Učitelia by chceli, aby sa zvýšil spoločenský status ich povolania.

Učitelia pritvrdili, hrozili aj bojkotom maturít

Učitelia už počas prvého dňa štrajku otvorene hovorili o bojkote maturít či monitorov, ak sa im nepodarí vybojovať lepšie podmienky.

Tri mesiace letnej brigády v Taliansku na oberaní jabĺk či nočné brigády pri vykladaní tovarov v hypermarketoch, aby bolo na zaplatenie účtov. Taká je realita nejedného učiteľa, ktorú prišli nespokojní pedagógovia vykričať na námestia v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach.

Druhýkrát za tri mesiace hľadali rodičia možnosť, kto sa postará o ich školopovinné ratolesti, pretože zamestnanci školstva opäť štrajkovali. Tentoraz s výhľadom na časovo neobmedzený štrajk. Alebo v slovenskej realite - kým ich nepriškripnú chýbajúce peniaze na výplatných páskach.

Ponižujúce mzdy

„Vyžiť z toho, čo dostávame, je hrozné. Jediná možnosť prežiť sú brigády. Už som prešiel viacerými, chodím na inventúry do obchodných reťazcov alebo po vlakoch predávať občerstvenie. Prídete ráno o šiestej domov a môžete ísť učiť,“ hnevá sa na bratislavskom námestí učiteľ Peter Záruba. Štrajkuje, hoci ho to stojí ďalšie z tých pár eur, ktoré zarába. „Je to pre mňa veľký problém, keď prídem o časť výplaty, ale nič iné nám neostáva. Som za to, aby sme pokračovali ďalej v prípade, že sa nám nepodarí teraz vybojovať desať percent.“

Pedagógov na miesta štrajku pozvážali autobusy, mnohí však prišli vo vlastnej réžii. Emóciami nabití učitelia, vychovávatelia či upratovačky zvierali v rukách žlté ruže, vlajky, transparenty a rapkáče. Súhlasne odkričali požiadavku na desaťpercentné zvýšenie platov, pri príhodách brigádujúcich kolegov skandovali vláde „hanba“.

Alena Môciková prišla do Bratislavy s kolegami zo školy v obci Čavoj. Priznáva, že jej budú chýbať peniaze, o ktoré štrajkom príde, spolieha sa na pomoc blízkych. „Mám rodinu, ktorá ma podrží, a rodičov, od ktorých si budem môcť požičať, aby sme voľačo mali pod vianočným stromčekom. Som totiž ochotná vydržať štrajkovať aj týždeň.“ Problém však vidí v tom, že školy nepristúpili k štrajku jednotne a na niektorých sa vopred ohlásila len jednodňová či dvojdňová akcia.

Na ťažké podmienky sa posťažovali aj upratovačky. „Nech si vyskúšajú žiť z 316 eur na mesiac,“ hovorí jedna z nich a hádže rukou smerom k Úradu vlády. „Som len jedno euro nad hranicou chudoby, a to som zamestnaný človek,“ pridáva sa kolegyňa. Obe dúfajú, že štrajk nebude dlho trvať, lebo si ho nemôžu dovoliť.

Bojkot maturít

Niektorí z prítomných cítia, že štrajk môže byť zbytočný. Premiér Robert Fico učiteľom víkend pred prerušením výučby odkázal: „Je doba, keď by bolo vcelku legitímne zo strany vlády povedať, že nikomu sa nebudú v roku 2013 zvyšovať platy, lebo na to štát nemá. Oni hovoria o desiatich, my máme legitímne právo povedať nula, ponúkame päť percent ako kompromis.“

Politológovia sa zhodli na tom, že vláda nemá kam ustúpiť, ak nechce dať všetkým návod, ako si vyššie mzdy vydobyť za pár dní štrajku. Sľúbených päť percent navyše dostanú zamestnanci školstva tak či tak.

Učitelia by však mohli vytiahnuť oveľa účinnejšie zbrane, ak by sa napríklad rozhodli bojkotovať maturity či takzvané monitory na základných školách. Tam by už štát musel konať, pretože by bolo reálne ohrozené prijímanie na stredné i vysoké školy. „Súhlasila by som s bojkotom maturít, lebo takto to ďalej nemá zmysel. Doteraz sme len skláňali hlavy,“ hovorí bratislavská učiteľka, ktorá sa predstavuje ako Edita.

Ďalšia Bratislavčanka Monika Rybárová vidí v tejto možnosti jedinú šancu dosiahnuť, čo požadujú. Aj telocvikár Ján Kuš z Nitrianskeho okresu tvrdí: „Mal by byť bojkot nielen maturít, ale aj monitora v základných školách. Myslím to ako výstrahu, do marca má minister čas.“

Uvoľnený Čaplovič

Minister školstva v prvý deň štrajku zástupcov školských odborov neprijal. „Je v pravidelnom kontakte s pánom Ondekom a dnes s ním absolvuje niekoľko diskusií,“ povedal nám jeho hovorca Michal Kaliňák. Čaplovič sa zúčastnil na rokovaní krízovej rady a navštívil niektoré centrá voľného času.

Minister akceptoval právo na štrajk, z jeho dĺžky si však zrejme ťažkú hlavu nerobil. „Neverím, že štrajk bude trvať tak dlho, pretože priamo siaha na peňaženky učiteľov pred Vianocami. A povedzme si, kde inde nájdu učitelia zamestnanie, najmä na východnom Slovensku?“ povedal nám Čaplovič.

Skoro všade

Bratislava: Na Trnavskom mýte protestovalo zhruba štyritisíc školských zamestnancov. Približne štyridsať autobusov zvážalo štrajkujúcich z Nitrianskeho i Trnavského kraja. V Bratislavskom kraji sa do štrajku zapojilo asi osemdesiat percent zamestnancov škôl a škôlok.

Košice: Na protestnom zhromaždení sa zišlo približne dvetisíc nespokojencov z Košického i Prešovského kraja. Na celom východe sa do štrajku zapojilo viac ako 75 percent učiteľov základných škôl, z ktorých približne tristo ostalo zatvorených.

Trenčín: V meste ostali zatvorené všetky základné školy a škôlky zriadené mestom. V celom kraji sa do štrajku zapojilo 65 percent zamestnancov školstva.

Nitra: V centre protestovalo niekoľko desiatok učiteľov. V celom kraji štrajkovalo približne 66 percent základných a materských škôl.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].