ÚBOHÉ PSY vyhodené na ulicu. Toto veterinárov trápi najviac

Hlavné mesto Bulharska strašili roky túlavé psy. Ako je to dnes? Čím dokáže Sofia opantať turistu?

Psy bez domova, v bulharčine „bezdomna kučeta“, sa v Sofii premnožili v 90-tych rokoch. Náklady na domácich miláčikov sa s príchodom nového druhu trhovej ekonomiky zvyšovali, platy stagnovali, do mesta sa presúvalo čím ďalej, tým viac ľudí. Prvá vec, ktorej sa vo finančnej núdzi zbavovali boli štvornohí kamaráti. Na ilustráciu: priemerný plat v Bulharsku na tento rok je okolo 430 eur, ošetrenie u veterinára stojí od 60-120 eur, záleží na zákroku.

Boli sme sa pozrieť na to, či sa zodpovedným politikom v Sofii darí s problémom túlavých psov bojovať. V roku 2012 v meste zomreli dvaja dôchodcovia. Zaútočili na nich tlupy psov. Roky neriešená situácia sa odrazu stala pre primátorku Jordanku Fandakovu prioritou číslo 1.

Aká je situácia päť rokov potom? Čím môže turistu zaujať hlavné mesto Bulharska? Čo radia navštíviť domáci? Reportáž si môžete prečítať v najbližšom čísle týždenníka Plus 7 dní, ktoré vyjde 11. apríla.

  • vc
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček