony.

Tuzexoví králi: Veksláci si vedeli za mesiac zarobiť aj na Trabant

Tí najlepší i na poltucet. Jazdili však na Mustangoch.

Tento rok uplynie presne dvadsať rokov od zrušenia bonov - „zázračných“ tuzexových poukážok, ktoré boli v období socializmu pre obyvateľov Československa akousi priepustkou z nedostatkového a fádneho sveta plánovaného hospodárstva do nablýskaného luxusu západných obchodov. V sieti elitných predajní podniku Tuzex sa dalo zohnať všetko, čo v krajinách „zahnívajúceho“ kapitalizmu. Platiť sa muselo tvrdou menou v podobe vychytených zahraničných valút, ako boli napríklad marky či doláre, alebo takzvanými bonmi.

Šmelina

Zohnať značkové džínsy, západnú elektroniku či kvalitný alkohol bol v Československej socialistickej republike (ČSSR) problém. Výnimkou boli tuzexy, kde sa dalo všetko legálne nakúpiť. „Mama pracovala ako predavačka v tuzexe na Tylovom námestí v Prahe. Stále zákazníčky jej nechávali prepitné v bonoch. Za ne mi kupovala najrôznejšie dobroty,“ spomína dnes štyridsiatnička Daniela Kroupová. Z tuzexu mala nielen „exkluzívne“ sladkosti, ale aj svoje prvé rifle. Pre väčšinu obyvateľov socialistického Československa však znamenali takéto nákupy spreneveriť sa vtedajšiemu devízovému zákonu zakazujúcemu voľný obchod s cudzou menou a „šmeliť“. „Bony, bony, nechcete bony?“ ozývalo sa z úst chlapov postávajúcich pred predajňami s tuzexovými poukážkami, ktoré šli na dračku aj za päť-šesť korún za bon. „Boli to komáre, riskujúci zúfalci, ktorí si však dokázali mesačne zarobiť aj štyridsaťtisíc korún,“ vysvetľuje jeden z bývalých šéfov pražských vekslákov, ktorým sa hovorilo „skupky“. Treba poznamenať, že vtedy išlo o veľmi slušné peniaze - zhruba za štyridsaťtisíc korún sa dal kúpiť Trabant.

Šmelinári zväčša vysedávali v luxusných hoteloch, odkiaľ bez väčšieho rizika riadili valutové kšefty. V zlatých časoch vekslovania si vraj vedeli mesačne privyrobiť aj 250-tisíc korún. Oficiálne, keďže v socializme musel byť každý zamestnaný, pracovali ako kuriči, domovníci alebo poberali invalidný dôchodok. Priemerná mesačná mzda pracovníkov štátneho a družstevného sektora bola v roku 1988 čosi vyše tritisíc korún. „Bezpečnosť proti nim nikdy nezriadila žiaden osobitný útvar, hoci dokázať im trestnú činnosť bolo často nemožné,“ spomína vtedajší príslušník Verejnej bezpečnosti pod podmienkou zachovania anonymity. Občas vraj ulovili „menšie ryby“, ktoré si nezohnali pečiatku od zamestnávateľa v súvislosti s opatrením o povinnej zamestnanosti (v opačnom prípade hrozilo väzenie za príživníctvo, poznámka redakcie). „Keďže tí chlapci mali pri sebe vždy iba menšiu hotovosť, museli sme ich väčšinou zase pustiť,“ dodáva bývalý policajt.

Rozprávkové obraty

Aj keď komunisti hlásali myšlienky rovnosti všetkých ľudí v socialistickom zriadení, Tuzex bol elitársky podnik. A nie bezvýznamný. Len v roku 1988, rok pred pádom železnej opony, mal obrat 250 miliónov dolárov. „Dve tretiny z predaných výrobkov boli z dovozu, prevažne z nesocialistických štátov, tretina pochádzala z exportných programov československých výrobcov. Celkovo sa v stosedemdesiatich predajniach Tuzexu v celej Československej socialistickej republike predalo šesťdesiattisíc televízorov, tridsaťtisíc videorekordérov a prehrávačov a desaťtisíc osobných počítačov,“ informovali vtedajšie médiá. Aj to vysvetľuje, prečo predstavitelia režimu viac-menej tolerovali čierny obchod s bonmi - znižovala sa nespokojnosť pracujúcich, ktorí si vďaka tuzexom mohli občas kúpiť „západný“ tovar. Zo šéfov veksláckych bánd sa stali „nadľudia“, z ktorých nejeden dokázal zužitkovať skúsenosti aj po prevrate a vďaka značnej hotovosti zo šmeliny sa vyšplhať po spoločenskom rebríčku na najvyššie miesta. „Najkrajšie boli osemdesiate roky. Nadránom sa pila už len vodka s pravým šampanským, jedol sa najdrahší kaviár a fajčili sa červené marlborky, ktoré sme si pripaľovali zelenými stokorunáčkami. So Smetanom, čo bola tisíckorunová bankovka,sa hrala hra párne-nepárne a víťaz bral všetko,“ odhaľuje životný štýl bonových „kráľov“ jeden z nich.

Vrcholom divokých večierkov vraj boli bláznivé stávky, napríklad o to, kto ako prvý vypije fľašu škótskej whiskey a zvládne cestu do Karlových Varov a späť. „Legendárna je piesková pláž v Štěpánskej ulici, ktorú si tam dal vysypať jeden kolega,“ pokračuje niekdajší „úspešný“ šmelinár. Zatiaľ čo väčšina národa jazdila Trabantmi a Škodami, on sa vyvážal na štýlovom aute značky Ford Mustang. Inak vraj boli praví veksláci féroví a klientov neklamali. „Vždy muselo všetko sedieť podľa dohody. Renomé nám kazili rôzni podvodníci a ‚ruličkári‘, ktorí cudzincov zámerne okrádali,“ dodáva dnes vážený podnikateľ a komunálny politik.

Ako vznikli bony

Hoci strana tvrdila, že „budúcnosť socializmu nemôže existencia kapitalistickej sústavy a jej súťaženie so sústavou socialistickou ohroziť“, realita bola iná. Zásobovanie trhu krachovalo - technické a technologické zaostávanie bolo verejným tajomstvom. Do toho prišla peňažná reforma, štát trpel akútnym nedostatkom voľne zameniteľnej meny. Socialistické výrobky nikoho nezaujímali, export stagnoval a koruna bola fakticky nezameniteľná. Komunisti potrebovali vysať marky, doláre a franky od vlastných občanov, preto „vymysleli“ bony. Každý občan bol po prijatí valút od príbuzných, v podobe zahraničného dôchodku či mzdy, povinný vymeniť celú sumu za bony. V opačnom prípade mu hrozil devízový delikt.

Bony neboli spätne zameniteľné a platili len na území Československa. Tuzex, ktorého názov vznikol spojením začiatočných písmen slov tuzemský export, im mal nahradiť stratu. Ľudia, ktorí nemali prístup k valutám, si mohli kúpiť bony na čiernom trhu od priekupníkov. Jeden bon oficiálne zodpovedal jednej korune, no na čiernom trhu sa v osemdesiatych rokoch predával približne za päť. V čase najväčšej slávy Tuzexu fungovalo najviac predajní na štvorcový kilometer na východnom Slovensku. Práve odtiaľ odišli ešte pred vojnou do Ameriky desaťtisíce ľudí a príbuzní od nich dostávali peňažné dary i dôchodky. Štátna banka im cudziu menu automaticky menila za bony. Veksláci zháňali valuty od západných turistov a ďalej s nimi kšeftovali. „Zastavovali sme zahraničné autobusy a poučení turisti už nad hlavu dvíhali stomarkovky,“ hovorí bývalý šmelinársky kráľ. A skorumpovaná bezpečnosť privierala oči, lebo i strážcovia zákona na diaľniciach a diaľničných odpočívadlách dostávali svoj podiel.

Smrtiaci úder

Od júla 1992 sa v tuzexoch začalo platiť korunami. Zmena mala zachrániť firmu, ktorá začala po ekonomických a politických zmenách v novembri 1989 strácať zmysel. Začiatkom deväťdesiatych rokov začal na pulty bežných predajní prúdiť spotrebný tovar, ktorý bol dovtedy iba v ponuke tuzexov. Po otvorení hraníc ľudia vyrážali za nákupmi do susedného Nemecka a Rakúska. Slávny Tuzex tak začal mať problémy. Zrušenie „svojho“ bonu prežil len o pár rokov. Momentálne je kupónovo privatizovaný Tuzex stále v likvidácii. Len na trhoch so známkami a s ceninami sa z času na čas objaví zberateľ, ktorý zháňa staré bony. Ale v úplne inom kurze, než aký ponúkali veksláci

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].