Miestny úrad v Petržalke: Čerstvá majiteľka polmiliónovej parcely vybavuje na úrade stránky.

Úradníčka developérka: Od štátu kúpila pozemok za pol milióna eur

Zamestnankyňa bytového oddelenia miestneho úradu v Petržalke kúpila od štátu pozemok za pol milióna eur.

Ťažko si predstaviť, že by človek, ktorý vybavuje stránky na úrade, mohol zo dňa na deň vytiahnuť z vrecka pol milióna eur a kúpiť si lukratívny pozemok s cieľom investičnej výstavby. Na miestnom úrade v Petržalke taká pani pracuje. Pani Anna oficiálne kúpila od štátu krásnu stavebnú parcelu v bratislavskej štvrti Krasňany, ktorá patrí pod mestskú časť Rača. Aj keď išlo o verejnú súťaž, nemusela si robiť ťažkú hlavu z konkurencie, žiadna totiž nebola. Na inzerát o predaji pozemku sa prihlásila ako jediný záujemca, a tak aj vyhrala. Podľa šéfa Národnej asociácie realitných kancelárií Ľubomíra Kardoša je celá súťaž podozrivá, keďže vyzerá, že sa na nej mohol zúčastniť len ten, kto o nej už dlhší čas vopred vedel.

Lukratívny flek?

Pani Anna pracuje na bytovom oddelení miestneho úradu v Petržalke a vo svojej kompetencii má agendu, ktorá na Slovensku už niekoľkokrát poriadne rozvírila verejnú diskusiu - prevod bytov do osobného vlastníctva a žiadosti o predĺženie nájmu v mestských bytoch. Hovorkyňa petržalského miestneho úradu tvrdí, že pani Anna o žiadostiach, ktoré prechádzajú jej rukami, nerozhoduje a výsledok nemôže ovplyvniť. Vylúčila tak možnosť, že by sa nejaký záujemca o byt mohol snažiť finančne ju motivovať, aby práve jeho žiadosť bola vybavená kladne alebo aspoň prednostne. Chceli sme sa pani Anny spýtať, odkiaľ vzala pol milióna eur na pozemok, navyše s investičným zámerom, keďže plat úradníčky na jej pozícii môže byť šesťsto až osemsto eur mesačne. Potvrdila nám, že parcelu od štátu skutočne kúpila ona, ale viac sa s nami odmietla rozprávať.

Super cena

Pozemok, ktorý pani Anna kúpila v Krasňanoch, je krásna parcela s rozlohou viac ako tritisícdvesto štvorcových metrov uprostred komplexu nízkych trojposchodových bytoviek. Ich obyvatelia už počuli, že na nej zrejme čoskoro vyrastie bytová novostavba s niekoľkými poschodiami. „Hovorí sa to už dlhšie, bude to veľká škoda, keď sa pozriete na tie stromy, ktoré tam rastú a budú musieť ustúpiť ďalšej bytovke,“ hovorí jeden zo susedov. Pozemok doteraz patril obvodnému úradu a v kúpnej zmluve sa skutočne uvádza, že pani Anna ho kupuje so zámerom investičnej výstavby. Ak ju bude aj realizovať, môže si pani z miestneho úradu pripraviť ďalšie tri až päť miliónov eur. Aspoň tak odhadujú súčasné náklady na stavbu odborníci. Za samotný pozemok už zaplatila päťstoosemtisícsto eur, čo je zhruba stopäťdesiatpäť eur za štvorcový meter. Podľa prezidenta Národnej asociácie realitných kancelárií Ľubomíra Kardoša je to pre ňu výborný obchod. „Cena toho pozemku je veľmi dobrá, až tak, že ma prekvapuje, že sa prihlásila ako jediný záujemca. V Bratislave je určite dosť investorov, ktorí by sa do takejto súťaže zapojili a mohli by cenu vyhnať aj vyššie. Napríklad v Horskom parku teraz predávame štvorcový meter za päťsto eur.“

Jediný záujemca

Prečo o pozemok nemal nikto iný záujem, by mohla vysvetľovať forma, akou ho obvodný úrad v Bratislave ponúkol na predaj. V novinách zverejnil malý inzerát s oznamom, že znalec odhadol hodnotu pozemku na päťstoosemtisíc eur a záujemcovia musia do desiatich dní zložiť zábezpeku štyristotisíc eur na účet obvodného úradu. Podľa Ľubomíra Kardoša ide o nesplniteľnú podmienku, ktorá sa normálne nedá stihnúť. Štandardne sa totiž požaduje zložiť desať až dvadsať percent z ceny nehnuteľnosti, čo by v tomto prípade mohlo byť maximálne stotisíc eur, s lehotou tridsať dní, aby si prípadný záujemca mal čas preveriť ponúkanú lokalitu a vybaviť potrebné náležitosti v banke. Pre pani Annu to však nebol problém a peniaze vložila na účet obvodného úradu hneď na druhý deň po zverejnení inzerátu, teda v pondelok. Súťaž následne vyhrala s cenou len o sto eur vyššou, ako bol znalecký posudok. „Tento inzerát na mňa pôsobí, akoby bol šitý na mieru už pripravenému konkrétnemu investorovi,“ hovorí Kardoš. „Zložiť takúto vysokú čiastku do desiatich dní je príliš málo času pre každého zodpovedného investora, či už má k dispozícii taký veľký objem peňazí, alebo má projekt predrokovaný s bankou. To vysvetľuje, prečo sa prihlásil iba jeden záujemca, ktorý nemusel o cene licitovať s inými potenciálnymi kupcami. Štát tak prišiel o možnosť získať z predaja podstatne viac peňazí.“ Obvodný úrad, ktorý súťaž na predaj pozemku vyhlásil, do našej uzávierky na zaslané otázky neodpovedal.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].